رشد ۲۰۰۰ درصدی امیکرون در کشور

کدخبر: 2374456
خبرنگار:

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد روند روبه‌رشد ویروس امیکرون در کشور همچنان ادامه دارد به صورتی رشد نزدیک به ۲۰۰۰ درصدی از هفته اول دی ماه ۱۴۰۰ تا روز گذشته یکی از اصلی‌ترین نگرانی کارشناسان بهداشت و درمان است.

به گزارش نسیم‌آنلاین، به نقل از تسنیم؛ در شرایطی روند روبه رشد نرخ ابتلای روزانه کرونا روند صعودی به خود گرفته و ادامه دارد که جهش ناگهانی تعداد مبتلایان به ویروس جهش یافته آفریقایی نیز تاکیدی براین مدعاست که شرایط روبه وخامت است و درصورتی که به پروتکل‌ها بی‌توجهی کنیم بحرانی تازه در کشور ایجاد خواهد شد.

کارشناسان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند: قدرت سرایت بسیار بالای ویروس امیکرون درصورت عادی انگاری می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد و نشانه‌های نگران کننده‌ای از این روند در کشورمان دیده می‌شود.

این گروه می‌افزایند زنگ هشدار هم اکنون به صدا در آمده است چون براساس آمارهای روزانه می‌بینیم از هفته اول دی ماه یعنی تنها در کمتر از 20 روز تعداد موارد رسمی ثبت شده امیکرون در ایران رشدی معادل 1906.97 درصد داشته است چون در هشتمین روز از همین ماه وزارت بهداشت اعلام کرد تعداد مبتلایان این نوع از ویروس جهش یافته تنها 43 نفر است اما همین مرجع تنها سه روز بعد تعداد موارد ابتلای قطعی امیکرون را 159 نفر اعلام کرد و روز گذشته هم اعلام 863 مورد ابتلای قطعی آب پاکی را روی دست همه ریخت که رفته رفته به بحران نزدیک می‌شویم.

به گفته کارشناسان قدرت سرایت بسیار بالای این نوع از ویروس با رشد تصاعدی نرخ ابتلای روزانه عمومی ارتباطی مستقیم داشته و این نگرانی ایجاد شده که احتمالاً در یک هفته آینده شاهد غلبه ویروس جهش یافته در سراسر کشور به ویروس دلتا خواهیم بود که این یعنی خود بحران در دوران همه‌گیری ویروس منحوس با در نظر گرفتن آمارها و نتایجی که در کشورهای اروپایی و آمریکا این ویروس ایجاد کرده است. شاهد مثال دقیق این کارشناسان در واقعیت مقایسه آماری شاخص‌های همه‌گیری از جمعه گذشته یعنی 17 دی 1400 تا روز گذشته 24 همین ماه است، به صورتی که مقایسه دو بازه زمانی نشان می‌دهد نرخ ابتلای روزانه رشدی معادل 115.5 درصد، نرخ بستری در مراکز درمانی 16.32 درصد و البته موارد فوتی روزانه هم معادل 26.31 درصد صعود کرده است.

البته کارشناسان درباره کاهش تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه معتقدند زنجیره نرخ ابتلا، بستری در مراکز درمانی و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هنوز تکمیل نشده اما مقایسه ابتدای زنجیره یعنی نرخ ابتلا و انتهای آن یعنی موارد فوتی نشان می‌دهد این بخش از آمارهای روزانه نیز به زودی دستخوش تغییرات معناداری خواهد شد که می‌تواند دوباره خاطرات نگران کننده مسیر صعودی پیک پنجم را در اذهان عمومی زنده کند.

در این زمینه البته کارشناسان تاکید می‌کنند هنوز برای مدیریت شرایط فرصت باقی است و درصورتی که رعایت پروتکل‌های در شرایط مناسبی باشد، واکسیناسیون با دُز یادآور ادامه مناسب داشته باشد و نهایتاً غربالگری هوشمند دقیقاً اجرایی شود می‌توانیم امیدوار باشیم این دوره نیز با کمترین هزینه مدیریت شده و رفته رفته شرایط مناسبی را در طول همه‌گیری تجربه می‌کنیم، در غیر این صورت نه تنها نباید منتظر بهبود شرایط باشیم بلکه احتمالاً روزبه‌روز شاهد بدتر شدن شرایط همه‌گیری در سراسر کشور خواهیم بود.

14001025090154600245347710

منبع: تسنیم
ارسال نظر: