رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: حدود یک درصد از جامعه مشمول«مالیات بر سوداگری » می‌شوند.

کدخبر: 2379444

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مالیات بر سوداگری و سفته بازی اساساً به توده‌های مردم و حتی متمکنین هم اصابت نمی‌کند و فقط بازار سفته بازی، دلالی و سوداگری را زیر ذره‌بین قرار خواهد داد.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به جزئیات طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی و اخذ مالیات از ۴ دارایی مسکن، طلا، ارز و خودرو بیان کرد: یکی از دغدغه‌هایی که در طی سال‌های اخیر مردم با آن روبرو بوده، شکل گیری بازار سفته بازی است؛ این بازار باعث شده تا قیمت برخی از دارایی‌ها از جمله ارز، طلا ،مسکن و خودرو،به دلیل ورود به بازار سفته بازی، افزایش پیدا کرده و آثار تورمی آن به شدت بر معیشت مردم اثر منفی گذارد.

 

نماینده مردم «کرمان و راور» در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای اینکه این موضوع برطرف شده و مشکلات در این بخش از جلوی راه برداشته شود، موضوع بحث مالیات بر سوداگری و سفته بازی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

 

وی با اشاره به رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح مالیات بر سفته بازی و سوداگری بیان کرد: مفاد این طرح و قانون هیچ ارتباطی با آحاد مردم ندارد. بنده این موضوع را به صراحت اعلام می‌کنم که اساس این مالیات، بر رویکرد سفته بازی و سوداگری است و حتی یک درصد مردم هم شامل این قانون نخواهند شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجوز معاملات خودرو و واحدهای مسکونی اساساً به تعداد اعضای خانوار در قانون داده شده و خانوارها می توانند در کوتاه و بلند مدت معاملات خودشان را انجام دهند، گفت: اساساً مردم ما مشمول این قانون نخواهند شد حتی بنده باید به این نکته اشاره کنم که متمکنین جامعه هم مشمول این قانون نمی‌شوند این در حالی است که این قشر از جامعه حتی به تعداد فرزندان خودشان خودرو و ملک در اختیار دارند.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مالیات بر سوداگری و سفته بازی اساساً به توده‌های مردم و حتی متمکنین هم اصابت نمی‌کند و فقط بازار سفته بازی، دلالی و سوداگری را زیر ذره‌بین قرار خواهد داد.

 

وی با اشاره به اخذ مالیات از طلا و ارز و مصوبات پیش بینی شده در طرح مذکور گفت: به موجب مصوبه مجلس در طرح فوق، هر فردی که طلا و ارز را بر اساس بازارهای رسمی و در هر مقدارش معامله کند، اساساً مشمول این مالیات نخواهد شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر فردی در بازار غیر رسمی در زمینه معاملات طلا و ارز اقدام کرد، براساس اطلاعاتی که احصا می‌شود،مالیات آن ارسال خواهد شد.همچنین مباحث مربوط به تورم در طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی دیده شده است بنابراین حتی اگر کسی در حوزه سفته بازی نیز ورود پیدا کند، نرخ تورم از او تعدیل شده و بعد محاسبه صورت گرفته و آن رقم مبنای مالیاتی خواهد بود. بنابراین اساس این طرح جلوگیری از سوداگیری و کمک و تقویت اقتصاد واقعی در کشور است.

منبع: خانه ملت
ارسال نظر: