معرفی 3 مقطع فولادی مهم در ساخت تأسیسات ساختمانی

کدخبر: 2373963

معرفی 3 مقطع فولادی مهم در ساخت تأسیسات ساختمانی

همه‌چیز در مورد نبشی، ناودانی و لوله فولادی

 

01

 

یکی از موارد هزینه‌بردار در ساختمان‌سازی بخش تأسیسات است که علاوه بر بودجه، بر کیفیت ساختمان هم تأثیرگذار خواهد بود. ساخت تأسیسات ساختمانی هم اغلب با مقاطع فولادی صورت می‌گیرد و به همین دلیل اگر سر و کار شما با این بخش از ساختمان‌سازی است باید مقاطع فولادی مورد استفاده در این بخش را بشناسید.

نبشی، ناودانی و لوله‌های فولادی از مهم‌ترین مقاطع در ساخت تأسیسات ساختمانی به شمار می‌روند. اگر علاقه‌مندید با این سه مقطع فولادی پرکاربرد در ساخت تأسیسات ساختمانی بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

1. اهمیت نبشی در ساخت تأسیسات ساختمانی چیست؟

یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی نبشی است، اغلب از این محصول در نبشی‌کشی دیوارها استفاده کرده تا استحکام آن‌ها را افزایش دهند. نبشی‌ها به دو دسته کلی بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند که آن‌ها را با حرف L انگلیسی نمایش می‌دهند.

شکل ظاهری نبشی باعث شده تا در ساختمان‌سازی کاربردهای بسیاری داشته باشند به‌خصوص برای اتصالات. دقیقاً همین کاربرد است که باعث شده تا نبشی در ساخت تأسیسات ساختمانی بسیار مهم باشد.

 

02

 

در حال حاضر شکفته مشهد، ناب تبریز، فولاد جاوید بناب، آریان فولاد بوئین‌زهرا و کوهپایه اصفهان از کارخانه‌های مهم تولید نبشی در کشور محسوب می‌شوند. برای مقایسه قیمت نبشی این کارخانه‌ها می‌توانید به آدرس https://www.asroon.ir رفته و استعلام قیمت روز آن‌ها را بگیرید. به خاطر داشته باشید که در بیشتر مواقع استفاده از نبشی در ساخت تأسیسات ساختمانی به جای پروفیل، می‌تواند هزینه‌ها را برای شما کاهش دهد.

 

2. ناودانی در ساخت تأسیسات ساختمانی چه کاربردهایی دارد؟

یکی دیگر از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساخت تأسیسات ساختمانی ناودانی است که جزو پروفیل‌های باز محسوب می‌شود. اغلب کاربرد پروفیل‌های باز مانند نبشی و ناودانی به دلیل شکل ظاهری آن‌هاست. از لحاظ ظاهری این مقطع فولادی به شکل حرف U انگلیسی است.ناودانی در ساختمان‌سازی بیشتر در مواردی به کار می‌رود که نیاز به تحمل بار بالایی نباشد. البته خوب است بدانید قیمت ناودانی در انواع مختلف، متفاوت خواهد بود.

 

03

 

ناودانی را می‌توان به دو روش پرسی و فابریک تولید کرد:

 

1. تولید ناودانی به روش پرسی

در روش پرسی، ورق‌های فولادی به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از دستگاه رول فرمینگبه شکل موردنظر درمی‌آیند. در حال حاضر این روش در ایران کاربرد چندانی ندارد.

 

2. تولید ناودانی به روش فابریک

در این روش ناودانی به‌طور مستقیم از شمش‌های فولادی تولید می‌شود.

 

در حال حاضر کارخانه‌های شکفته مشهد، کوهپایه اصفهان، نصر آذربایجان، ناب تبریز و جویا نورد فولاد تهران از تولیدکنندگان مهم ناودانی در کشور به شمار می‌روند. البته برخی از سایزها مانند ناودانی 20 از اروپا هم وارد کشور می‌شوند.

 

۳. لوله فولادی چه کاربردی در ساخت تأسیسات ساختمانی دارد؟

لوله فولادی مقطعی استوانه‌ای شکل است که می‌توان آن را برای انتقال یا نگهداری مایعات یا گازها به کار برد. لوله‌های فولادی با توجه به نوع ساخت و کاربردشان انواع متفاوتی دارند. از لحاظ ساخت لوله‌های فولادی به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم می‌شوند. بر اساس کاربرد نیز لوله‌های فولادی را به دسته‌های لوله‌های انتقال گاز، لوله‌های انتقال آب، لوله‌های داربستی و ... طبقه‌بندی می‌کنند.

 

04

 

با توجه به نیازها و خواسته‌های مشتری‌ها، انواع لوله فولادی با حفظ برخی از مشخصات و استانداردها تولیدمی‌شوند و در دسترس هستند.

عدم وجود لوله‌های فولادی در تأسیسات را نمی‌توان متصور شد و این مقاطع فولادی یکی از مهم‌ترین اجزا در ساخت تأسیسات به‌حساب می‌آیند. بسته به اینکه لوله‌ها در کدام‌یک از قسمت تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند، جنس متفاوتی خواهند داشت. در حال حاضر از لوله‌های فولادی بیشتر برای لوله‌کشی فاضلاب و لوله‌کشی گاز استفاده می‌کنند.

 

در حال حاضر کارخانه‌های بسیاری در ایران به تولید لوله‌های فولادی مشغول هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. شرکت لوله‌سازی دقیق کاوه ایرانیان

2. شرکت نورد و لوله اهواز

3. شرکت نورد و لوله پروفیل سپاهان

4. شرکت صنعتی سپنتا

5. کارخانه نورد و پروفیل ساوه

6. گروه صنعتی درپاد

 

برای انتخاب لوله فولادی موردنظر خود بهتر است قبل از خرید استعلام موجودی گرفته و با اطلاع از قیمت لوله هر یک از این کارخانه‌ها، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

 

در این مقاله شما را با 3 مقطع فولادی مهم در ساخت تأسیسات ساختمانی آشنا کردیم. انواع نبشی، ناودانی و لوله‌های فولادی را به شما معرفی کردیم، کاربردهایشان را برای شما برشمردیم و در نهایت کارخانه‌های تولیدکننده آن‌ها را به شما معرفی کردیم؛ بنابراین در نهایت این شما هستید که باید با توجه به نیاز خود و داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع این محصولات گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید.

 

 

ارسال نظر: