دو لایحه جدید برای سربازی به مجلس ارسال می‌شود

کدخبر: 2377132

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به تهیه و تدوین دو لایحه درباره سربازی توسط این نهاد گفت: لوایح «مهارت‌آموزی سربازان» و «اصلاح قانون نظام وظیفه» هردو در دستور کاردولت قرار دارند و ظرف یک یا دو ماه آینده به مجلس ارسال می‌شوند.

نسیم آنلاین: سردار رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع، با اشاره به اقدامات این نهاد در حوزه سربازی گفت: درخصوص سربازی با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، دو لایحه را به دولت تقدیم کرده‌ایم. در این راستا، یک لایحه با نام «تقویت مهارت‌آموزی سربازان در دوره خدمت» در کمیسیون اصلی دولت تصویب شده است.

وی افزود: براساس این لایحه، قرار است امتیازاتی در حوزه آموزش و مهارت‌یابی در دوره خدمت با هدف استفاده بهینه‌ از فرصت سربازی و همچنین، حمایت‌ها و تسهیلات ویژه‌ای را به صورت قانونمند برای اشتغال سربازان پس از دوران خدمت وظیفه خواهیم داشت.

تمهیدات وزارت دفاع برای اشتغالزایی سربازان پس از دوران خدمت سربازی

معاون توسعه و مدیریت وزارت دفاع با بیان اینکه اگر لایحه پیشنهادی ما در مجلس تصویب شود، پیش‌بینی این است در سال‌های آینده هیچ سرباز فاقد شغل را نخواهیم داشت، تاکید کرد: جوانان ما در دوره سربازی مهارت لازم را با شناسایی استعدادشان پیداکرده و با استفاده از صندوق، تسهیلات و حمایت‌های مالی درنظرگرفته شده، می‌توانند در شغل مورد نظر خود فعالیت کنند.

وی ادامه داد: لایحه دیگر، «اصلاح برخی از مقررات حوزه معافیت‌ها و مقررات اعزام به خدمت» است. همچنین، درنظرگرفتن مزایای قانونی غیر از مهارت و اشتغال در حوزه‌های معیشتی، رفاهی و اولویت در استخدام برای افرادی که وارد خدمت وظیفه می‌شوند را تقدیم دولت کرده‌ایم.

پیش‌نویس لایحه سربازی در حال بررسی در کمیسیون دولت است

سردار طلایی‌نیک عنوان کرد: یک کارگروه خاص در دولت با حضور ۱۰ وزارتخانه و دستگاه‌های کشوری و لشکری با مسئولیت وزارت دفاع برای بررسی این لوایح تشکیل شده است. این پیش نویس آماده رسیدگی در کمیسیون دولت و هیئت وزیران است که ظرف یک یا دو ماه آینده تقدیم مجلس خواهد شد.

وی از احتمال تجمیع این دو لایحه خبر داد و افزود: ممکن است این لایحه به یک لایحه تحت عنوان قانون اصلاح و بازبینی تجمیع شود. این لایحه درخصوص افرادی است که تردد به خارج از کشور دارند تسهیلات جدیدی در این لوایح پیش‌بینی شده است، تبدیل شود. جزئیات دقیق این لایه پس از تصویب توسط هیئت وزیران به اطلاع رسانی خواهد شد.

لوایح «مهارت‌آموزی سربازان» و «اصلاح قانون نظام وظیفه» به مجلس ارسال خواهند شد

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به لزوم هدفمندشدن لایحه سربازی خاطرنشان کرد: هدفمندکردن امریه‌های فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و متخصصان با تخصص‌های ویژه دوره آموزش پس از طی آموزش‌های عمومی نظامی هدف اصلی این لوایح است. اما، پس از طی آموزش‌های پایه نظامی حتی‌الامکان قرار شده تا سربازان به طور تخصصی دوران خدمت وظیفه خود بگذرانند.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از سربازان در نیروهای مسلح و بخش دیگری از آن‌ها در قالب سهمیه‌‌های امریه به دستگاه های تخصصی کشوری اعزام شوند تا بتوانند دوره سربازی خود را همراه با ارتقای مهارت طی کنند، این موضوع در لایحه پیش‌بینی شده است. ستاد کل نیروهای مسلح نیز با درخواست وزارت علوم درباره امریه‌های اساتید و کسر خدمت برای پایان نامه و پروژه‌های تحقیقاتی موافقت کرده و رو به تقویت است.

سردار طلایی‌نیک با بیان اینکه ما به دنبال خوشایندسازی خدمت سربازی برای جوانان هستیم، تأکید کرد: خوشایندسازی خدمت سربازی به معنای اینکه دوران سربازی دوره مقدسی برای دفاع از کشور و خدمت به مردم در اوان دوران جوانی است. از طرفی هم خوشایندسازی از این جهت که سربازی یک دوره کارورزی، مهارت آموزی و ساخته شدن شخصیت جوانان ما در عرصه‌های تخصصی و حرفه‌ای خودشان باشد.

معاون وزیر دفاع در پایان عنوان کرد: لوایح «مهارت‌آموزی سربازان» و «اصلاح قانون نظام وظیفه» هردو در دستور کار کمیسیون‌های دولت قرار دارد که ظرف یک یا دو ماه آینده از طریق دولت به مجلس ارسال می‌شوند.

منبع: فارس
ارسال نظر: