مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران:

۲۵ هزار واحد نوسازی شده در بافت‌های فرسوده به بهره‌برداری می‌رسد

کدخبر: 2380031

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه در دوران رئیس‌جمهور شهید حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده و ناپایدار برچیده شد، گفت: در این مدت ۲۸۵ هزار پروانه جدید صادر شد که از این تعداد تاکنون ۱۰۲ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده و ۲۵ هزار واحد نیز به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

«محمد آئینی» امروز (دوشنبه) در نخستین رزمایش نوسازی مسکن با عنوان «تبیین حقوق نوسازی مسکن مردم در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری» با اشاره به اینکه رزمایش خود را با پویش «خادم شو» که به نیابت از خادم جمهور شهید توسط بسیج مستضعفین برگزار می‌شود متبرک کرده‌ایم، تصریح کرد: جهاد تبیین ما آگاه سازی مردم نسبت به حقوقی است که در قانون برای آن‌ها در نظر گرفته شده تا بتوانند با استفاده از بسته‌های تشویقی نسبت به مقاوم سازی و نوسازی خانه‌های خود اقدام نموده و آرامش را به خانه‌هایشان هدیه کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این رئیس جمهور فقید توجه ویژه به بافت‌های فرسوده داشت، تصریح کرد: در آخرین جلسه هیات دولت بر تکمیل بسته‌های تشویقی تاکید کرد و ما نیز در ادامه راه شهید رئیسی برآنیم که لبخند را بر لبان مردم جاری کنیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که حجم کار در بافت‌های ناکارآمد بسیار بالاست و به همین جهت در تفاهم‌نامه‌ای از ظرفیت بسیج استفاده کردیم، عنوان کرد: بعد از برگزاری این همایش که در پنج مرحله برگزار می‌شود، شاهد افزایش نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده خواهیم بود.

آئینی ضمن تشریح فرایند رزمایش نوسازی مسکن، افزود: گروه‌های جهادی که پیشتر آموزش دیده‌اند کوچه به کوچه و خانه به خانه ورود پیدا کرده و با ساکنان ارتباط صمیمی برقرار می‌کنند و مردم ساکن در بافت‌های فرسوده شهری را از حقوقی که در قانون برایشان در نظر گرفته شده است، آگاه می‌کنند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه در این راه می‌توان از ظرفیت دفاتر تسهیلگری استفاده کرد، گفت: محله «سجادیه» خراسان رضوی مثال خوبی در این زمینه است و دفاتر تسهیلگری این استان تجمیع‌های متعددی انجام داده‌اند. همچنین باید حضور شهرداری‌ها در این طرح پر رنگ تر شود. از این پس در شهرهای کوچک به ازای صدور هر پروانه در بافت فرسوده یک تن قیر جهت آسفالت و بهسازی معابر خاکی محلات هدف تخصیص می‌یابد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: به زودی از طرح «شهید مالک رحمتی » رونمایی خواهیم کرد و این طرح کمک بزرگی به جهش نوسازی مسکن خواهد کرد.

وی اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی معتقد است باید مردمی سازی به عموم فعالیت‌های وزارتخانه تسری یابد که دبیرخانه آن شرکت بازآفرینی شهری ایران است.

در ادامه سردار طهماسبی توصیه‌هایی به گروه‌های جهادی و اعضای بسیج سازندگی به منظور هر چه بهتر برگزار شدن این رزمایش عنوان کرد و گفت: گروه‌های جهادی باید با صبر و حوصله به ساکنان بافت‎ها اطلاع رسانی کرده و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهند هر چه آموزش‌ها بهتر باشند نتیجه کار بهتر خواهد شد.

وی تاکید کرد: کارگروه بسیج سازندگی در استان باید به ریاست استاندار و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل شود. همچنین این جلسات در سطح نواحی مقاومت برگزار خواهد شد. در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با بسیج عمران امضا کردیم که این امر ظرفیت نیروهای تخصصی را افزایش می‌دهد.

سردار طهماسبی از گروه‌های جهادی خواست تا هیات امنای مساجد و امامان جمعه را نیز در این مسیر با خود همراه کنند.

 این رزمایش با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی و در راستای نوسازی بافت‌های فرسوده آغاز به کار کرد که با حضور جانشین سازمان بسیج سازندگی کشور و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها برگزار شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: