بیانیه مشترک ۳ کشور اروپایی در نشست شورای حکام آژانس: به راه‌حل دیپلماتیک پایبندیم

کدخبر: 2379962

سه کشور اروپایی عضو برجام در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند که به راه‌حل دیپلماتیک در این زمینه پایبند هستند.

در بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان با هدف غیر صلح‌امیز جلوه دادن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران آمده است: ما آماده‌ایم از تمام اهرم‌های دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنیم.

سه کشور اروپایی در ادامه ادعاهای بی‌پایه و اساس علیه ایران مدعی شدند: تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران به امنیت بین‌المللی آسیب می‌زند. ما متعهد به راه‌حل دیپلماتیک هستیم.

فرانسه، انگلیس و آلمان در ادامه با تکرار ادعاهای نخ‌نمای خود مدعی شدند: ایران راه حل دیپلماتیک را رد کرد و تصمیم گرفت برنامه هسته‌ای خود را به سطوح نگران کننده‌ای گسترش دهد. ایران به غنی‌سازی اورانیوم فراتر از تعهداتش در برنامه اقدام مشترک ادامه داده است.

این اتهام‌پراکنی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان درحالی مطرح شده است که نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرده «تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات خود تحت برجام کاملاً مطابق با حقوق ذاتی کشور طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق بوده و پاسخی به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، همراه با ناتوانی سه کشور اروپایی در پایبندی به تعهدات خود بود. این واقعیت آشکار به هیچ وجه نمی‌تواند مبنایی برای سه کشور اروپایی برای خودداری از اجرای تعهدات خود باشد».

منبع: ایسنا
ارسال نظر: