سیدحسن نصرالله: آیت‌الله شهید رئیسی یک الگو و اسوه بود

کدخبر: 2379810

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت آیت‌الله شهید رئیسی، شهید حسین امیرعبداللهیان و همراهان ایشان در ضاحیه بیروت به سخنرانی پرداخت.

مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله رئیسی و شهید حسین امیر عبداللهیان امروز در حسینیه سیدالشهداء در ضاحیه بیروت با حضور جمع کثیری از مردم لبنان، شخصیت‌های لبنانی و فلسطینی برگزار شد.

پخش کلیپ‌هایی در خصوص مواضع شهید رئیسی در خصوص مقاومت و غزه، زندگینامه ایشان و همچنین حضور ایشان در جنوب لبنان در سال 2018 جزو برنامه‌های این مراسم بود.

سید حسن نصراالله در ابتدای سخنان خود گفت که به دلیل مواجه شدن با ایام حزن و اندوه شهادت آیت‌الله رئیسی و شهید حسین امیر عبداللهیان امسال مراسم «عید مقاومت» و سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی برگزار نشد.

او در ادامه به بیان تبریک به همه مردم لبنان و تمامی آزادگان جهان به مناسبت آزادسازی جنوب لبنان اکتفا کرد و همچنین درگذشت علامه شیخ علی کورانی از علمای لبنان را نیز تسلیت گفت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه شهادت آیت‌الله ابراهیم رئیسی، آیت‌الله آل هاشم، شهید امیرعبداللهیان و شهید مالک رحمتی را به محضر مقام معظم رهبری، مردم ایران و خانواده‌های ایشان تسلیت گفت.

نصرالله در ادامه گفت که به طور معمول در مراسمات بزرگداشت به بیان شخصیت و سلوک اشخاص پرداخته می‌شود، چرا که مردم به «اسوه» نیاز دارند و اسوه تنها در مقام نبوت و امامت نیست، بلکه اسوه می‌تواند رئیس‌جمهور، وزیر خارجه، امام جمعه، معلم و هر فردی باشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که شهید رئیسی یک الگو و اسوه در تمامی مراحل مسئولیت خود و جایگاههایی که حضور داشت بود.

او گفت: «شهید رئیسی صفتی که این روزها می‌شنویم، یعنی "خادم الرضا" را به دست آورد، چرا که اداره تولیت رضوی یک مسئولیت بزرگ بود و اوقاف وابسته به آستان رضوی از بزرگترین موقوفات جهان است».

نصرالله افزود: «شهید رئیسی در این مسئولیت خود تحول بزرگی در اداره و توسعه آستان رضوی و ارائه خدمات به محرومین و فقرا انجام داد؛ شهید رئیسی یک فقیه، عالم، مجتهد، مؤمن، متواضع و جدا شجاع در مقابل منافقین و دشمنان بود و به مقاومت و آرمان مقاومت ایمان داشت».

 در ادامه سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان آمده است: «شهید سید رئیسی خادم کشورش بود و هیچ روز تعطیلی نداشت و مطیع رهبرش بود».

 رهبر مقاومت لبنان سپس به خدمات دولت شهید رئیسی پرداخت و با اشاره به صفت «سید شهیدان اهل خدمت»، گفت: «از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979، ایران در معرض محاصره اقتصادی و تحریم‌ها قرار گرفته است که روز به روز گسترش می‌یابد که با جنگ تحمیلی و ترور‌ها همراه شد، هر رئیس‌جمهوری که در ایران مسئولیت به دوش می‌گیرد مقابل خود پرونده‌های بسیار بزرگی از جمله پرونده‌های اقتصادی و معیشتی، ارز، گرانی و سیاست خارجی را می‌بیند که همه این‌ها نتیجه تحریم و محاصره است».

 سید نصرالله افزود: «در دولت شهید سید رئیسی یک میلیون و 785 هزار قطعه زمین برای ساخت خانه برای خانواده‌های نیازمند داده شد، تولید نفت افزایش یافت و به 3 میلیون و 500 هزار بشکه در روز رسید، در دولت شهید رئیسی آب و برق برای خانواده‌های فقیر مجانی شد و رشد اقتصادی به 6 درصد رسید؛ در سیاست خارجی روابط با شرق حفظ شد و روابط با غرب در یک سطح معینی ادامه یافت، ورود ایران به سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مقابله با کرونا در این دولت صورت گرفت».

 

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه خدمات شهید آیت‌الله رئیسی، افزود: «در دوره 3 ساله این شهید در شرایط دشوار اقتصادی و معیشتی هزاران کارخانه احیا و فرصت‌های شغلی فراوانی ایجاد شد».

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: «زمانی که شهید آیت‌الله رئیسی پست ریاست‌جمهوری را بر عهده گرفت، در حمایت آشکار و علنی از نهضت‌های مقاومت در هر سطحی از هیچ تلاشی دریغ نکرد و در این زمینه تعهد بالایی داشت، شهید رئیسی بسیار به موضوع آرمان فلسطین و مقاومت و جنبش‌های مقاومت ایمان داشت و به شدت دشمن صهیونیست‌ها بود».

به گفته سید حسن نصرالله، در دوره مسئولیت شهید رئیسی، حضور دیپلماسی ایران در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی شاهد یک تحول بود و اولویت به توسعه روابط با کشورهای همسایه و شرق داده شد.

ایشان همچنین شهید حسین امیرعبداللیهان را دوست‌دار لبنان و فلسطین و جنبش‌های مقاومت دانست و آن را یک ویژگی متمایز این شهید عنوان کرد.

سید نصرالله سپس تأکید کرد: «از شهید رئیسی و امیرعبداللهیان جز خیر و حمایت و پشتیبانی ندیدیم، مهم‌ترین صفت این دو شخصیت بزرگ، تواضع بود، این عزیزان عشق و احترامشان برای فقرا بود و این حاصل تأثیرپذیری از مکتب اسلام، رسول‌الله (ص) و امام خمینی (ره) است».

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به تشییع پیکر شهدا و جمعیت میلیونی اشاره کرد و گفت که پیام این تشییع جنازه بسیار مهم است.

او تشییع پیکر آیت‌الله رئیسی را سومین تشییع جنازه بزرگ تاریخ پس از تشییع امام خمینی و شهید قاسم سلیمانی دانست و آن را نشانه‌ای از وفاداری و تعهد و بیعت مردم با خط امام خمینی و رهبری جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

سید حسن نصرالله در این راستا گفت که یکی از دلایل شکست سیاست‌های آمریکا در قبال منطقه انکار واقعیت‌ها است، ایران کشوری قوی، منسجم و استوار است که با شهادت رئیس‌جمهور و جمع پر برکت شخصیت‌هایش دچار تزلزل و ضعف نمی‌شود.

سید مقاومت لبنان همچنین گفت که این مسائل جزو ریشه‌ها و اصول جدانشدنی جمهوری اسلامی است و با درگذشت مسئولانش دچار تغییر و تحول نمی‌شود و یک امر ثابتی است به طوریکه از زمان پیروزی انقلاب در سال 1979 جمهوری اسلامی به حمایت خود از جنبش‌های مقاومت به شکل علنی و واضح افزوده است و همگی این را به خوبی می‌دانند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنان خود به جنگ غزه پرداخت و گفت: «در 8 ماه گذشته، تمامی مقامات اسرائیلی که در قدرت حضور دارند و چه آن‌ها که جزو اپوزیسیون هستند، به این واقعیت اذعان دارند که رژیم شرایطی را تجربه می‌کند که هیچ سابقه‌ای نداشته است، دشمن به شرایط بغرنج خود اعتراف می‌کند و اظهار عجز و ناتوانی دارد».

سید حسن نصرالله تأکید کرد: «دشمن هیج یکی از اهداف خود نرسیده و این را رئیس شورای امنیت داخلی رژیم به آن اعتراف کرد، همچنین از مهم‌ترین مسائلی که رژیم اشغالگر از آن رنج می‌برد، به رسمیت شناختن کشور فلسطینی از سوی برخی کشورهای اروپایی است».

او این تحول را از ثمرات طوفان‌الاقصی دانست و گفت: «چه کسی باور می‌کرد که یک روزی دیوان کیفری بین‌المللی درخواست صدور حکم بازداشت مقامات صهیونیستی را بدهد و این قطعا یکی از نتایج طوفان‌الاقصی است، هرچند اسرائیل هیچ روزی به تصمیمات بین‌المللی احترام نگذاشته و شدیدترین حملات را به رفح پس از رأی دیوان دادگستری بین‌المللی انجام داده است».

نصرالله همچنین تظاهرات دانشجویان آمریکایی و همچنین اعتراضات روز گذشته در کنگره آمریکا را نشان دهنده گستردگی احساسات بشری دانست که عملیات طوفان‌الاقصی در سرتاسر جهان آن را برانگیخت.

او تأکید کرد که اگر بنیامین نتانیاهو بخواهد تهاجم خود به غزه را تا انتها ادامه دهد به ورطه سقوط خواهد افتاد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در پاسخ به ادعای نتانیاهو در خصوص اینکه «برنامه مهم و مفصلی برای بازگردانی امنیت به شمال داریم»، گفت: «غزه شمال را غافلگیر کرد و یک لشگر و یک ارتش حرفه‌ای از هم فروپاشید، مقاومت لبنان در 8 اکتبر شما را غافلگیر کرد و مقاومت یمن وارد نبرد طوفان‌الاقصی شد و تمامی دنیا را به چالش کشید و مقاومت عراق نیز به حمایت از غزه برخاست؛ بنابراین این ما هستیم که حق داریم از غافلگیری‌ها صحبت کنیم».

او سپس خطاب به رژیم اسرائیل تأکید کرد: «باید منتظر غافلگیری‌های بیشتری از مقاومت باشید».

سید حسن نصرالله در پایان گفت: «ما همیشه صریح و واضح گفته‌ایم که وقتی به جنگ می‌رویم با اهداف مشخص می‌رویم و گفتیم که هدف اول حمایت از غزه و هدف دوم جلوگیری از هرگونه عملیات پیشدستانه دشمن علیه لبنان است».

منبع: فارس
ارسال نظر: