انتقاد مدیرعامل توانیر از سهم ناچیز ایران در تولید انرژی تجدیدپذیر/ یک سوم مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی است

کدخبر: 2096179

آرش کردی خاطر نشان کرد: امروز ایران در نصب شبکه های برق رتبه ۱۴ و در مصرف این انرژی رتبه ۱۹ دنیا را دارد.

به گزارش « نسیم آنلاین »مدیرعامل شرکت توانیر گفت: 94 درصد سوخت مصرفی برای تولید برق برابر با مصرف سالانه 70 تا 75 میلیارد لیتر فسیلی است.

آرش کردی افزود: تا سال 2030 میلادی اتکا به انرژی برق و انرژی های تجدیدپذیر باید به 30 درصد برسد که نیازمند سرمایه گذاری زیرساختی زیادی است.

وی به اهمیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: اکنون از 300هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق در کشور ژاپن 45هزار مگاوات آن از نور خورشید است و ما این ظرفیت را داریم که در کشور از انرژی تجدیدپذیر نور خورشید و باد استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت توانیر قدر سهم ما در انرژی تجدید پذیر را بسیار پائین دانست ،گفت: ساخت تجهیزات در مدیریت انرژی بسیار مهم است .

وی، با بیان اینکه موضوع شعار سال مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال همواره مورد توجه صنعت برق است ، گفت: نبود مدیریت مصرف و بد مصرف کردن از مشکلات جدی و دغدغه های مدیران صنعت برق است . کردی با بیان اینکه استفاده بهینه از انرژی برق فرصت های اقتصادی را بیمه می کند و در راستای تحقق شعار سال مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: حاصل و ثمره توجه به مدیریت مصرف درست انرژی برق کاهش سالانه حدود چهارو نیم درصد تلفات برق در کشور است.

وی با بیان اینکه صنعت برق مجموعه افتخار آمیز در توسعه و رشد صنعت ایران است ، ادامه داد: شاخص های آن نشان می دهد که هم اکنون به افق 1404 که اتکا به تولید داخل ،پایداری در شبکه برق است دست یافته ایم.

مدیر عامل شرکت توانیر خاطر نشان کرد: امروز ایران در نصب شبکه های برق رتبه 14 و در مصرف این انرژی رتبه 19 دنیا را دارد.

کردی اظهار داشت: توسعه زیر ساختی در صنعت برق موضوع جدی خودکفایی در تولید این انرژی پس از انقلاب در ایران است.

وی با بیان اینکه امروز ایران در ساخت توربین های گازی جزء چهار کشور دارای تکنولوژی این صنعت است، گفت: 98 درصد انتقال توزیع و فوق توزیع پس از انقلاب ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون وضعیت فرکانس ها و ولتاژ در صنعت برق کشور شرائط مناسبی دارد ،گفت: صنعت برق در دوره تحریم نیز دچار مخاطره نشده است.

وی با بیان اینکه از دهه 60زیر ساخت ها در ساخت تجهیزات و تربیت نیروی متخصص داخلی بومی سازی شده است، گفت: کمترین تبعات در دوره تحریم در صنعت برق داشته ایم و این صنعت خم به ابروی خود نیاورده است.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان اینکه پارسال هدف گذاری برق دار شدن روستاهای بالای 10 خانوار را عملیاتی کرده ایم، گفت: سالانه حدود هفت درصد به مصرف برق در کشور اضافه می شود.

وی با بیان اینکه از پنج سال گذشته تاکنون یک سوم مصرف برق در زمان پیک مربوط به وسایل سرمایشی است، گفت: از 53 هزار مگاوات مصرفی برق ،18هزار مگاوات مربوط به وسایل سرمایشی است.

کردی به اهمیت نقش توسعه شرکت دانش بنیان در صنعت برق اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان باید نسبت به ساخت وتجهیزات صنعت برق وارد عمل شوند.

وی مفهوم شهرهای هوشمندرا تبلوری از اقتصاد مقاومتی و اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان دانست و گفت: اینترنت اشیا را در دنیا داریم که می توان تمام وسایل انرژی بر را با سامانه اینترنت برنامه ریزی برای وارد و خارج شدن از شبکه و مدار انرژی استفاده کرد و ساخت این تجهیرات از وظایف شرکت های دانش بنیان است.

ارسال نظر: