افزایش ملایم آمار مبتلایان به کرونا در پایتخت

کدخبر: 2371256

معاون ستاد کرونای تهران با اشاره به پایش مستمر بیماری توسط ستاد کرونا گفت: ممکن است تصمیمات ستاد ملی کرونا برای سفرهای نوروزی و شرایط مربوط به آن تغییر کند.

نادر توکلی معاون ستاد کرونای تهران در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران درخصوص دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا درباره محدودیت های سفرهای نوروزی اظهار داشت: برخلاف سال گذشته که شرایط بسیار سختی با شروع کرونا داشتیم و اضطراب عمیقی بین مردم به لحاظ شرایط کرونایی وجود داشت امسال مردم توقع دارند تا بتوانند نوروز راحت تری را سپری کرده و بتوانند به سفر بروند.اما این منوط به این است که در دوهفته آتی شرایط پایداری در تهران حاکم باشد.

 وی افزود: تصمیم نهایی تا ۱۰ اسفند گرفته خواهد شد. استان تهران در حال حاضر شرایط شکننده ای دارد با وجود ویروس های جهش یافته و خیز ملایم در افزایش بستری های جدید تا 10 اسفند موارد رصد می شوند تمامی تلاش ستاد کرونا برای جلب رضایت مردم است اما این به آن معنی نیست که با رعایت حال مردم کاری کنیم تا شیوع کرونا بیشتر شود طبیعتاً تمامی تصمیمات بر اساس شرایط استثنایی مختلف گرفته می شود و ممکن است تصمیمات ستاد ملی کرونا برای سفرهای نوروزی و شرایط مربوط به آن تغییر کند.

 معاون ستاد کرونای تهران خاطرنشان کرد: طی دو سه هفته اخیر شاهد افزایش و خیز ملایم بستری های کرونایی بوده ایم متاسفانه تعداد بستری های تجمیعی شهر تهران علیرغم این که طی ۳ هفته پیش به زیر ۲۰۰۰ رسیده بود در حال حاضر باز هم به بیش از ۲۰۰۰ بیمار افزایش پیدا کرده است. آمار تعداد بستری ها در چند روز آینده تصمیم نهایی ستاد کرونا را مشخص می‌کند. برخی از استان های کشور بسیار پر خطر هستند به عنوان مثال می‌توان به استانهای جنوبی اشاره کرد سفر به این استانها محدودیت‌های زیادی خواهد داشت ولی آنچه مسلم است اگر روند با ثبات باشد بر اساس رعایت پروتکل‌های خاص سفرها مجاز خواهند بود آنچه مسلم است این است که با سفرهای هفته اول نوروز امکان افزایش مبتلایان در هفته دوم وجود خواهد داشت.

 توکلی با اشاره به احتمال موج چهارم کرونا در کشور اظهار داشت: خیزی به سمت پیک چهارم داریم ولی به ویژه در استان تهران نگران کمبود و تخت نیستیم ضمن اینکه از پانزدهم اسفندماه، اعمال جراحی الکتیو کاهش پیدا می‌کنند و نگرانی بابت تخت نخواهیم داشت.

 معاون ستاد کرونای کلانشهر تهران با اشاره به اینکه در برخی مناطق تهران تعداد بیماران سرپایی بیشتر است گفت: در غرب تهران مراجعه به بیمارستان ها افزایش داشته است و این نشان دهنده این است که افزایش مبتلایان در این مناطق تهران بیشتر است رصد و پایش هفتگی همچنان ادامه دارد اما نکته مهم رعایت مردم است.

توکلی با اشاره به تفاوت ویروس جهش یافته با ویروس معمولی ووهان گفت: تعداد مبتلایان ویروس جهش یافته بیشتر از نوع معمولی است. تمامی موارد مشکوک در حال تست گیری هستند و اگر مثبت باشند تمام اطرافیان آنها مجدداً تست شده و تحت کنترل  قرنطینه قرار خواهند گرفت .

 وی درباره کیتهای سریع تشخیص کرونا پزشکان خصوصی گفت: توضیح کیت های سریع تشخیصی در راستای ادامه طرح شهید سلیمانی به مطب‌های خصوصی داده خواهد شد تا آنها هم بتوانند به ما کمک کنند.

 معاون ستاد کرونای تهران اظهار داشت: در صورتی که این روند ثبات داشته باشد آزمون دکترا با رعایت پروتکل های مشخص و فاصله‌گذاری مناسب اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: