رئیس سازمان هواشناسی اعلام کرد؛

شرایط نامطلوب مولفه‌های تغییر اقلیم در ایران/ روند افزایشی دمای کشور در ۵۰ سال اخیر 

کدخبر: 2379453

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: داده‌های اقلیمی سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که وضعیت مولفه‌های تغییر اقلیم در ایران شرایط مطلوبی نداشته و روند تغییرات دما در ۵۰ سال اخیر افزایشی بوده است.

"سحر تاج بخش مسلمان" در مراسم افتتاحیه بیست‌وهشتمین همایش و نمایشگاه ملی مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی موسوم به «ژئوماتیک» در تهران اظهار داشت: یکی از کاربردهای داده های مکانی در حوزه هوا و اقلیم است که سازمان هواشناسی کشور نیز از آن برای پایش و پیش بینی وضع هوا و اقلیم بهره می برد.

 

وی افزود: به طور کلی بخش اعظمی از مخاطرات طبیعی در دنیا را مخاطرات جوی و اقلیمی تشکیل می دهد که تلفات و خسارات زیادی در پی دارد، به خصوص سیلاب ها و طوفان ها که پیامدهای زیادی به همراه دارد.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بنابراین پایش و پیش بینی مخاطرات جوی برای کشور ها بسیار با اهمیت و ضروری است.

 

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: جدیدترین گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که بیشترین افزایش دمای هوا بر روی منطقه آسیا اتفاق افتاده است که از بخشی از روسیه تا بخش هایی از این را شامل می شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه تغییرات وضع دمای آب های سطح اقیانوسی منطقه آسیا نیز نشان‌دهنده روند افزایش دما است، گفت: سطح آب های متصل به اقیانوس ها نیز در کل منطقه آسیا به‌جز دریای خزر افزایشی است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: از لحاظ تغییرات اقلیمی، منطقه آسیا جزو آسیب پذیرترین مناطق ۶ گانه سازمان هواشناسی در دنیا است که تحت تاثیر انواع مخاطرات جوی است.

 

تاج بخش مسلمان عنوان کرد: داده های اقلیمی سازمان هواشناسی کشور نیز نشان می‌دهد که دمای هوای ایران در ۵۰ سال اخیر با روند افزایشی همراه بوده است.

 

وی ادامه داد: همچنین در ۵۰ سال اخیر میزان بارش در کشور روند کاهشی داشته و همزمان میزان تبخیر سیر افزایشی داشته است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان‌کرد: شرایط مطلوبی از نظر مولفه های تغییر اقلیم در کشور وجود ندارد، بنابراین شاید مدیریت منابع آب یکی از اصلی ترین اقدامات در این شرایط باشد.

 

تاج بخش مسلمان در ادامه اهداف اصلی چارچوب "سندای" -سازمان ملل متحد را تشریح کرد و گفت: افزایش دسترسی به سامانه های هشدار سریع چند مخاطره ای تا سال ۲۰۳۰ یکی از مهمترین اهداف چارچوب سندای است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه‌کرد: برای این موضوع چهار اولویت تعیین شده است که از جمله آنها می توان به ایجادی شرایطی برای کاهش خطر، تمرکز حکمرانی کشورها برای تقویت کاهش خطر بلایا به منظور مدیریت بهتر، افزایش تاب آوری کشور ها و پاسخ موثر به بلایای طبیعی اشاره کرد.

 

وی در بخش دیگری برخی از محصولات سازمان هواشناسی کشور که با استفاده از داده های علوم مکانی و تصاویر سنجش از دور تولید می‌شود را تشریح کرد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: