گروسی: مذاکرات با ایران درباره نحوه اجرای توافق مشترک مارس ادامه دارد

کدخبر: 2379571

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفر به ایران گفت که مذاکرات درباره مدالیته‌ها و نحوه اجرای توافق اسفند ۱۴۰۱ برای حل‌وفصل مسائل پادمانی، ادامه دارد.

رافائل گروسی سه‌شنبه شب در جمع خبرنگاران مستقر در وین ابراز امیدواری کرد که ظرف مدت کوتاهی گام‌های ملموسی در زمینه اجرای توافق اسفند ۱۴۰۱ برداشته شود.

وی گفت: هدف من از سفر این بود که مذاکرات جدی با ایران داشته باشم و بتوانیم چند پیشنهاد ملموس را بررسی کنیم که حوزه‌های مختلف بیانیه مشترک را در بر می‌گیرد.

مدیرکل آژانس با بیان اینکه مذاکرات با ایران همچنان ادامه دارد ادعا کرد که پیشنهادهای مطرح شده درباره نحوه اجرای توافق اسفند ۱۴۰۱ «ملموس» است. وی افزود: «ما در این زمینه با ایران در تعامل هستیم و اینکه چه اقدامی را می توان زودتر تعریف کرد»

گروسی وارد جزئیات مدالیته‌های پیشنهادی نشد و به خبرنگاران گفت: این‌ها مسائل خاص و حساسی هستند و من به طور کلی به‌ آن‌ها اشاره می‌کنم. از طرفی تا زمانی که ایران (مدالیته‌ها را) نپذیرد، به ویژه اینکه برخی اقدامات داوطلبانه هستند، پرداختن من به این مسائل مناسب نیست.»

مدیرکل آژانس مدعی شد که اگر تعاملات فی‌مابین ادامه یابد، می‌توان مسائل پادمانی را حل‌وفصل کرد. وی مدعی شد: اگر این انتظار وجود دارد که ما اعلام کنیم مسائل باقی‌مانده حل‌وفصل شده است و آن‌ها (ایران) تعامل مثبتی با ما داشته باشند ما مشکلی در این زمینه نداریم.

 وی در عین حال عنوان کرد که حل‌وفصل مسائل پادمانی نیازمند طی کردن یک روند است و به تعبیر او «چوب جادویی» در این زمینه وجود ندارد.

گروسی ادعا کرد: ما با یکسری مسائل بسیار پیچیده‌ای مواجه هستیم که برخی مربوط به گذشته و برخی مربوط به الان است. بنابراین بازرسان ما باید شرایط را بررسی کنند تا ما اعلام کنیم که مسائل حل‌وفصل شده است. 

مدیرکل آژانس درباره روند اجرای توافق اسفند ۱۴۰۱ چارچوب زمانی مشخص نکرد اما گفت: نیاز است که این توافق هرچه سریعتر اجرا شود. من تمایلی به تعیین ضرب‌الاجل ندارم اما از نظر من و جامعه جهانی باید هرچه سریعتر شاهد نتیجه باشیم.

وی اضافه کرد: من این مساله را در تهران و اصفهان مطرح کردم و به نظرم این درک در تهران وجود دارد که این مساله نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. بنابراین من انتظار دارم که به زودی شاهد نتایج ملموسی باشیم.

گروسی درباره ضرورت اجرای توافق اسفند ۱۴۰۱ هم این طور ادعا کرد: وضعیت کنونی اصلا رضایت بخش نیست، دستکم برای من رضایت بخش نیست. ما تقریباً در وضعیت بن بست هستیم و به غیر از مجموعه بازرسی های سنتی تحت توافقنامه جامع پادمان هیچ چیز در حال حرکت نیست و این باید تغییر کند.

وی افزود که در گفت‌وگو با مقام‌های ارشد ایران، این طور برداشت کرده است که برای برداشتن گام‌های ملموس آمادگی وجود دارد، «من از این مساله استقبال می‌کنم و اکنون باید روی اجرای بیانیه مشترک کار کنیم»

به گزارش ایرنا، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفند ۱۴۰۱ با هدف حل‌وفصل مسائل ادعایی پادمانی با یکدیگر توافق کردند؛ توافقی که بعداً به‌عنوان بیانیه مشترک ۴ مارس شهرت گرفت و بر اساس آن، جمهوری اسلامی ایران به طور داوطلبانه با فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر بازرسان آژانس، در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) موافقت کرد. در پی آن، جلسات متعددی در سطح کارشناسی برگزار و چندین موضوع فنی بین ایران و آژانس حل و فصل شد.

در واقع با همکاری و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران، اختلافات بر سر یکی از سه مکانی که آژانس ادعا می‌کند رد اورانیوم پیدا شده، حل و فصل و همچنین پاسخ‌های مستدل و مستندات مربوطه درباره سایر مکان‌ها به آژانس ارائه شد.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که همکاری خود را با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان ادامه داده و مسائل باقی‌مانده پادمانی نیز با رویکرد حرفه‌ای و بدون جانبداری آژانس قابل حل است.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: