معاون پژوهشی وزیر علوم:

ممنوعیت نگاشتن مقاله به زبان فارسی از سوی وزارت علوم نیست

کدخبر: 2379550

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به هیچ عنوان ممنوعیت نگاشتن مقاله به زبان فارسی را در نشریات دانشگاه‌ها نداشته‌ایم، گفت: از سال جاری اگر هر مجله علمی به زبان فارسی بتواند نمایه یکی از پایگاه‌های استنادی را برای اولین بار دریافت کند، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کند.

پیمان صالحی با اشاره به نمایه سازی مجلات گفت: امیدواریم روند رشد مجلات در سال ۱۴۰۳ به صورت صعودی باشد و بتوانیم ضمن افزایش مجلات علمی به زبان فارسی در پایگاه های استنادی شاهد اثر بخشی این مجلات نیز باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از مجلات علمی که در پایگاه های استنادی بین المللی نمایه می شوند، فارسی هستند، افزود: این مجلات یک چکیده انگلیسی دارند، اگر کسی در دنیا در بانک اطلاعاتی به دنبال تحقیقی باشد و یکی از مجلات فارسی مرتبط را پیدا کند، باید آن را به انگلیسی یا هر زبانی که می خواهد ترجمه کند. بیشتر مجلات علمی که به زبان فارسی نمایه می شوند، در حوزه علوم انسانی هستند. جنس حوزه علوم انسانی و اسلامی متفاوت است و شامل تاریخ، تمدن، عقیده و سبک زندگی می شود و باید به زبان شیوای فارسی بیان شوند.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این پرسش که برخی از مجلات دانشگاه های صنعتی مقاله فارسی را نمی پذیرند، گفت: به هیچ عنوان نگاشتن مقاله به زبان فارسی را در دانشگاه ها ممنوع نکرده ایم. به ندرت این ممنوعیت در برخی از دانشگاه های پیش آمده است. برخی از رشته های فنی برای ارائه اطلاعات، جذب مخاطب بیشتر و تاثیرگذاری در علم جهان به زبان انگلیسی مجلات را می نویسند و نمایه می کنند.

وی با بیان اینکه میزان ارجاعات به مقالات آمار خوبی دارد، گفت: اگر رتبه ما در اسکوپوس ۱۶ است، میزان ارجاع در جهان نیز همین میزان است.

صالحی با بیان اینکه مجلاتی علمی که نمایه پایگاه های استنادی را دریافت کنند، مورد حمایت مالی قرار می گیرندف گفت: از سال جاری هر مجله علمی به زبان فارسی بتواند نمایه یکی از پایگاه های استنادی را برای اولین بار دریافت کند، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان دریافت می کند. اگر این مجلات به زبان انگلیسی باشند، حداقل مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان را دریافت می کنند. این مبلغ به عنوان حق الزحمه داده نمی شود؛ بلکه برای تامین زیرساخت هاست تا مجلات وابسته به انجمن علمی و دانشگاه نباشند.

به گفته معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکنون حدود ۱۶۸ مجله در پایگاه های استنادی نمایه شده اند که امسال دو مجله از سوی دانشگاه اصفهان نمایه شد و با قوانین جدید بودجه دریافت کردند.

وی به قدرت علمی ایران اشاره کرد و گفت: هر کسی در دنیا می داند که پیشران حوزه نظامی دانشگاه ها هستند. بازار کشش فعالیت های تحقیقاتی هم حوزه نظامی است. خیلی از کسانی که در دانشگاه های دنیا فعالیت می کنند، نمی دانند تحقیقات آن ها در حوزه نظامی استفاده می شود. شک نکنید از روی خروجی فناوری های شما می فهمند که چه آدمی ساخته اید و چه صنعت های بزرگ دنیا را آموخته اید.

صالحی تاکید کرد: برای پیشرفت و توسعه کشور باید به علوم پایه بیشتر توجه کرد. به هر حوزه ای بیشتر توجه شد و سرمایه گذاری بیشتری کردیم، نتایج مطلوبی دریافت کرده ایم. اگر در حوزه ای هم ضعف داریم به این دلیل است که به آن اهمیت نداده ایم.

منبع: ایسنا
ارسال نظر: