شمار شهدای غزه به بیش از ۸۰۰۰ نفر رسید

کدخبر: 2378473

بامداد امروز یکشنبه در ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برای بیست و سومین روز، ده‌ها تن شهید و صدها تن دیگر مجروح شدند، این در حالی است که مقاومت با قدرت در برابر پیشروی زمینی صهیونیست‌ها ایستاده و با خمپاره، پهپاد و موشک به تجاوزات اشغالگران پاسخ می‌دهد.

نسیم آنلاین: وزارت بهداشت غزه در بیست و سومین روز تجاوزات به غزه آماری جدید منتشر کرد و افزود: تعداد شهدای غزه به ۸۰۰۵ تن افزایش یافت که در بین آنها ۳۳۴۲ تن کودک، ۲۰۶۲ تن زن و ۴۶۰ تن افراد مسن هستند. طبق بیانیه وزارت بهداشت غزه، ۱۱۶ تن از کادر پزشکی شهید و ۲۵ آمبولانس و ۵۷ موسسه بهداشتی منهدم شده‌اند. 

طبق گفته وزارت بهداشت غزه، اشغالگران عمدا خانواده‌ها را هدف قرار می‌دهند و تعداد خانواده‌های از دست رفته به ۸۸۱ مورد رسیده است. در این بین بیش از  ۱۹ هزار تن زخمی و ۲۰۰۰ تن مفقود شده‌اند. حملات اشغالگران باعث شده یک میلیون و نیم فلسطینی از منازلشان در غزه آواره شده و در شرایط بسیار سختی زندگی کنند. طی ساعات گذشته ۵۶ کشتار رخ داده که ۳۰۲ شهید از بین آوارگان برجای گذاشته است.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد: برقراری اینترنت میزان کشتاری که اشغالگران به راه انداخته‌اند بیشتر برملا کرد. ما نسبت به شیوع بیماری بین آوارگان به دلیل نبود آب و امکان نظافت شخصی هشدار می‌دهیم. هیچ تحولی در زمینه امدادرسانی و پرونده کمک‌های بهداشتی به غزه رخ نداده است.

این آمار درحالی است که در پی حمله صهیونیست‌ها به خانه خانواده مشتهی در محله الشجاعیه تعدادی شهید جدید به بیمارستان الشفا منتقل شدند. خبرنگار المیادین گزارش داد، جنگنده‌های صهیونیست منزلی در نزدیکی مسجد عبدالله عزام در محله الصبره را بمباران کردند.

منابع ویژه اعلام کردند، نیروهای اشغالگر قبل از پیشروی زمینی به سمت منطقه عملیات از گازهای سمی استفاده می‌کنند.

به گفته این منابع، استفاده از این گازهای سمی در مناطق اصلی عملیات و مشخصا در بیت لاهیا و بیت حانون بوده است.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی صبح امروز یکشنبه اطراف بیمارستان القدس در منطقه تل الهوا در غزه بمباران کردند. هواپیماهای جنگی همچنین یک خانه مسکونی شش طبقه در محله تل الهوا در غرب غزه را بمباران کردند که منجر به شهادت و زخمی شدن شهروندان شد.

بمباران منازل فلسطینی‌ها در بیر نعجه در شمال غزه توسط اشغالگران ۹ شهید و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

منابع محلی گزارش دادند که ده‌ها شهروند در اردوگاه شاطی در غرب غزه شهید و تعدادی دیگر مجروح شدند که تعدادی از آنها بهبود یافته و تعدادی دیگر همچنان زیر آوار هستند.

دکتر اسراء الاشقر بر اثر بمباران منزلش به شهادت رسید و پس از قطع ارتباط با آمبولانس با کامیون به بیمارستان اندونزی منتقل شد.

در محله الزیتون در جنوب شرقی غزه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین خانه را بمباران کردند که در نتیجه آن دست کم ۳۰ شهروند شهید و تعدادی دیگر زخمی شدند، در محله التفاح در شرق نیز هواپیماها حدود پنج خانه را بمباران کردند که منجر به شهدا و مجروحان در میان شهروندان شد. دو شهید پس از هدف قرار گرفتن یک موتورسیکلت در منطقه الفاخوره در شمال نوار غزه، به بیمارستان اندونزی منتقل شدند.

هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی همچنین دو خانه را در محله شجاعیه در شرق شهر غزه بمباران کردند که منجر به تعدادی شهید و مجروح شد که تعدادی از آنها هنوز زیر آوار هستند.

در اردوگاه جبالیا، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی ۱۱۰ خانه را بمباران کردند که در نتیجه آن دست کم ۴۵ نفر شهید و تعدادی دیگر زخمی شدند.

خبرنگار الجزیره نیز گفت، در بمباران رژیم صهیونیستی که خانه‌ خانواده طموس در خان یونس در جنوب نوار غزه را هدف قرار داد، ۱۶ نفر شهید شدند که سه نفرشان کودک هستند. همچنین بیش از ۲۵ نفر زخمی شده‌اند. همچنین منزل خانواده‌های عوده در جبالیا، منزلی در محله الجنینه در رفح بمباران شد. حملات صهیونیست‌ها به منزل خانواده دلول در محله الزیتون نیز به پنج تن افزایش یافت که سه نفرشان کودک هستند. در بمباران منزلی دیگر در خیابان الثلاثینی در غزه یک مادر و دو فرزند دخترش شهید شدند. تعدادی نیز زیر آوار مفقود هستند.

در خان یونس و رفح، حدود ۵۷ شهروند که اکثر آنها آواره بودند، در پی تخریب منازل توسط هواپیماهای جنگی بر سر ساکنان به شهادت رسیدند و به بیمارستان‌های ابویوسف النجار و ناصر در جنوب نوار غزه منتقل شدند.

همچنین رژیم صهیونیستی صبح امروز دست به حملات توپخانه‌ای و دریایی زده است. حملات توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی بامداد یکشنبه در شرق اردوگاه‌های البریج و المغازی در مرکز نوار غزه و حجر الدیک و دیر البلح از سرگرفته شد. شلیک مجدد توپخانه ساعاتی پس از شهادت ۹ فلسطینی در اردوگاه‌های نصیرات و مغراقه در مرکز نوار غزه رخ داد. در پی حملات توپخانه‌ای در منطقه مغرافه آتش‌سوزی رخ داد که تلفاتی داشت.

بمباران اتوبوس حامل شهروندان در جنوب غزه توسط اشغالگران

وزارت داخلی غزه اعلام کرد که هواپیماهای رژیم صهیونیستی اتوبوس حامل شهروندان را در جنوب شهر غزه هدف قرار دادند که در این حادثه تعدادی شهید و زخمی شدند.

دستور اشغالگران برای تخلیه فوری بیمارستان قدس

هلال احمر فلسطین اعلام کرد: از سوی نیروهای اشغالگر تهدید شدیم که بیمارستان قدس غزه را فورا تخلیه کنیم زیرا آنها آن را بمباران خواهند کرد.

در این راستا، خبرنگار المیادین گفت: اشغالگران تهدید کردند این آخرین اخطار برای تخلیه بیمارستان قدس است و مسؤولان بیمارستان باید فورا آن را تخلیه کنند.

وزارت بهداشت غزه خواستار اقدامات بین‌المللی برای نجات سیستم سلامت غزه شد

اشرف قدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت: سیستم بهداشتی غزه به دلیل نبود تجهیزات پزشکی، سوخت و برق به طور کامل فروپاشیده و ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که خدمت رسانی با مشکل روبه‌رو شده است.

القدره افزود: صدها مجروح نیاز به عمل جراحی دارند و ما خواستار تدابیر بین‌المللی برای نجات سیستم بهداشت غزه در سایه تهدیدات صهیونیست‌ها هستیم.

به گفته این سخنگو، مؤسسات بهداشتی مولفه‌های اساسی خود از جمله دارو، تجهیزات و سوخت را از دست داده‌اند. اشغالگران از طریق گذرگاه رفح اجازه ورود چیزهایی را می‌دهند که وزارتخانه به آنها نیاز ندارد، درحالی‌که از ورود اقلام ضروری جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: ۱۷۰ درصد بیمارستان‌های غزه اشغال و پر هستند.

شهادت ۲۰۰۰ دانش آموز در نوار غزه

وزارت آموزش فلسطین با تایید شهادت ۲۰۰۰ دانش آموز بر اثر تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه، اعلام کرد، بیش از ۷۰ شهید را در بین کارکنان آموزشی ثبت کرده است.

این وزارتخانه توضیح داد که در اثر تجاوزاتی که از ۲۳ روز پیش تاکنون ادامه دارد، ۲۰۰ مدرسه آسیب دیده است.

دفاع مدنی غزه: اگر سوخت فورا وارد نشود با فاجعه بزرگی روبه‌رو هستیم

محمود بصل، سخنگوی دفاع مدنی غزه به الجزیره گفت: اگر سوخت فورا وارد نشود، با فاجعه بزرگی روبه‌رو هستیم.

وی افزود: از آغاز تجاوزات جاری از بیست و سه روز پیش تاکنون ۱۰ هزار شهید و مفقود در زیر آوار هستند. تعدادی از خدمه ما در هنگام انجام وظیفه و حرکت به سمت محل‌های بمباران به شهادت رسیدند.

بصل ادامه داد: تعداد زیادی از شهدا به دلیل سختی دسترسی تا این لحظه زیر آوار هستند. شهروندان به ما اطلاع داده‌اند که هنوز صداهایی زیر آوار شنیده می‌شود. کادر ما به حدود ۲۰ مورد در دقیقه رسیدگی می‌کنند. اشغالگران مراکز پناهگاه را هدف قرار می‌دهند و بحران آوارگی را تشدید می‌کنند. بیمارستان‌ها به حداکثر ظرفیت خود رسیده‌اند و تعدادی از مجروحان روی زمین تحت مداوا هستند.

گردان‌های القسام: با نیروهای صهیونیست در شمال غربی بیت لاهیا مقابله کردیم

منابع اسرائیلی نیز گفتند، حدود ۲۰ مبارز القسام به تجمع صهیونیست‌ها در شمال بیت لاهیا نفوذ کرده و با آنها وارد درگیری شدند.

القسام در این باره گفت: نیروهای اشغالگر در شمال بیت لاهیا را بعد از نفوذ به خطوط‌ آنها غافلگیر کردیم.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام کرد که مبارزان آن با نیروهای صهیونیست که در حال نفوذ در شمال غرب بیت لاهیا (شمال نوار غزه) هستند، مقابله کرده و با آنها وارد درگیری مسلحانه شدند. این گردان‌ها افزود، تجهیزات و جنگ افزارهای دشمن را در منطقه آمریکایی در شمال غرب لاهیا با پهپاد نظامی الزواری هدف قرار داد.

القسام افزود: مبارزان ما جنگ افزارها و خودروهای اشغالگران را با گلوله‌های پشت سر هم خمپاره آل یاسین ۱۰۵ هدف قرار دادند و عملیات تک تیراندازی را علیه سربازان اشغالگر انجام دادند.

گردان‌های القسام همچنین تأیید کرد که تلاش‌های اشغالگران برای نفوذ زمینی به شمال نوار غزه و تلاش برای فرود در ساحل رفح را دفع کرده است.

خبرنگار المیادین در این باره گزارش داد، نیروهای پیاده نظام اشغالگران در کمین مقاومت افتادند. این نیروهای پیاده نظام بعد از درگیری شدید با اعضای مقاومت که سه ساعت طول کشید از صوفا در شرق رفح عقب نشینی کردند.

همزمان آژیرهای هشدار در شمال تل‌آویو در مناطق هرتزلیا، کفار سابا و رعنانا به صدا درآمدند. به گزارش الجزیره، شلیک‌های موشکی به مواضع و شهرک‌های اشغالگران به خصوص شهرهای نزدیک تل‌آویو صورت گرفته است. آژیرها همچنین در گوش دان، گوش هشارون و هشویله به صدا درآمدند. خبرنگار المیادین اعلام کرد، ترکش‌های موشک شلیک شده از غزه به سمت شهرک‌های اطراف غزه اصابت کرده است. گزارش‌های عبری نیز حاکی است که یک موشک به هشارون اصابت کرده است.

گردان‌های القدس: تل‌آویو، عسقلان و اشدود را بمباران کردیم

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، تل‌آویو، عسقلان و اشدود را با رگبارهای موشکی شدید هدف قرار دادند. همچنین اعلام کرد که خودروهای ارتش رژیم صهیونیستی را در منتهی الیه شمال غربی نوار غزه با رگبار موشک و گلوله‌های خمپاره کالیبر سنگین بمباران کرده است.

گردان‌های القدس افزود: در جریان مقابله نیروهای ما با اشغالگران در شمال غرب غزه یک افسر صهیونیست و یک سرباز جراحت شدیدی برداشتند.

همچنین سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که در جریان درگیری در شمال نوار غزه، یک افسر و یک سرباز براثر شلیک خمپاره توسط مبارزان فلسطینی به شدت مجروح شدند.

گردان‌های القدس همچنین اعلام کرد، تجمعات نظامی صهیونیست‌ها را در مقر العین الثالثه در غلاف غزه با گلوله‌های خمپاره هدف قرار داد. همچنین نیر عوز را با موشک باران کرد. در عملیاتی دیگر این گروه‌ مقاومت تاکید کرد، با گلوله‌های خمپاره تجمعات صهیونیست‌ها در نزدیکی بوابه السریج و بوابه السناطی را هدف قرار داده است.

درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های مقاومت فلسطین در راس آنها گردان‌های عزالدین قسام و نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی در چندین منطقه در شمال و مرکز نوار غزه آغاز شده است.

این شکست‌ها در حالی است که ارتش رژیم صهیونیستی روز شنبه بار دیگر از فلسطینی‌ها خواست قبل از گسترش حمله زمینی، شمال نوار غزه را تخلیه کنند.

دنیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در پلتفرم X نوشت: «این یک هشدار نظامی فوری است. برای امنیت فوری شما، همه ساکنان شمال غزه و شهر غزه باید موقتاً به سمت جنوب حرکت کنند.»

آژیرها در شهرک‌های غلاف غزه به صدا درآمدند

آژیر خطر در شهرک‌های «غلاف غزه» صبح یکشنبه پس از آخرین بمباران‌ها در غزه به صدا درآمد. الجزیره اعلام کرد، آژیرهای خطر در نتیف هعسراه در منطقه غلاف غزه به صدا درآمد. این شبکه از موج حملات موشکی به سمت شهرها و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

ارتش رژیم صهیونیستی: ۴۵۰ هدف را در غزه بمباران کردیم

ارتش اشغالگر می‌گوید: از روز گذشته تاکنون ۴۵۰ هدف را در نوار غزه بمباران کرده است و نیروهایش به عملیات زمینی ادامه می‌دهند.

بازگشت تدریجی شبکه ارتباطی و اینترنت به برخی از مناطق نوار غزه

خبرنگار الجزیره گفت: شبکه ارتباطی و اینترنت تا حدودی به برخی از مناطق نوار غزه بازگشته است. این در حالی است که سخنگوی ارشد ارتش اشغالگر از بیان اینکه آیا رژیم صهیونیستی مسؤول قطع ارتباط در غزه در روز جمعه است یا خیر، خودداری کرد و تنها گفت: «اسرائیل برای حفاظت از نیروهای خود هر کاری لازم است انجام خواهد داد.»

این در حالی است که سخنگوی آتش‌نشانی غزه گفت، بعد از وصل شدن اینترنت از وجود اجساد رها شده در خیابان‌ها و بدن‌های پاره پاره شده شهدا که شناسایی نشده‌اند، غافلگیر شده‌اند.

افزایش شمار تلفات ارتش اشغالگر

ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در آخرین به روز رسانی اطلاعات خود تعداد کشته شدگان را از زمان آغاز عملیات «طوفان الاقصی» که توسط جنبش حماس در روز شنبه هفت اکتبر آغاز شد، اعلام کرد.

سایت رسمی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی تاکنون تعداد کشته شدگان این ارتش اعم از افسران و سربازان به ۳۱۱ نفر رسیده است.

صلیب سرخ از ورود یک تیم پزشکی بین‌المللی به نوار غزه خبر داد

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ورود یک تیم پزشکی بین‌المللی به غزه به همراه شش کامیون مملو از مواد پزشکی و تجهیزات تصفیه آب برای حمایت از بخش پزشکی در نوار غزه خبر داد.

کمیته در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار RT قرار گرفت، گفت: «یک تیم جراحی جنگ و یک متخصص آلودگی سلاح‌ها امروز وارد شدند. آنها از جمله ۱۰ کارشناس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هستند که به همراه شش کامیون حامل مواد پزشکی و لوازم تصفیه آب وارد شدند.»

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزود که ورود تیم جدید توانایی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را برای ادامه حمایت از بیمارستان‌ها، انجام عمل‌های جراحی نجات بخش، کمک به افرادی که نیاز شدید به آب آشامیدنی سالم دارند و کمک به جمع کردن مجدد خانواده‌های اسرای آزاد شده در آینده افزایش می‌دهد.

این کمیته ادامه داد: این کمک‌های بشردوستانه بسیار اندک است، اما کافی نیست.

این نهاد خاطرنشان کرد که تیم جراحی و تجهیزات پزشکی به کاهش فشار شدید بر پزشکان و پرستاران در غزه کمک خواهد کرد و بر نیاز به دسترسی ایمن و پایدار بشردوستانه در سراسر غزه تاکید دارد.

این کمیته در بیانیه خود توضیح داد که مواد پزشکی جدید برای شمال و جنوب غزه شامل مجموعه‌ای از تجهیزات جراحی در زمان جنگ و بسته‌های بزرگ لوازم مورد استفاده برای درمان زخمی‌ها می‌شود که می‌تواند برای درمان بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر بسته به جراحات آنها استفاده شود. این کمک‌ها همچنین شامل قرص‌های کلر هستند که می‌توانند ۵۰,۰۰۰ لیتر آب آشامیدنی را تصفیه کنند تا به کاهش مشکلاتی که ساکنان غزه در حال حاضر برای یافتن آب سالم و تمیز با آن مواجه هستند، کمک نمایند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: