حذف حرکت قطارهای تندرو خط ۵ مترو از اول شهریور

کدخبر: 2377823

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران از حذف حرکت قطارهای تندرو از اول شهریورماه در خط ۵ مترو خبر داد.

نسیم آنلاین: مسعود درستی عصر امروز در نشست خبری خود با بیان اینکه از اول شهریورماه حرکت قطارهای تندرو حذف می‌شود گفت: بنا بر تصمیمات اتخاذ شده از اول شهریورماه سالجاری حرکت قطارهای تندرو حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه در راستای توزیع مناسب سفر و برای متعادل سازی حرکت قطارها و همچنین کاهش انتظار مسافر بر روی سکو این حرکت تندرو حذف شود گفت: همچنین به دلیل بار قطارهای تندرو شاهد بیشترین خرابی در سوزنها بودیم که منجر به ایجاد تاخیرات ناخواسته و افزایش هزینه نگهداشت خط می‌شود. بر همین اساس این حرکتها را فعلا حذف کنیم و در فاز یک به صورت آزمایشی است و امید است با پروتکل‌ها و برداشت‌های مهر ماه زمان سیر را زمان سیر تندرو نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه سعی می‌کنیم ۵۲ تا ۵۳ دقیقه زمان سیر سفر در خط ۵ باشد، گفت: همچنین سرفاصله حرکت قطارها به ۱۰ دقیقه کاهش می یابد.

درستی در مورد حذف قطارهای تندرو در مسیر خط ۵ با بیان اینکه در قطارهای تندرو و معمولی ۱۲ دقیقه اختلاف است و این زمان در ۵۰ کیلومتر مسیر خط ۵ مترو زمان قابل برنامه‌ریزی نیست، گفت: اما بعد روانی این حذف را می‌پذیریم اما در برنامه ریزی زمانی طول روز نقش منفی ندارد در عین حال قبول دارم که مسافران ناراضی هستند و البته ما دلایل متقن برای این کار داریم.

وی درباره خرابی چند پله برقی برخی ایستگاه‌ها با بیان اینکه بعد از اتفاقی که در ایستگاه شهید بهشتی افتاد ما را حساس  کرد که رویه خود را بازنگری کنیم، گفت:  به این نتیجه رسیدیم که از روش های معمول گذر کرده و به این سمت رفتیم که فرایند تعمیر را بازنگری کنیم و به این نتیجه رسیدیم که برخی پله های برقی می توانست در آینده هم مشکل ایجاد کند. بنابراین برخی پله ها عامدانه و برای اورهال اساسی خاموش شدند؛ بگونه ای که امروز ۷ ایستگاه پله برقی خاموش است اما برنامه ما این است تا اول مهر پله برقی خاموشی نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران در مورد وعده رایگان شدن بلیت مترو برای دانش آموزان و دانشجویان در مهرماه افزود: از سازمان فناوری خواستیم که امکان جدا کردن کارت دانش آموز و دانشجو و اقشار خاص را بررسی کند اما آیا اینکه فاوا در تنگنای زمانی بتواند کار را پیش ببرد یک دغدغه ما است و دومین دغدغه این است که ممکن است خیلی از دانش اموزان کارتشان دست افراد دیگر باشد و  ما تصمیم گرفتیم که دانش آموز را رایگان از گیت رد کنیم. 

درستی در مورد کم شدن واگن بانوان با نصب درهای حائل گفت: اصلا برنامه ما این نیست که از سهم بانوان از مترو کم کنیم اما شاید تاثیر درهای جدا کننده این شد. اما اینکه بگوییم برنامه بهره برداری کم کردن سهم بانوان بود این نیست؛ البته قبلا وسط واگن دوم نرده گذاشتیم. اگر جای نرده، در بگذاریم این حرف که کوچک شده درست اما ما نرده‌ها را جمع نکردیم.

درستی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد  ساماندهی دست فروشان گفت: مدل کاری ما اینگونه است که ممکن است بستری برای اتفاقات اجتماعی و ناهنجاری ها از جمله تکدی گری باشیم.  امروز قانون دستفروشی را جرم نمی داند ولی ما در مترو نسبت به بساط‌گستری علاقه ای نداریم.  با این حال بالاخره توانستیم ایستگاه محمدیه را سامان بدهیم. اما چه شد؟  دستفروش ها به ایستگاه بعد رفتند. یکی از شاخص‌ترین نکات مورد نظر ما ساماندهی بساط‌گستران است. ما در بهره برداری نیاز به اصلاح قوانین داریم. علی القاعده نباید اجازه به بساط‌گستری بدهیم اما با دستفروشی که مزاحمتی برای مردم ایجاد نمی کند نمی توان در چهارچوب قانون برخوردی کرد. اما باید ساماندهی بشوند.

وی در ادامه در مورد ورود متکدیان به مترو نیز گفت: اغلب متکدیان چیزی برای فروش دارند. بنابراین باید ضوابط و خلاهای قانونی را در نظر گرفت. ما بیش از هرکسی دوست داریم ایستگاه های ما آرام باشد ضمنا عده ای هم دست فروشان مترو را دوست دارند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: