سخنگوی وزارت خارجه: گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره‌ٔ مذاکرات رفع تحریم‌ها را تایید نمی‌کنیم

کدخبر: 2377079

سخنگوی وزارت خارجه گفت: گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها را تایید نمی‌کنیم. ایران پایبند به روند مذاکره بوده که بتواند حقوق ملت ایران را تامین کند.

نسیم آنلاین: نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) با حضور خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای این نشست اظهارداشت: با همکاری خوب مقامات عربستان شاهد برگزاری مراسم مناسبی در حج تاکنون بودیم و وزیر امور خارجه کشورمان با بعثه مقام معظم رهبری و سفارت ایران در عربستان ارتباط مستمری دارد.

وی گفت: در مناسبات پیش رو، موضوعات مهم دیگری را داریم که از جمله آن هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی است. 

کنعانی افزود: ما در این چهار دهه حوادث تلخی از جمله حادثه انفجار دفتر نخست وزیری، حادثه بمباران شیمیایی سردشت توسط رژیم صدام، شهادت آیت الله صدوقی، حادثه حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران و دیگر حوادث دردناکی که از سوی آمریکا اتقاق افتاد را داشته‌ایم.

تغییر نگاه آمریکا مقدمه تغییر نگاه ایران خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: گزارش سالیانه وضعیت حقوق بشر در آمریکا را امسال هم وزارت امور خارجه منتشر خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات با آمریکایی‌ها گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران درباره آمریکا مشخص است و رفتار‌های جنایت آمیز ِآمریکا را درباره ایران شاهد بودیم که صرفا برخی از سرفصل‌های جنایت این کشور علیه ایران بوده است و نگاه ایران نیز در راستای همین رفتار‌ها است، ایران همانگونه که در عمل ثابت کرده است منافع خود را به پرونده خاصی گره نزده و نخواهد زد.

وی گفت:نگاه دولت سیزدهم ایجاد روابط متوازن مبتنی بر احترام است؛ بنابراین تغییر نگاه آمریکا مقدمه تغییر نگاه ایران خواهد بود، فرمایشات رهبری هم در روز گذشته مبتنی برنگاه دقیق به این کشور است.

وی درباره تبادل زندانیان اظهار داشت: حمایت از حقوق ایرانیان در سراسر جهان از وظایف وزارت خارجه است و دستگاه دیپلماسی همواره در راستای استیفای حقوق شهروندان ایرانی از جمله آزادی زندانیان تلاش لازم را انجام داده و در موارد زیادی نتایج خیلی خوبی هم گرفته است. موارد زیادی از نتیجه بخش بودن تلاش‌های دیپلماتیک را شاهد بودیم. 

اصل تحریم‌ها غیرقانونی است و بازداشت افراد به این منظور هم اقدام غیرقانونی مضاعف است

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در ارتباط با زندانیان بی گناهی که توسط رژیم آمریکا به بهانه‌های واهی بازداشت و زندانی شدند از جمله به بهانه ایفای نقش در دور زدن تحریم‌ها بازداشت کرده‌اند. اصل تحریم‌ها غیرقانونی است و بازداشت افراد به این منظور هم اقدام غیرقانونی مضاعف است. دولت ایران در این ارتباط تلاش‌های لازم را از چند سال قبل در دستورکار قرار داده است. تفاهماتی هم با طرف مقابل از طریق واسطه‌ها انجام شد، ولی موقع اجرا طرف آمریکایی آماده تصمیم گیری و اجرای تفاهمات حاصله نبود. پیگیری موضوع کماکان در دستورکار دولت جمهوری اسلامی ایران است و از طریق طرف‌هایی که خواهان ایفای نقش هستند در تلاش برای بازگرداندن شهروندان ایرانی هستیم. باید ببینیم دولت آمریکا برای تصمیم گیری در این خصوص آمادگی لازم را دارد. امیدواریم شاهد چنین اتفاق مثبتی باشیم.

وی درباره روند آستانه گفت: روند اقدامی که در چارچوب آستانه شکل گرفت موکول به مکان برگزاری اجلاس نیست و کشور‌های عضو روند درباره مکان نشست آتی تصمیم خواهند گرفت و کماکان امکان نقش آفرینی دولت قزاقستان هم وجود دارد.

در چارچوب سیاست اصولی و اعلام شده رویکرد و اقدامات خود را ادامه خواهیم داد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره خبر منتشر شده مبنی بر تفاهم نانوشته ایران و آمریکا همزمان با سفر امیرعبداللهیان به حوزه خلیج فارس افزود: گمانه زنی‌های رسانه‌ای درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها را تایید و اظهارنظر نمی‌کنیم. ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره بوده که بتواند حقوق حقه ملت ایران را تامین کند. در چارچوب سیاست اصولی و اعلام شده رویکرد و اقدامات خود را ادامه خواهیم داد.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات علی باقری و انریکه مورا در قطر اظهار داشت: در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها را رویکرد‌های دیپلماتیک را در روش‌های مختلف ادامه می‌دهیم. با توجه به تمایل طرف‌های اروپایی برای انجام گفتگو با ایران این نشست مذاکره کننده ارشد ایران با مقامات ارشد سه کشور اروپایی بوده است در ادامه گفتگو‌های قبلی نشست جدیدی در ابوظبی انجام شد و نشستی هم با مورا در دوحه برگزار شد. در موضوع ملاقات‌ها موضوعات مختلف و مورد علاقه‌ای را برای گفتگو داریم که یکی از موضوعات مسیر مذاکرات است. مواضع ایران به صراحت به طرف‌های مذاکره کننده اروپایی بیان و دیدگاه‌های طرف مقابل شنیده شده است. ما برای دستیابی به نتایج مثبت از روند مذاکرات رفع تحریم از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم و از تمایل‌ها و رغبت‌های توأم با حسن نیت از جمله طرف‌های منطقه‌ای از جمله عمان استفاده کرده و می‌کنیم و تبادل پیام‌ها داشتیم.

وی گفت: برای احقاق حقوق حقه ایران این روند ادامه می‌یابد. اینکه نسبت به روند مذاکرات و نتایج حاصله پیش بینی داشته باشیم. ایران برای گرفتن نتیجه جدی است، ولی باید ببینیم طرف آمریکایی اراده و جدیت لازم را برای اصلاح سیاست‌های غلط گذشته را دارد یا خیر. تحرکات دیپلماتیک را به منظور دستیابی به نتایج مطلوب و جمع بندی مذاکرات ادامه خواهیم داد.

منافقین  هر کجا قرار بگیرند می‌توانند برای میزبانان محل خطر و تهدید باشد

سخنگوی وزارت خارجه درباره رخداد اخیر در آلبانی اظهار داشت: سازمان منافقین سازمانی تروریستی است و ماهیت این سازمان در طول سالیان گذشته در نتیجه عملکرد جنایت آمیزی که در حق ملت ایران و عراق داشت کاملا روشن است. این سازمان تروریستی کارنامه سیاه و ثابت شده‌ای دارد و مدت‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا بوده است، ولی در مقطعی با رویکرد سیاسی کاملا سؤال برانگیز از فهرست سیاه خارج کردند و در عین حال ماهیت تروریستی این سازمان بر کسی پنهان نیست. این سازمان با این ماهیت در هر کجا قرار بگیرد می‌تواند برای میزبانان محل خطر و تهدید باشد.

وی ادامه داد: بیش از ۱۷ هزار از شهروندان ایرانی اعم از دولتمردان، نمایندگان مجلس و شهروندان عادی توسط این سازمان تروریستی ترور شدند و در هر کجا هستند باید مورد بازخواست و پیگرد کشور‌های میزبان قرار بگیرند. درباره پیگیری جنایات این سازمان از منظر حقوقی و قضایی اقدامات زیادی را انجام دادیم و در رویکرد سیاسی مذاکراتی را با کشور‌های مختلف انجام دادیم. پیگیری‌های حقوقی ما ادامه خواهد داشت پیگیری‌های ما از طریق پلیس بین الملل ادامه خواهد داشت. مسئولیت هر کشوری است که اعضای این سازمان در آنجا قرار دارند اقدام لازم را برای برخورد حقوقی و قضایی علیه آن انجام دهند. در ارتباط با آلبانی دیدگاه‌های خود را برای مقامات آلبانی ارسال کردیم. امیدواریم دولت آلبانی و دولت‌هایی که این گروهک در آنجا هستند اقدام مسئولانه‌ای را انجام دهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره حق آبه هیرمند نیز اظهار داشت: مذاکرات با مقامات سرپرستی افغانستان در سطوح مختلف ادامه دارد و در این زمینه گفتگو‌های تخصصی انجام دادیم. مقامات دولت افغانستان بر حق آبه ایران مبتنی بر عهدنامه موجود تأکید دارند و آن را به رسمیت میشناسند. دلایلی را مبتنی بر کم آبی و خشکسالی مطرح می‌کنند که ایران عنوان می‌کند این ادعا باید در بازدید فنی مورد بررسی قرار بگیرد. سرپرست سفارت ایران در کابل مذاکرات جدیدی با مقامات سرپرستی افغانستان داشت و گام به گام این موضوع را در دست پیگیری داریم و به صورت جدی معتقدیم دولت افغانستان باید علاوه بر اعلام پایبندی نسبت به حق‌آبه هیرمند به صورت عملی اقدام مسؤولانه انجام دهد و نسبت به تامین حق‌آبه ایران اقدام لازم را انجام دهد.

مسیر دیپلماتیک و گفتگو‌ها را همچنان با مقامات جمهوری آذربایجان ادامه خواهیم داد

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان گفت: در استمرار روند دیپلماتیک برای بازگرداندن روابط دو کشور به مسیر طبیعی و درست خود قرار داریم. مذاکره تلفنی عصر دیروز در استمرار روند گفتگو‌های قبلی دو وزیر خارجه برای مرور پیشرفت‌های انجام شده در توافقات دو وزیر بود. این مسیر دیپلماتیک و گفتگو‌ها را همچنان ادامه خواهیم داد. گام‌های خوبی را شاهد بودیم و هیأت‌هایی مبادله شدند و شب گذشته مروری بر اقدامات انجام شده صورت گرفت. نسبت به روند این تلاش‌های دیپلماتیک خوشبینیم و امیدواریم شاهد بازگشت روابط به روند صحیح و درست خود باشیم.

وی افزود: الان نمی‌توانم بگویم در چه مرحله‌ای از پیشرفت مذاکرات هستیم، ولی روند مثبتی است. کریدور ترانزیتی شمال - جنوب و استمرار و تقویت همکاری‌ها مورد گفتگو قرار گرفت و همچنین درباره گام‌های بعدی که باید برای بهبود روابط باید برداریم، تبادل نظر شد. امیدواریم به نتایج خوب و سازنده‌ای برسیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اوکراین گفت: راهکار بحران اوکراین سیاسی است و طرفین را به گفت‌وگوی سیاسی دعوت کردیم. اینکه از این استقبال شده یا نشده به طرف‌های درگیر و طرف‌هایی که در این خصوص نقش‌های موثری دارند، مرتبط است.

کنعانی ادامه داد: در ارتباط با روسیه ما تحولات داخلی این کشور را موضوع داخلی این کشور می‌دانیم و وزیر خارجه به همتای روس گفت که ایران مخالف مداخله در امور داخلی کشورهاست و این اصل مورد تأکید ایران است و در مورد روسیه به همین نگاه پایبند هستیم.

در چارچوب سیاست همسایگی ایران کشور‌های حوزه خلیج فارس جایگاه ویژه برای ما دارند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره سفر امیرعبداللهیان به حاشیه خلیج فارس و همکاری در خصوص امنیت دریانوردی در خلیج فارس اظهار داشت: حوزه خلیج فارس را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران منطقه بسیار مهم و حائز اهمیت راهبردی می‌دانیم و در چارچوب سیاست همسایگی ایران کشور‌های حوزه خلیج فارس جایگاه ویژه برای ما دارند. امنیت مقوله به هم پیوسته است. در همین چارچوب شاهد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به چهار کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس بودیم. گفتگو‌های بسیار خوبی انجام شد هم در حوزه روابط دوجانبه و هم در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای که از مهمترین آن‌ها در حوزه منطقه‌ای، ارائه و اعلام ابتکار مبتنی بر تشکیل مجمع گفتگو و همکاری بین هشت کشور ساحلی حوزه خلیج فارس بود. رویکرد اساسی ایران در چارچوب این ابتکار اعلام شده این است که امنیت برای کشور‌های منطقه در چارچوب همکاری دسته جمعی به دست می‌آید و اینکه حضور بیگانگان در منطقه هیچگاه کمک کننده نبوده و اینکه کشور‌های حوزه خلیج فارس می‌توانند در همکاری مشترک امنیت مشترک را تامین کنند و اینکه ایجاد ثبات و آرامش مقدمه توسعه و شکوفایی در منطقه است و امنیت مشترک و همکاری‌های مشترک چندجانبه می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های مشترک باشد.

وی افزود: هدف اصلی ابتکار ایران، ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه است که آن را برای رفاه و توسعه همه جانبه ملت‌های منطقه ضروری می‌دانیم. در فضای مثبتی که در منطقه شاهدیم شاهد استقبال کلی کشور‌های طرف مذاکره در این سفر بودیم. وزیر خارجه هم اعلام کرد دبیرکل سازمان ملل ابتکار برگزاری نشست وزرای خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس را در سپتامبر در نیویورک مطرح کرده است که ایران از این ایده استقبال کرده است و در چارچوب سیاست همسایه محور ایران، در این سفر ایده تشکیل مجمع گفتگو و همکاری مطرح و استقبال خوبی از سوی کشور‌های طرف گفتگو انجام شد. جزییات این ایده در فاصله زمانی آینده در اختیار کشور‌های ساحلی قرار خواهد گرفت و گفتگو‌ها در سطوح مختلف ادامه می‌یابد. به ثبات در منطقه خلیج فارس ایمان داریم و ایران بر ضرورت حفظ امنیت در منطقه تأکید داشته و این را زمینه ساز توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری می‌داند و این را با جدیت با طرف‌های مقابل دنبال خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بازگشایی اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران نیز اظهار داشت: مقدمات گشایش سفارت این کشور در تهران و سرکنسولگری در مشهد فراهم شده و بزودی شاهد این اتفاق خواهیم بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تشکیل کمیته مشترک بین ایران و مصر برای احیای روابط، گفت: الان موضع جدیدی ندارم و دیدگاه خود را قبلا در این خصوص اعلام کردم.

هیچگاه به دولت آمریکا اعتماد نداشته و نخواهیم داشت

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره توافق مخفیانه آمریکا با اقلیم کردستان عراق گفت: ما براساس روابط خوب همسایگی بین دولت ایران و عراق و همچنین مبتنی بر توافقنامه امنیتی دو کشور انتظار داریم دولت عراق در همان چارچوب عمل کند و هم دولت عراق به مسئولیت خود عمل و هم مقامات اقلیم مسئولانه عمل کنند و به حفظ سیاست همسایگی در روابط با ایران باشند. هیچگاه به دولت آمریکا اعتماد نداشته و نخواهیم داشت، چون روابط خود را برای ایجاد تنش بین کشور‌ها دنبال کرده است. دولت عراق حتما در این زمینه روشنگری انجام خواهد داد و مقامات اقلیم هم باید در این خصوص توضیح دهند و باید ببینیم توضیح آن‌ها در این رابطه چیست.

وی درباره اقدام کمیته سیاست خارجی آمریکا برای دائمی کردن تحریم‌ها نیز گفت: اصرار بر انجام مذاکره برای حل و فصل موضوع برجام و حل و فصل اختلافات موجود را نمی‌توانیم با تلاش برای تشدید و حفظ تحریم‌ها تحلیل و تفسیر کنیم. این دوگانگی آشکار است که از یک سو درخواست مذاکره مستقیم و یا از طریق واسطه‌ها گفتگو کنند و باز از سوی دیگر دست به تحریم بزنند. آمریکا نشان داد به سیاست تحریم علیه دولت‌های مستقل اعتیاد پیدا کرده و تحریم به ابزاری در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. استمرار تحریم‌ها علیه ایران توسط آمریکا همانطور که تا الان به نتیجه نرسیده به نتیجه نخواهد رسید. تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران یک اقدام کاملا غیرقانونی ظالمانه و نقض فاحش حقوق بشر است. دولت آمریکا در دوران همه گیری کرونا با اصرار بر تحریم‌های ظالمانه و افزودن بر تحریم‌ها و ممانعت از دستیابی ایران به منابع مالی خود مرتکب جنایت علیه بشریت شد.

وی درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران نیز گفت: پیشرفت‌هایی در این خصوص حاصل شده است. برای انسداد کامل دارایی‌های بلوکه شده ایران در برخی کشور‌ها اقدامات خود را با جدیت انجام خواهیم داد.

کنعانی همچنین عنوان کرد: سیاست حمایت از ایرانیان جزو اولویت‌های دولت و دستگاه دیپلماسی است. معاونت کنسولی وزارت خارجه و دبیرخانه امور ایرانیان با جدیت کار را دنبال می‌کند و شخص رئیس جمهور به این موضوع اهتمام جدی دارد. تسهیلات خوبی برای ایرانیان در زمینه‌هایی که میسر بود فراهم شد به خصوص در بحث زنان و مادران ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کردند و در ارتباط با فرزندانشان اقدامات خوبی انجام شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر: