آزادی ۹۴۰ زندانی ایرانی در دو سال گذشته

کدخبر: 2378054

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آزادی پنج زندانی ایرانی از آمریکا، نماد حمایت دولت از ایرانیان خارج از کشور است.

نسیم آنلاین: علیرضا بیکدلی با بیان اینکه در ادامه حمایت از ایرانیان خارج از کشور، روز گذشته پنج نفر از شهروندان ایرانی در آمریکا آزاد شدند، گفت: این افراد در حالی که برای انجام تجارت عادی در آمریکا به سر می‌بردند، دستگاه‌ قضایی آمریکا به بهانه واهی دور زدن تحریم‌ها، برای آن‌ها پرونده ظالمانه ایجاد کرد.

بیکدلی با اشاره به پیگیری‌های وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌های مربوطه برای آزادی این شهروندان ایرانی گفت: تلاش ما در این راستا بود که هر چه زودتر این شهروندان ایرانی آزاد شوند ولی آمریکا روند آزادی زندانیان را طولانی کرد؛ در حالی که از نظر ما بازداشت و محاکمه این شهروندان ایرانی غیرقانونی و غیر انسان‌دوستانه بود.

این مقام مسئول در وزارت خارجه با بیان اینکه «ما در دستگاه دیپلماسی از آغاز دستگیری این افراد با آن‌ها و خانواده‌هایشان در تماس بودیم و تلاش کردیم به آن‌ها اطمینان بدهیم دولت همه توان خود را برای آزادی عزیزان آن‌ها به‌کار خواهد گرفت» خاطرنشان کرد: ما در دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد هستیم که از حقوق همه ایرانیان در اقصی نقاط جهان حمایت و حفاظت کنیم و این موضوع را در تحولات مختلف و در زمان‌های گوناگون نشان داده‌ایم از جمله در آغاز جنگ اوکراین، در تحولات داخلی سودان و همچنین در زلزله ترکیه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا در کنار آن‌ها باشیم و ایرانیان را از محل بحران دور کنیم.  

او در همین چارچوب تاکید کرد: ما در اقصی نقاط مختلف جهان تلاش کرده‌ایم که هر جا شهروندان ایرانی به کمک احتیاج داشته‌اند با جدیت در کنار آن‌ها باشیم. 

بیکدلی همچنین با بیان اینکه در ۲ سال گذشته و با تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه و دیگر نهادهای مرتبط حدود ۹۴۰ زندانی ایران در کشورهای مختلف به  داخل کشور منتقل شده‌اند، گفت: آزادی این پنج شهروند ایرانی از بند آمریکا که به اتهامات واهی دچار مشکل شده بودند، برای ما از معنا و ارزش متفاوتی برخوردار است.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: