رئیسی: آمار بالای ورودیِ پرونده به دستگاه قضایی افتخار نیست

کدخبر: 2377070

رئیس جمهور محور اصلی همکاری دولت و قوه قضاییه را مبارزه با فساد و اصلاح ساختارهای فسادزا دانست و گفت: وظیفه تمامی دستگاه‌ها پیشگیری از وقوع جرم است تا میزان پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی روز به روز کاهش یابد.

نسیم آنلاین: سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه در سالن اجلاس سران، یاد شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش را گرامی داشت و گفت: اگرچه شهید بهشتی حدود یک سال و نیم در قوه قضاییه مسئولیت نداشت اما در همین دوران کوتاه از او به عنوان معمار دستگاه قضایی انقلاب اسلامی یاد می شود.

وی با بیان اینکه در مدت کوتاه یک سال و نیم نمی توان کار زیادی انجام داد، افزود: شهید بهشتی فردی است که شخصیت او پیش از دوران مسئولیتش در قوه قضاییه ساخته شده است.

آیت الله رئیسی، ایمان، اخلاص، علم، انضباط، انصاف و نگاه تشکیلاتی از جمله ویژگی های بارز شهید بهشتی برشمرد و گفت: شهید بهشتی چهره ای انقلابی و ولایتمدار بود که حتی در بسیاری از نقاط به دلیل توطئه ها و فتنه ها علیه او حرف می زدند و ناسزا می گفتند اما او در مسجدالجواد در سخنرانی تاریخی خود وقتی از وی پرسیدند چرا پاسخ نمی دهید، گفتند «امام فرموده است سکوت سکوت سکوت؛ من لب به سخن نخواهم گشود چون امام راضی نیست» این ولایتمداری او در عمل بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه شهید بهشتی تحت تاثیر جوسازی‌ها قرار نمی گرفت، گفت: این شهید بزرگوار در عمل همواره ولایتمداری خود را ثابت کرد به گونه ای که بسیاری بعد از شهادتش در کنار مزار مطهر او حاضر شده و از وی عذرخواهی کردند.

وی افزود: در هرصورت ممکن است جوسازی ها چه در فضای مجازی و واقعی وجود داشته باشد همانطور که در گذشته و در زمان تغییر قبله، ولایت حضرت علی (ع) و در تبیین دین انجام شد اما اینکه خداوند چقدر راضی است، این مهم است.

رییس جمهور با یادآوری اینکه رهبر انقلاب بر تحول تاکید دارند که شامل شناخت وضع موجود، شناخت وضع مطلوب و کم کردن فاصله این دو است، نخستین شرط تحول را تحول شناختی و شرط دوم را تحول فرآیندی دانست.

وی بر ارتقای بهره وری در نظام قضایی و اداری کشور تاکید کرد و گفت: دموکراسی و بروکراسی دوقلوهایی هستند که با یکدیگر متولد شده اند. این بروکراسی صدای مدافعان دموکراسی را هم درآورده است.

آیت الله رئیسی بر تحول نهادی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: باید ببنیم که آیا به همین میزان سازمان و ادارات نیاز داریم یا امکان چابک سازی و استفاده بهتر از نیرو و امکانات وجود دارد یا نه.

رئیس جمهور همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه را فرصتی برای همکاری، همیاری، همدلی، همراهی و آهنگ واحد در همه سازمان ها و ادارات کشور داشته باشیم که ببنیم که چقدر به اهداف بلند مورد نظر رهبری نزدیک شده ایم.

وی به آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه اشاره کرد و با بیان اینکه دولت برای حل آنها در صف مقدم است و بقیه دستگاهها نیز یاری می کنند تا ببینیم این مشکلات چگونه قابل رفع است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قوه قضاییه نیز اقداماتی برای مبارزه با فساد انجام داده است، گفت: همه تلاش ما این است که جامعه ای مبتنی بر اخلاق، معنویت و عدالت باشد.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اظهار داشت: برای رسیدن به اهداف این بیانیه نیازمند همکاری قوا هستیم و یک هم‌افزایی بین نهادها ضرورت دارد تا به نقطه مورد نظر دست یابیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات قوه قضاییه برای پیشگیری از وقوع جرم و بازدارندگی افزود: همه دستگاهها باید به دنبال کاهش جرم در جامعه و ارتقای هنجارهای اجتماعی باشند تا آمار پرونده ها کاهش یابد.

رئیس قوه مقننه افزایش دو برابری بودجه قوه قضائیه در قانون بودجه امسال را مورد اشاره قرار داد و گفت: همچنین بودجه عمرانی ۱۴۰۲ نیز نسبت به سال قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است‌. 

آیت الله رئیسی جذب قضات جدید در قوه قضاییه و موافقت با استخدام 12500 کارمند را از دیگر موارد همکاری دولت و مجلس ذکر کرد و اظهار داشت:‌ اینها کف همکاری سه قوه است؛ سقف همکاری قوا باید به کاهش ناهنجاری در جامعه، اجرای عدالت، ایجاد امنیت تمام عیار، مبارزه تمام قد با فساد، اصلاح ساختار های فساد زا و برخورد با مجرمان منجر شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: