ورود امیرعبداللهیان به بغداد

کدخبر: 2378338

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عراقی و رایزنی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات کنونی در فلسطین اشغالی وارد بغداد شد.

نسیم آنلاین: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات عراقی راهی این کشور شده بود دقایقی قبل وارد فرودگاه بغداد شد.

امیرعبداللهیان امروز با استقبال قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق وارد فرودگاه بغداد شد.

سفر امیرعبداللهیان در ادامه رایزنی‌ها با تعدادی از همتایان و مقامات خارجی بعد از تحولات اخیر در فلسطین اشغالی و تأکید بر ضرورت برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی و همچنین ضرورت ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم تحت محاصره غزه صورت گرفته است. 

مهدی شوشتری دستیار وزیر امور خارجه و‌ مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقا، ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی و علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، امیرعبداللهیان را در این سفر همراهی می‌کنند.

این سومین سفر امیرعبداللهیان به عراق بعد از تصدی وزارت امور خارجه است. او ششم شهریور ۱۴۰۰ و در اولین سفرش به منطقه به منظور شرکت در نشست بغداد یک به عراق سفر کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی برای دومین بار و این بار در سفر رسمی دوجانبه در اوایل اسفند ۱۴۰۱ برای به بغداد سفر و با مقامات عالیرتبه عراق ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کرد. او همچنین در آن سفر به نجف و کربلا هم رفت.

امیرعبداللهیان ۲۲ شهریور ماه سالجاری نیز در تهران میزبان فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق بود.

وزرای خارجه ایران و عراق اخیرا و در پی تحولات اخیر در فلسطین اشغالی تلفنی گفت‌وگو کردند. در گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و فؤاد حسین وزیر خارجه عراق بر ضرورت هماهنگی و انسجام کشورهای مسلمان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و درخواست از سازمان همکاری اسلامی برای برگزاری نشست اضطراری این سازمان برای بررسی تحولات جاری فلسطین و حمایت از ملت فلسطین و مسجدالاقصی در برابر اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی تأکید شد.

عملیات طوفان الاقصی توسط حماس و گروه‌های مقاومت از صبح شنبه ۱۵ مهر ماه در سرزمین‌های اشغالی انجام شد و تلفات سنگینی را به همراه داشت. رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به این عملیات اقدام به حمله گسترده به نوار غزه کرد و از سوی دیگر آب و برق این منطقه را قطع کرد. در پی حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه و براساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین تاکنون ۱۱۲۸ به شهادت رسیده و ۵۴۸۹ نفر نیز مجروح شده‌اند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این در اظهاراتی عملیات طوفان الاقصی را حرکت خودجوش گروه‌های مقاومت و ملت فلسطین در دفاع از حقوق مسلم خود و واکنش طبیعی آنها نسبت به سیاست‌های جنگ‌افروزانه و تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها خوانده بود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه ۱۷ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره موضع صریح و روشنی در قبال موضوع فلسطین داشته، گفت: هم موضع رسمی خود را در این خصوص اعلام و در عالی ترین سطح رئیس جمهور و وزیر خارجه دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و در رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر خارجه با همتایان که همچنان ادامه خواهد داشت، تحولات صحنه فلسطین مورد توجه جدی قرار دارد. 

امیرعبداللهیان هم در اظهاراتی با اشاره به عملیات طوفان الاقصی عنوان کرده بود: آنچه اتفاق افتاد یک تصمیم صد در صدی مقاومتی است و اینکه گفته شود دیگر کشورهایی در پشت آنها هستند، بله. ما به حمایت‌های معنوی، سیاسی و رسانه‌ای قوی خود از مقاومت ادامه می‌دهیم. اما امروز مقاومت خودش در درون غزه محاصره شده موشک، راکت و پهپاد تولید می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان از ابتدای این تحولات رایزنی‌هایی را با برخی همتایان و مقامات خارجی انجام داد. وی در این مدت با وزرای خارجه ترکیه، عراق، قطر، عمان، کویت، امارات عربی متحده، مجارستان، فیلیپین، دبیرکل سازمان ملل، جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، رئیس صلیب سرخ جهانی و همچنین سرپرست وزارت خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ضمن گفت‌وگو درباره ضرورت برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی با همتای عراقی با دیگر همتایان خود در کشورهای مسلمان نیز گفت‌وگو کرد. وی همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی آمادگی ایران را برای میزبانی این نشست اعلام کرد.

وی همچنین به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در این خصوص نامه نوشت و نسبت به وقوع فاجعه بزرگ انسانی در غزه به دلیل تداوم محاصره و حملات رژیم صهیونیستی هشدار داد. امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با لاوروف گفت که این رژیم با این اقدامات به دنبال قتل عام مردم مقاوم غزه است. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در تماس تلفنی با سامح الشکری همتای مصری آمادگی ایران را برای ارسال کمک‌های انسانی، غذا، آب و دارو به نوار غزه اعلام کرد.

منبع: فارس
ارسال نظر: