در آستانۀ 76سالگی رژیم صهیونیستی؛

هآرتص: اسرائیل صد سالگی خود را نخواهد دید

کدخبر: 2379658

نتانیاهو 7 سال پیش وعده داده بود که با تمام توان برای صد سالگی اسرائیل تلاش می‌کند. حالا در آستانه سالگرد 76 سالگی تاسیس رژیم اسرائیل روزنامه اسرائیلی هاآرتص با کنایه می‌پرسد که «آیا اسرائیل صدمین سالگرد خود را خواهد دید؟»

«نتانیاهو با چشمان باز به دامی که یحیی السنوار در ۷ اکتبر برایش پهن کرد، افتاد». این بخشی از سرمقالهٔ روزنامهٔ صهیونیستیِ هاآرتص دربارهٔ ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان بازگشت به قدرت و به‌خطرانداختن موجودیت اسرائیل است.

هاآرتص در مقدمهٔ این مقاله با کنایه می‌پرسد که «آیا اسرائیل صدمین سالگرد خود را خواهد دید؟» چون نتانیاهو ۷ سال پیش وعده داده بود که با هرچه در توان دارد برای صدسالگیِ اسرائیل تلاش می‌کند؛ هرچند «هیچ دولت یهودی بیش از ۸۰ سال دوام نداشته است».

این روزنامهٔ صهیونیستی نوشت: از همان آغاز جنگ غزه، هدف اصلیِ نتانیاهو بقای سیاسیِ خودش بود؛ او مسئولیت شکست در عملیات حماس را نپذیرفت، آتش اختلافات و اعتراضات داخلی را شعله‌ورتر کرد، به تقابل فاجعه‌بار با آمریکا پرداخت و بر انجام عملیات رفح اصرار کرد.

هاآرتص در پایان نوشته: نتانیاهو هنوز هم می‌تواند گامی حیاتی برای نجات اسرائیل بردارد؛ او باید استعفا کند و مسئولیت شکست فاجعه‌بار ۷ اکتبر و شکست‌های این جنگ را بر عهده بگیرد.

گفتنی است، فردا ۱۴ مه سالگرد ۷۶ سالگی تاسیس رژیم اسرائیل به وسیله دیوید بن گوریون است.

منبع: فرهیختگان
ارسال نظر: