اسپانیا: اجازه پهلوگیری یک کشتی حامل سلاح برای اسرائیل را ندادیم

کدخبر: 2379703

«اسکار پوئنته» وزیر حمل و نقل اسپانیا پنجشنبه گفت که مادرید اجازه نداد یک کشتی حامل سلاح که عازم سرزمین‌های اشغالی بود، در بندر کارتاخنا پهلو بگیرد.

به نقل از رویترز، پوئنته پنجشنبه شب در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: کشتی ماریان دانیکا حامل محموله سلاح برای اسرائیل بود و درخواست کرده بود ۲۱ می (اول خرداد) در بندر کارتاخنا پهلو بگیرد.

روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس گزاررش داد، این کشتی حامل حدود ۲۷ تن مواد انفجاری است که آن را از شهر بندری مادراس در هند بارگیری کرده است.

جنجال بر سر این کشتی زمانی بالا گرفت که سیاستمداران چپ‌گرای اسپانیا سوسیالیست‌ها را به صدور مجوز عبور و مرور کشتی‌های حامل سلاح برای اسرائیل متهم کردند.

این خبر در حالی منتشر شده که اسپانیا در ماه‌های اخیر با حمله اسرائیل به غزه مخالفت و بر شناسایی کشور مستقل فلسطینی تاکید کرده است.

پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا در ماه مارس اعلام کرد که اسپانیا و ایرلند، همراه با اسلوونی و مالت، توافق کرده‌اند که اولین گام ها را برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین بردارند.

همچنین اسپانیا به همراه بلژیک و دانمارک از رای مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت کامل فلسطین در این نهاد بین‌المللی و توصیه به بازنگری شورای امنیت در تصمیم قبلی خود در این زمینه استقبال کرد.

پیش‌نویس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل روز جمعه با ۱۴۳ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۲۵ رای ممتنع به تصویب رسید.

فلسطین در حال حاضر ناظر غیرعضو در سازمان ملل است اما سال‌هاست که برای عضویت کامل در این نهاد بین المللی تلاش می‌کند. این تلاش ماه گذشته توسط آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل وتو شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: