برای سفید کردن دندان ها از چه روش هایی می توانیم استفاده کنیم؟

کدخبر: 2373699

 

برای سفید کردن دندان ها از چه روش هایی می توانیم استفاده کنیم؟

لبخند هر فرد تاثیر بسیار زیادی بر چهره ی وی دارد. امروزه داشتن لبخندی زیبا برای همه به امری مهم تبدیل شده است. البته داشتن لبخند زیبا مستلزم دندان های سفید و سالم است. یکی از مهمترین مواردی که به آن باید توجه کنیم رعایت بهداشت دهان و دندان ها است. این موضوع برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها لازم و ضروری است. دربعضی موارد افراد، مراقبت های بهداشتی را به دقت رعایت می کنند ولی با این وجود دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند. 

تغییر رنگ دندان ها ممکن است امری اجتناب ناپذیر باشد. حتی بعضی افراد به طور ارثی دندان های زرد رنگ دارند که با مسواک زدن رنگ آن ها تغییر نمی کند. برای تغییر رنگ دندان ها می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. 

جرم گیری، بیلیچینگ، کامپوزیت دندان و لمینت از جمله روش هایی به شمار می روند که برای تغییر رنگ دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

جرم گیری

در بعضی موارد افراد بهداشت دندان ها را به حدی رعایت نمی کنند که روی مینای دندان ها را جرم می گیرد. این جرم ها موجب تغییر رنگ مینای دندان می شود. در این موارد می توانیم از جرم گیری استفاده کنیم. 

بیلیچینگ

دربعضی موارد براثرعوامل مختلفی مینای دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند. مصرف سیگار، مشروبات الکلی و حتی خوراکی های رنگی می توانند رنگ مینای دندان ها را تغییر دهند. می توانیم از روش بیلیچینگ برای روشن کردن رنگ مینای دندان ها استفاده کنیم. با استفاده از این روش می توانیم تا چند درجه رنگ مینای دندان ها را روشن تر کنیم. البته این میزان تا حد زیادی به نوع مینای دندان فرد بستگی دارد. 

بیلیچینگ به دو روش هوم بیلیچینگ و آفیس بیلیچینگ انجام می شود. هوم بیلیچینگ (بیلیچینگ در خانه) به معنی انجام بیلیچینگ در منزل است. البته تمام مراحل انجام کار در منزل ولی زیر نظر پزشک انجام می شود. در این روش مواد بیلیچینگ با توجه به وضعیت هر بیمار به همراه ابزاری به نام تری بیلیچینگ به فرد تحویل داده می شود. مواد بیلیچینگ با توجه به دستور پزشک درون تری بیلیچینگ ریخته می شود و باید به مدت زمان مشخصی روی دندان های بیمار قرار بگیرد. این مدت زمان تا حد زیادی به وضعیت دندان های فرد بستگی دارد که توسط پزشک مشخص می شود. 

روش دیگر بیلیچینگ، آفیس بیلیچینگ نامیده می شود. این روش در مطب دندان پزشکی و توسط پزشک انجام می شود. با استفاده از این روش ها می توانیم رنگ دندان ها را تا چند درجه روشن کنیم. البته این میزان در هر فرد متغییر خواهد بود. 

در این روش رنگ خود مینای دندان را تغییر می دهیم. درصورتی که در روش های دیگر مانند کامپوزیت و لمینت لایه ای روکش مانند روی سطح خارجی دندان ها قرار داده می شود. 

 

در بعضی موارد رنگ مینای دندان ها به حدی تغییر کرده است که با استفاده از روش هایی مانند بیلیچینگ و جرم گیری تغییر نمی کنند. برای این چنین افراد می توانیم از روش های دیگری مانند کامپوزیت و لمینت کمک بگیریم.  

 

کامپوزیت

کامپوزیت در واقع ماده ای خمیری شکل است. این ماده رنگ های متفاوتی دارد که فرد می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند. پزشک این ماده را روی دندان های فرد قرار می دهد. با استفاده از ابزارهای مخصوص این خمیر شکل داده می شود. هدف از این کار اصلاح مشکلات زیبایی دندان ها است به طور مثال می توان شکستگی ها، ترک های ریز روی مینای دندان ها، فاصله ی بین دندان ها و رنگ آن ها را با استفاده از این روش اصلاح کرد. 

در واقع روش انجام کامپوزیت را می توان به مجسمه سازی تشبیه کرد. پزشک در حقیقت با استفاده از ابزار، شکل دندان را طراحی می کند. ظرافت و زیبایی کامپوزیت ها به دقت و تجربه ی کافی پزشک وابسته است. 

معمولا از کامپوزیت برای دندان های طرح لبخند، یعنی دندان هایی که هنگام لبخند زدن دیده می شوند استفاده می شود. این تعداد دندان می تواند از 8 تا 10 واحد دندان در فک بالا و پایین باشد. 

بعد از انجام کامپوزیت فرد باید علاوه بر این که بیشتر از قبل بهداشت دندان ها را رعایت کند مرتب بعد از هر وعده ی غذایی مسواک بزند. حداقل در روز دوبار از نخ دندان استفاده کند. علاوه بر این موارد فرد باید به این نکته توجه کند که کامپوزیت ها مستعد رنگ پذیری هستند پس باید در مصرف خوراکی های رنگی دقت کند. البته می توان به مدت 6 ماهه و یک ساله کامپوزیت ها را پالیش کرد تا به رنگ قبل خود باز گردند. 

افرادی که دندان های خود را کامپوزیت می کنند باید در میل کردن خوراکی های سفت نیز دقت کنند. پیشنهاد می کنیم برای مصرف بعضی میوه ها آن ها را ابتدا قطعه قطعه کنند و میل کنند. این کار می تواند از آسیب و شکستگی کامپوزیت ها جلوگیری کند. 

مصرف مشروبات الکلی و سیگار هم تا حد زیادی کیفیت دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. 

 

لمینت

لمینت پوسته ای سرامیکی است. از این روش هم برای اصلاح مشکلات زیبایی دندان ها استفاده می شود. اگر چه کامپوزیت ها و لمینت ها به یک منظور استفاده می شوند ولی مراحل ساخت و مواد متفاوتی دارند. 

روش ساخت لمینت دندان به این شکل است که ابتدا از دندان های بیمار قالب گرفته می شود. طبق قالب گرفته شده از دندان ها لمینت ها در لابراتوارهای دندان سازی ساخته می شوند. 

لمینت ها مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند یعنی احتمال شکست و ترک خوردگی در آن ها بسیار کم تر است. علاوه بر این موضوع لمینت ها به دلیل ساختار ویژه ای که دارند رنگ پذیری بسیار کم تری نسبت به کامپوزیت ها دارند. 

 

یکی از مشکلاتی که افراد در انجام لمینت با آن مواجه می شوند این موضوع است که در بعضی از مراکز مینای دندان های بیمار را برای انجام لمینت دندان تراش می دهند. این کار به مینای دندان فرد آسیب وارد می کند و به مرور زمان ممکن است این کار منجر به از بین رفتن دندان بشود. 

از آن جایی که ما در مرکز دایادنت مجهز به آخرین تجهیزات لابراتواری هستیم قادریم لمینت ها را به نازک ترین حد ممکن تراش دهیم. این موضوع باعث شده که برای انجام لمینت دندان نیازی نباشد مینای دندان ها را تراش دهیم. هدف ما اصلاح مشکلات زیبایی دندان ها در عین حفظ سلامت آن ها است. 

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم افراد می توانند با استفاده از روش های ذکر شده طرح لبخند خود را اصلاح کنند. هر فرد با توجه به شرایط خود می تواند یکی از این روش ها را انتخاب کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

 

daya-dent.com

02177978249

09905776468

09907575065

 

 

 

 

 

ارسال نظر: