احیای گونه های در خطر انقراض حیات وحش با تهیه نمونه‌های سلولی

کدخبر: 2379497

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: امسال با تهیه نمونه‌های سلولی حیات ‌وحش در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی، امید برای احیای گونه‌های حیات ‌وحش در خطر انقراض افزایش خواهد یافت.

حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی درباره با اقدامات جهاد دانشگاهی در رابطه با تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» اظهارکرد: با توجه به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده است، در این راستا یکی از اقدامات جهاددانشگاهی تبیین است که این اقدام از سوی پژوهشگاه بزرگ علوم انسانی این نهاد در حال انجام است. ما باید در حوزه مشارکت مردم، فعالیت و آموزش‌هایی را ارائه کنیم. متخصصان دانشگاهی و پژوهشگاه در پژوهشگاه علوم انسانی به دنبال تبدیل این شعار به رهنمود هستند تا فعالیت‌های مرتبط به تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» را به وزارتخانه‌ها اعلام کنیم.

 

 تولید ۴ گیاه دارویی با مشارکت مردم و بخش خصوصی

 

وی افزود: ما فعالیت خود را در حوزه مشارکت‌های مردمی از سال گذشته آغاز کردیم تا پروژه‌های ناتمام را به کمک مردم به پایان برسانیم، در این حوزه آمادگی بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران و مردم در تکمیل طرح‌های ناتمام را داریم و در همین راستا، شرکت‌های دانش بنیان برای تولید محصولات فناور را ایجاد کردیم. همچنین برای تولید ۴ گیاه دارویی مجوز گرفتیم و هم اکنون با مشارکت بخش خصوصی و مردم تولید انبوه آن در حال اجراست که در آینده نزدیک به سراسر کشور و خارج از کشور صادر می‌کنیم.  

 

رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه گفت: برخی از پروژه‌هایی که جهاد دانشگاهی در حال اجرا دارد بسیار سنگین است و به مشارکت مردم نیاز دارند و مردم نیز برای سرمایه گذاری به اعتماد نیاز دارند، امیدواریم این طرح‌ها را با مشارکت مردم و سرمایه گذاران تمام کنیم.  

 

مسلمی نائینی درباره احیای ژن گونه‌های در حال انقراض جانوری در این نهاد بیان کرد: در این رابطه جهاد دانشگاهی با سازمان حفاظت محیط زیست تفاهم نامه‌ای در مورد جمع آوری انواع ذخایر ژنتیک کشور و احیای ذخایری که در حال انقراض هستند، منعقد کرده است. امسال با تهیه نمونه‌های سلولی حیات وحش در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی، امید برای احیای گونه‌های حیات وحش در خطر انقراض افزایش خواهد یافت.

 

وی در پایان گفت: پس از جداسازی و ذخیره موفقیت آمیز نمونه بافت جنسی و سلول‌های یوزپلنگ کوشکی و پیروز در سال گذشته نیز تولید رده سلولی شناسنامه‌دار از گونه در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی انجام گرفت.

منبع: برنا
ارسال نظر: