تعلیق نماینده ویژه سوئد در سازمان همکاری اسلامی

کدخبر: 2377500

سازمان همکاری اسلامی از تعلیق وضعیت نمایندگی ویژه سوئد در این سازمان در اعتراض به هتک حرمت قرآن کریم در این کشور خبر داد.

نسیم آنلاین: به گزارش روز یکشنبه از شبکه الجزیره، دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد که وضعیت نمایندگی ویژه سوئد در این سازمان را به حالت تعلیق درآورده و این تصمیم را به دولت سوئد ابلاغ کرده است.

طبق اعلام دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی، این تصمیم در راستای توصیه‌های بیانیه پایانی کمیته اجرایی این سازمان در نشست فوق العاده خود در ۲ ژوئیه جاری اتخاذ شده است.

«حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز بعد از ظهر امروز تکرار اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در سوئد و پس از آن در دانمارک را به شدت محکوم و آن را اقدامی نژادپرستانه توصیف کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در این باره ضمن ابراز تاسف عمیق از اهانت مکرر به مقدسات اسلامی تاکید کرد که این اقدامات به منزله دامن زدن به نفرت افکنی، نژادپرستی و تبعیض دینی است.

وی همچنین نسبت به عواقب خطرناک چنین اقداماتی هشدار داد.

ابراهیم طه با اشاره به اینکه حق آزادی بیان و عقیده مستلزم مسوولیت‌هایی بر اساس قوانین بین المللی است که به وضوح هرگونه تحریک به نفرت افکنی دینی، عدم مدارا و تبعیض را ممنوع می داند.

وی همچنین به اهمیت محتوای قطعنامه «مبارزه با نفرت‌افکنی دینی» اخیراً شورای حقوق بشر سازمان ملل اشاره کرد و گفت که این اقدامات (اهانت به قرآن کریم) براساس مفاد این قطعنامه به منزله تحریک به تبعیض، خصومت یا خشونت است.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در ادامه از دولت دانمارک خواست تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار این اقدامات تحریک آمیز و جلوگیری از عواقب و پیامدهای آن اتخاذ کند.

پیش از این نیز هیات نمایندگی دائمی سازمان همکاری اسلامی مستقر در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو سوزاندن نسخه‌ای از قرآن کریم در کپنهاگ پایتخت دانمارک را محکوم کرد و از مقامات دانمارکی خواست به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی عمل کنند.

در بیانیه‌ای که از سوی نمایندگی سازمان همکاری اسلامی منتشر شده، آمده است: ما هتک حرمت به قرآن کریم در دانمارک را به شدت محکوم می‌کنیم.

سازمان همکاری اسلامی تاکید کرده است که دفاع مستمر از این اقدامات ضد اسلامی و عدم جلوگیری از آن به بهانه آزادی بیان به وضوح به مصونیت از مجازات در این زمینه دامن می‌زند.

این سازمان از دانمارک خواسته است تا به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی عمل و قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد نفرت پراکنی علیه ادیان را اجرا کند.

نمایندگی سازمان همکاری اسلامی افزوده است: کسانی که با وجود دستورات صریح شورای حقوق بشر اقدامی نمی‌کنند به سرعت اعتبار خود را از دست می‌دهند.

روز جمعه اعضای گروه ملی‌گرای اسلام‌ ستیز و راست افراطی موسوم به «دانسک پاتریوتر» در اقدامی موهن یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در کپنهاگ دانمارک سوزاندند.

روز پنجشنبه نیز سلوان مومیکا یک پناهجوی ۳۷ ساله عراقی ساکن سوئد، تنها چند هفته پس از آتش زدن صفحات کتاب مقدس در خارج از مسجد استکهلم، به قرآن کریم اهانت کرد.

در ژانویه امسال نیز راسموس پالودان رهبر راست افراطی دانمارک یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم سوزاند که این حادثه خشم و محکومیت را در سراسر جهان اسلام برانگیخت.

سفیر دانمارک ظهر شنبه در پی اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در کپنهاگ توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

در این نشست احضار، مدیرکل غرب اروپا ضمن محکومیت هرگونه تعرض به مقدسات اسلامی در هر کجای جهان، تصریح کرد: کتاب سوزی در اروپا یادآور فضای تیره و تار دوران جهالت و قرون وسطا است که به نوبه خود بزرگترین تهدید برای آزادی فکر و اندیشه در غرب است.

سفیر دانمارک با ابراز تأسف از جسارت صورت گرفته به قرآن کریم، تصریح کرد: بی احترامی به دیگر ادیان یک عمل شرم‌آور است. بر این اساس دولت دانمارک خود را از این تحریکات شرم‌آور که هدفی جز ایجاد تفرقه ندارد، جدا می‌کند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: