گروسی با ظریف دیدار کرد

کدخبر: 2371194

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران امروز در تهران درباره همکاری‌های ایران و آژانس، تلاش این سازمان برای حل و فصل موضوعات فیمابین و همکاری‌ها در چارچوب پادمان به گفت‌وگو پرداختند.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به درخواست خودش و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده، در ادامه رایزنی‌هایش بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف'>محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد و به گفت‌وگو نشست.

همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، تلاش آژانس برای حل و فصل موضوعات فیمابین و همچنین همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب پادمان از مهمترین موضوعات مورد گفت‌وگو و تبادل نظر در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این دیدار بود.

در این دیدار کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس، بهزاد صابری مدیرکل حقوقی و سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

وی امروز همچنین با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و به گفت‌وگو پرداخت.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و نماینده ایران در آژانس، در توئیتی با اشاره به مذاکرات امروز (یکشنبه) رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در تهران نوشت: ایران و آژانس گفت‌وگوهای مفیدی را بر اساس احترام متقابل داشتند که نتایج آن امشب منتشر خواهد شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران شب گذشته در برنامه‌ای تلویزیونی درباره سفر گروسی به تهران گفت: زمانی پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود وضعیت جدیدی در روابط ما با آژانس ایجاد می‌شود. با توقف این دو قسمت یعنی نظارت‌های بیشتر و پروتکل الحاقی وضعیت جدیدی ایجاد خواهد شد. گروسی خودش اظهار علاقه کرد که به ایران بیاید که در این وضعیت جدید نوع جدیدی از همکاری بین ایران و آژانس برقرار شود که همکاری‌های ایران و آژانس کمترین آسیب را ببیند. هم در نامه‌ای که نوشت و هم در توئیتش گفته است که در چارچوب قانون مجلس این کار را صورت دهد و قبول کرده که قانون مجلس اجرا خواهد شد.

عراقچی خاطرنشان کرد: سفر گروسی هیچ ارتباطی به تصمیم ایران ندارد و تصمیم ایران اجرا خواهد شد. او آمده که نظم جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد شود.

سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران که دومین سفر او در ۶ ماه گذشته و پس از تصدی به این سمت است، در آستانه تصمیم ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی براساس ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران انجام شده است.

وی در سفر قبلی خود به تهران نیز با محمدجواد ظریف دیدار کرده بود.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: