شیخ زکزاکی فردا وارد تهران می‌شود

کدخبر: 2378307

شیخ ابراهیم زکراکی، رهبر شیعیان نیجریه، پس از گذراندن دوران طولانی بازداشت خانگی چهارشنبه ۱۹ مهرماه وارد ایران خواهد شد.

نسیم آنلاین: شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه فردا چهارشنبه ۱۹ مهرماه وارد فرودگاه امام خمینی (ره) خواهد شد.

در فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شده است جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران به همین منظور در مراسمی به استقبال رهبر شیعیان آفریقا خواهند رفت.

ابراهیم زَکزاکی (زاده ۱۳۳۲ ش)، روحانی شیعه و رهبر شیعیان نیجریه است. وی با تأثیر از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و امام خمینی (ره)، به مذهب شیعه مشرف شد و با تأسیس جنبش اسلامی نیجریه، ۳۰۰ مدرسه اسلامی در نیجریه و کشورهای همسایه آن تأسیس کرد. او همچنین مؤسسات خیریه‌ای برای ارائه خدمات مالی درمانی و آموزشی به شیعیان راه‌اندازی کرده است.

چنان‌که زکزاکی گفته، وی هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران (۱۳۵۷ ش)، تبلیغ دینی در نیجریه را با جذب ده‌ها نفر آغاز کرد و تعداد پیروان اهل بیت (ع) در نیجریه، در دهه ۱۳۹۰ شمسی، با تلاش‌های وی به میلیون‌ها تَن رسیده است.

 

زکزاکی، در جریان حمله نیروهای ارتش نیجریه به حسینیه بقیة الله (عج) در شهر زاریا در سال ۱۳۹۴ ش بازداشت و زندانی شد. او و همسرش پس از شش سال حصر خانگی و زندان در ۶ مرداد ۱۴۰۰ (۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱) از تمام موارد اتهامی تبرئه و آزاد شدند.

شیخ زکراکی برای مدت طولانی از سوی دولت نیجریه در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

منبع: مهر
ارسال نظر: