کنعانی: تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی می‌تواند شرایط را از کنترل خارج کند

کدخبر: 2378385

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شرایط دردناکی را در باریکه غزه شاهد هستیم. امروز زمین غزه آغشته به خون کودکان، زنان و غیرنظامیان فلسطینی است که توسط صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند.

نسیم آنلاین:‌ ناصر کنعانی در نشست خبری این هفته خود ادامه داد: امروز چهره دروغین مدعیان حقوق بشر را می‌بینیم که در برابر جنایت‌های جنگی صهیونیست‌ها سکوت کرده‌اند.

وی گفت: کسانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند و همواره از این موضوع در راستای منافع خود استفاده سیاسی کرده اند، امروز  چشمان خود را در برابر جنایت‌های صهیونیست‌ها بسته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه در حالی که عکسی از کودکان شهید غزه در دست داشت، گفت: آیا از نگاه این مدعیان، حقوق بشر شامل حقوق کودکان فلسطینی می‌شود؟

وی ادامه داد : آیا مدعیان در برابر جنایت‌های رژیم صهیونسیتی اقدام به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب می‌کنند؟ گرچه حقیقت کاملا مشخص است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در پرتو پیگیری انجام شده قرار است اجلاس کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه در سطح وزیران امور خارجه برگزار شود و تا آن جا که من اطلاع دارم تعداد قابل توجهی از وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی برای شرکت در این نشست اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی همچنین گفت: در جریان برگزاری این اجلاس قرار است که بیانیه و سندی نیز توسط وزیران امور خارجه شرکت کننده منتشر شود.

کنعانی با تاکید بر این که ضرورت اول پایان بخشیدن به جنایت‌های جنگی صهیونیست‌ها علیه مردم غزه است، گفت: مستند سازی این جنایت‌ها ضرورتی انکارناپذیر است و سازمان‌های بین‌المللی باید به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی با تاکید براین که  مقاومت حق مردم فلسطین است، تصریح کرد: تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه می‌تواند شرایط را از کنترل خارج کند و همه احتمالات وارد است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: تداوم این روند می‌تواند شرایط را از کنترل خارج کند و صلح و امنیت بین‌المللی را با مخاطره روبرو کند و در این راستا ضروری است که سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان ملل و شورای امنیت اقدام کنند و مانع ادامه جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مردم غزه شوند.

کنعانی همچنین  در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این نشست با تاکید بر این که مردم فلسطین از گروه های مقاومت فلسطینی حمایت می‌کنند، تصریح کرد: رژیم صهیونسیتی در میدان نبرد شکست خورده است  و برای جبران این شکست، توان خود را برای مقابله با ملت فلسطین و شهروندان فلسطینی به کار گرفته است.

وی  با اشاره به محاصره غذایی و دارویی غزه گفت: استفاده از سلاح‌های ممنوعه علیه مردم غزه توسط صهیونیست‌ها مکرراً گزارش شده است.

کنعانی تاکید کرد: ملت فلسطین حق دفاع از حقوق را دارد  و جهان اسلام چشمان خود در برابر جنایت‌های صهیونیستی نبسته و نخواهد بست . جریان مقاومت چشمان خود در برابر این جنایت‌ها نخواهد بست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جریان مقاومت فلسطین به ما اعلام کرده است که از بعد انسانی این آمادگی را دارند که برای آزادی اسرا و زندانیان غیرنظامی که در اختیار دارند اقدامات لازم را انجام دهند و البته انجام این موضوع نیازمند  فراهم شدن مقدماتی است که در سایه تداوم جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مردم غزه فراهم شدن این مقدمات امکان‌پذیر نیست.

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اگر اسراییل به غزه حمله کند آیا ممکن است شاهد دخالت مستقیم ایران در این قضیه باشیم گفت: مقاومت در حوزه دفاع از خود توانمند است و به همین دلیل است که رژیم صهیونسیتی از مقابله مستقیم با گروه‌های مقاومت در صحنه نبرد اجتناب کرده است و درگیری‌ها را به عرصه غیرنظامیان کشانده است.

وی همچنین در مورد کوچ اجباری مردم غزه که توسط صهیونیست‌ها پیگیری می‌شود، گفت: صهیونیست‌ها به دنبال این هستند که ابن موضوع را در عرصه عمل اجرایی کنند و بین مقاومت و شهروندان فلسطینی تفکیک ایجاد کنند در حالی که کل فلسطینی‌ها  در برابر صهیونیست‌ها ایستاده‌اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما در صحنه فلسطین دوگانگی نمی‌بینیم و کسانی که باید این سرزمین را تخلیه کنند کسانی هستند که با اشغالگری وارد این سرزمین شده‌اند .

وی تاکید کرد : ملت فلسطین سرزمین خود را تخلیه نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه صحبت‌های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه آمریکا به تازگی در سنای این کشور اعلام کرده که احتمالا آذربایجانی‌ها بخواهند حمله نظامی به ارمنستان داشته باشند، گفت: باید به این سوال آذربایجانی‌ها پاسخ دهند که آمریکایی‌ها این حرف را به نقل از آنها مطرح کرده‌اند.

وی ادامه داد: آنچه که برای ما اهمیت دارد صلح و ثبات در منطقه است و ما راه حل مشکلات در منطقه را گفت‌وگو و راهکارهای سیاسی می‌دانیم و مهمترین ساز و کارها در این زمینه ساز و کارهای منطقه‌ای است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا در جریان سفر وزیر خارجه ایران به عراق و دیدارش با مشاور امنیت ملی این کشور در مورد اجرای توافق امنیتی تهران و بغداد نیز رایزنی و گفت‌وگو کردیم، گفت: در جریان این دیدار در ارتباط با آخرین تحولات فلسطین و غزه رایزنی و گفت‌وگو شد. همچنین در مورد روند اجرای توافق امنیتی بین دو کشور نیز گفت‌وگو و رایزنی داشتیم و طرف عراقی (مشاور امنیت ملی عراق) توضیحاتی را در ارتباط با اقدامات به عمل آمده از سوی بغداد برای اجرای این توافق ارائه داد و بر عزم دولت عراق جهت تکمیل اجرای این توافق و این روند تاکید کرد.

وی گفت: طرف عراقی همچنین به فعالیت کمیته مشترک دو کشور در این زمینه اشاره کرد و گفت که این موضوع از سوی کمیته مشترک در حال پیگیری است و عزم دولت عراق این است که گام‌های تکمیلی برای اجرای این توافق برداشته شود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه جنگ رژیم صهیونیستی جنگ علیه حماس نیست بلکه جنگ علیه مردم فلسطین است، گفت: در جنگ علیه رژیم صهیونیستی و مقاومت در برابر تجاوزات این رژیم فقط حماس حضور ندارد. گروه‌های مختلف فلسطینی فعال هستند. گروه‌هایی که همه بر این اتفاق نظر دارند که مقاومت راه دستیابی آنها به حقوق‌شان است.

وی گفت: گروه‌های مقاومت در فلسطین تاکید می‌کنند آنچه که اکنون در حال رخ دادن است جنگ صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین است و جنگ دو نیروی نظامی نیست.

وی گفت: آنها بر این موضوع تاکید دارند چنانکه در این جنگ صهیونیست‌ها در حوزه نظامی وارد شوند قطعا مقاومت توان لازم را برای رویارویی تعیین کننده با صهیونیست‌ها دارد و با آنچه که اکنون شاهد آن هستیم تحمیل جنگ از سوی صهیونیست‌ها و شهروندان فلسطینی است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه همچنین در مورد استفاده از سلاح‌های ممنوعه از سوی رژیم صهیونیستی در این جنگ گفت: این برای اولین بار نیست که صهیونیست‌ها در جنگ‌های منطقه‌ای علیه طرف‌های دیگر از سلاح‌های ممنوعه استفاده می‌کند و متاسفانه در مجامع بین‌المللی قدرت‌هایی هستند که مانع پیگیری جنایت‌های صهیونیست‌ها در عرصه بین‌المللی می‌شوند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه منظور شما از اینکه در صورت تداوم جنایت‌های صهیونیست‌ها در غزه ممکن است در مورد این بحران جبهه‌های جدیدی ایجاد شود، چیست؟ و آیا منظور این است که کشورهای دیگری وارد این جنگ می‌شوند، گفت: اقدامات افراطی صهیونیست‌ها و نتانیاهو علیه مردم غزه و کرانه باختری و بیت‌المقدس باعث واکنش مقاومت در برابر این اقدامات شد و ما تاکید داریم که تداوم این اقدامات جنایتکارانه از سوی صهیونیست‌ها می‌تواند اوضاع را از کنترل همه خارج کند. باز شدن جبهه جدید نمی‌تواند محدود به یک جبهه باشد. صهیونیست‌ها با تداوم جنایت‌های خود، خود را در معرض تمام طرف‌هایی قرار می‌دهند که خود را در حمایت از ملت فلسطین متعهد می‌دانند.

وی گفت: صهیونیست‌ها باید بدانند که با تداوم این رویکرد خود را در برابر افکار عمومی جهانیان قرار می‌دهند.

کنعانی تصریح کرد: ملت فلسطین در دفاع از خود دست بسته نیست و ملت‌های جهان خود را در برابر دفاع از حقوق ملت فلسطین مسئول می‌دانند و در این ارتباط مسئولیت انسانی برای خود قائل هستند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ارتکاب جنایت‌های جنگی توسط صهیونیست‌ها و ادامه این موضوع باعث گسترش بی ثباتی، ناامنی و گسترش جنگ می‌شود، تاکید کرد: این موضوع به نفع هیچ کس نیست. به نفع صهیونیست‌ها و حامیان صهیونیست‌ها نیست.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: