فرمانده "سرایا عاشورا": هیچ کس در عراق به ائتلاف آمریکایی ضد داعش اعتماد ندارد

کدخبر: 1043431

کاظم الجابری در گفتگو با «نسیم»: آیت‌الله خامنه‌ای در قلب‌های ما جا دارند/ آمریکا برخی فرماندهان زخمی داعش را نجات داده و با هواپیماهای ائتلاف به خارج از عراق منتقل کرده/ جنگ عراق، جنگ طایفه‌ای نیست

گروه بین الملل «نسیم» - "سرایا عاشورا" یکی از گروه‌های حشدالعبی و بخشی از قوای مردمی زیر پرچم مجلس اعلای اسلامی عراق به رهبری "عمار حکیم" است. "حاج کاظم الجابری" معروف به "ابو احمد"، فرماندهی این نیروها را بر عهده دارد. وی در مقر فرماندهی سرایا عاشورا در منطقه "کراده خارج" بغداد، در گفتگو با «نسیم»، به شماری از سوالات در خصوص عملکرد این گروه و مسائل بین المللی پاسخ داد.

«نسیم»: برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای‌ که مواضعشان در خصوص داعش و استفاده ابزاری آنان از تروریسم بر افکاری عمومی نمایان شده است، پشتیبانی ایران از عراق و سوریه را دخالت در امور داخلی این کشورها تعبیر می‌کنند. شما به عنوان یکی از فرماندهان حشدالشعبی چه نظری در خصوص این ادعاها دارید؟

جنگ ما با داعش بسیاری از مسائل را فاش کرد. از جمله اینکه نشان داد که ارتباط شیعیان عراق و ایران ارتباط مصلحتی و مقطعی نیست. موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات عراق و حمایتش از همه نیروهای شرکت کننده در عملیات ضد داعش به طور یکسان است. ایران هیچ وقت نگاه طایفه‌ای به عملیات علیه داعش ندارد. کمک‌های ایران به عراق بر اساس طایفه گرایی نبود اگر چه بیشتر نیروهای الحشد الشعبی شیعه هستند. به نظر من عوامل خارجی با استفاده از ابزارهایی که در دست دارند، تلاش می‌کنند در اصل نبرد ما تشکیک ایجاد کنند .

بسیج مردمی امروز در اراضی شیعه نشین نمی‌جنگد زیرا این مناطق بحمدالله امن هستند. الحشد امروز در مناطق سنی نشین می‌جنگد و این بهترین دلیل و مدرک برای نبود هر گونه رویکرد و گرایش طایفه گرایی جنگ ما علیه تروریسم است. اکثریت اهل تسنن آگاه شدند که جنگ علیه تروریسم جنگی عراقی است نه جنگ شیعی سنی.

«نسیم»: به نکته بسیار خوبی اشاره کردید؛ مساله شیعه و سنی. رسانه‌های خارجی به خصوص شبکه‌های عربی، روی این نکته مانور زیادی می‌دهند. این تبلیغات چقدر بر مردم عراق تاثیر داشت؟

در ابتدای جنگ با تروریسم این وضعیت وجود داشت و برخی جنگ با تروریسم را جنگ شیعی سنی تبلیغ و ترویج می‌کردند و می‌گفتند که این‌ها طایفه‌گرا، به دنبال تقسیم عراق، صفوی و وابسته به ایران هستند. اما به لطف خدا، ایران با ثابت قدمی خود در پشتیبانی از عراق، این تبلیغات را خنثی کرد. حقیقت امر این است که ایران هیچ گونه مصلحتی در این کمک‌ها ندارد؛ جز اینکه اشتراکات مذهبی و مرز‌ها ما را به آن‌ها مرتبط می‌کند.

من بر این باورم که برادران اهل سنت و همه عراقی به این نتیجه رسیدند و به آن‌ها ثابت شده است که جنگ آن‌ها جنگ با یک دشمن خارجی است که تلاش می‌کند اوضاع داخلی عراق را به هم بریزد و طایفه گرایی را در این کشور راه اندازی کند. ما از این مرحله عبور کردیم و خون‌های زیادی دادیم. خون‌های ما با خون‌های اهل تسنن آمیخته شد.

«نسیم»: میزان مشارکت اهل سنت عراق در جنگ با داعش چقدر است؟

امروز بیش ۳۰ هزار نفر از اهل تسنن در الحشد الشعبی مشارکت دارند و با داعش می‌جنگند. بیش از ۱۲هزار نفر از برادران اهل سنت برای مشارکت در آزادسازی استان الانبار آموزش دیدند.

این‌ها همه نشان می‌دهد کسانی که بر طبل طایفه گرایی می‌کوبند و می‌گویند که جنگ عراقی‌ها جنگ طایفه‌ای است بسیار اندک هستند. برخی از کشورهای عربی در این جنگ دخالت دارند و به دنبال رسیدن به اهداف خاص خود هستند و دخالت‌های خارجی نیز در عراق وجود دارد گه آن‌ها نیز به دنبال غرض‌ها و اهداف خاص خود هستند. آمریکایی نیز هستند که از داعش حمایت و این تروریست‌ها را تحریک می‌کنند.

ملت عراق به همه این مسائل آگاه شده است. من بر این باورم که ما از مرحله کوبیدن برخی به ویژه خارجی‌ها بر طبل طایفه گرایی در عراق عبور کردیم؛ ما امروز به خاطر عراق و برای اراضی عراق می‌جنگیم و فرقی نمی‌کند کجا باشد. الرمادی، نجف، کربلا یا هر جای دیگر در این کشور.

«نسیم»: کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی تحت نفوذ آن‌ها، ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند؛ در حالی که موضع جمهوری اسلامی در خصوص مساله و مفهوم تروریسم کاملا مشخص است. این موضوع را در نظر داشته باشید و آن را کنار حمایت ایران از عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم قرار دهید. در مقابل نیز ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا بیش از ۱۵ماه است که ادعای مبارزه با تروریسم را دارد. عملکرد ایران و آمریکا را در مبارزه با تروریسم چگونه مقایسه می‌کنید؟

امروز با صدای بلند اعلام می‌کنیم که ایران به عراقی‌ها کمک کرد و این آمریکایی‌ها و کشورهای عربی هستند که از داعش حمایت می‌کنند. آن‌ها به دنبال آن هستند که عراق عقب مانده بماند.

من بر این باورم که هیچ کس در عراق به شکل کلی و فرماندهان الحشد الشعبی و شیعیان به طور خاص، هرگز به امریکایی‌ها و ائتلاف آن‌ها علیه داعش اعتماد ندارند. امروز برای ما روشن شده است که ایالات می‌تواند داعش را در عرض یک هفته از بین ببرد؛ اگر نگوییم یک روزه می‌تواند این گروه را از بین ببرد. آمریکا می‌تواند خطوط امدادرسانی و حمایت‌های مختلف از این گروه را به راحتی نابود کند.

واقعیت این است که ما نه به آمریکا و نه به متحدانش در ائتلاف بین المللی اعتمادی نداریم. این‌ها می‌دانند مشکل و خلل کجاست اما نمی‌خواهند آن را حل کنند. آن‌ها به دنبال رسیدن به منافع خود در عراق هستند. جنگ ائتلاف، جنگی برای فرسایش امکانات و منابع عراق از طریق طولانی مدت کردن نبرد است. هرگز نمی‌توان اقدامات ائتلاف را با کمک‌ها و کارهایی که جمهوری اسلامی ایران برای عراق کرد مقایسه کرد. هرگز نمی‌توان اقدمات ائتلاف را با حمایت آشکار و صادقانه ایران از عراق مقایسه کرد. حمایت ایران به نتایج واقعی منجر شد. آمریکایی‌ها و هم پیمانان آن‌ها در عراق برعکس عمل کرده و حتی دیدیم که در تکریت جنگنده‌های آمریکایی به نیروهای عراقی و تجهیزات آن‌ها حمله کردند و به تروریست‌های داعش از هوا مواد غذایی و دارویی و تجهیزات و تسلیحات دادند. ما اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد که با هواپیماها ی خود فرماندهان داعش را نجات داده و به خارج از عراق منتقل کردند. این‌ها چیزهایی است که همه عراقی‌ها از جمله برادران سنی ما می‌دانند.

همانطور که در ابتدای صحبت‌هایم گفتم ما به جایی در جنگ رسیدیم که بتوانیم با صدای بلند بگوییم که ما "وابسته" به ایران نیستیم. ایران نیز در این جنگ به دنبال منافع خود نیست. ایران به عراق سلاح، تجربه و مهارت‌ داد. عملیات گسترده و فراگیری که الحشد الشعبی در اراضی عراق انجام می‌دهد با مغزهای متفکر ایرانی آغاز و هدایت می‌شود. الحشد الشعبی با کمک ایرانی‌ها به شکل درست برنامه ریزی کرده و به پیروز‌ی دست یافت.

«نسیم»: اما رسانه‌ها هنوز بر این موضوع که ایران در منطقه دخالت منفی می‌کند، تاکید دارند. سندی نیز که بر آن تکیه می‌کنند، معاهده امنیتی بغداد - واشنگتن که در سال ۲۰۰۸ است؛ به این معنی که اگر نبردی هم در عراق جریان داشته باشد، آمریکا باید وارد عمل شود، نه ایران.

اول اینکه باید بگویم که آمریکا با عراق معاهده امنیتی امضا کرده است که مانع از دخالت خارجی و هر گونه کشوری در عراق می‌شود. دوم اینکه بر اساس اطلاعاتی که من به عنوان یکی از فرماندهان بسیج مردمی در اختیار دارم هر گونه حضور، حمایت لجستیکی و متشاری ایرانی‌ها در جنگ، به شکل رسمی و با درخواست دولت عراق صورت گرفته است.

از سوی دیگر، از آنجایی که عراق کشوری مستقل است و این را سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته بنابر این حق دارد که برای رویارویی با دشمن‌اش از کشورهای همجوار و دوست خود کمک بخواهد.

من بر این باورم که رسانه‌های مغرض نقش منقی و بد بازی می‌کند اما این بازی رسانه‌ها تاثیری روی مردم عراق ندارد. زیرا عراقی‌ها امروز آگاهی سیاسی دارند و برایشان روشن شده است که جمهوری اسلامی ایران به عراق نه برای منافع خود که برای عراق کمک می‌کند.. اکنون صداهایی که می‌گویند ایران در امور عراق دخالت می‌کند، بسیار اندک شده و جامعه عراق از جمله اهل تسنن در این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که حضور ایران در عراق دخالت در امور داخلی این کشور به شمار نمی‌رود بلکه برای کمک به عراقی هاست.

«نسیم»: یکی دیگر از دلایلی که رسانه‌ها و دولت‌های حریف به آن استناد می‌کنند، در استفاده رزمندگان حشدالشعبی از عکس رهبر معظم انقلاب است. یا اینکه، عکس حضرت آقا و امام خمینی (ره) در خیابان‌های نجف، کربلا و حتی بغداد وجود دارد. آن‌ها با استفاده از این موضوع، ایران را به دخالت در امور عراق متهم و بحث شیعه و سنی را مجددا می‌کنند. پاسخ شما برای این اتهام چیست؟

ما عکس "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران را بالا نبردیم؛ زیرا روحانی نماینده کشور ایران به شمار می‌رود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نماینده اسلام است. ایشان نماینده شیعه در عراق و در همه جای جهان است. این مرد مرجعی عالقیدر است و بسیاری از شیعیان کشور ما مقلد ایشان هستند. میان اینکه ایشان رهبر انقلاب اسلامی ایران و مرجع تقلید هستند ربطی وجود ندارد و باید بین آن تفاوت قائل شد. ایشان مرجع دینی عالیقدر است، چه آمریکا و عربستان قبول بکنند چه نکنند.

عکس ایشان پیش از آن که در خیابان‌ها نصب شود در قلب‌های ما نصب شده است. این یک مساله حل شده است. هر کسی هم که پذیرفت خوب پذیرفت، هر کس هم نپذیرفت سرش را بکوبد به دیوار. این مساله را پنهان نمی‌کنیم و از بیان آن هم نمی‌ترسیم. این مساله مطرح نیست که ممکن است احساسات اهل تسنن جریحه دار شود. آقای خامنه‌ای از مراجع بزرگ شیعیان به شمار می‌رود و ما عراقی‌ها از ایشان تقلید می‌کنیم. ما چهار تا مرجع تقلید در عراق داریم و آیت الله خامنه‌ای پنجمین مرجع تقلید ماست. ما بر این باور هستیم که آیت الله سیستانی به رهبریت و مرجعیت ایشان باور دارد و آیت الله خامنه‌ای نیز به رهبریت و مرجعیت آیت الله سیستانی باور دارد.

«نسیم»: به عنوان یک فرمانده، آینده نبرد با داعش را چطور می‌بینید؟ مساله اصلی برای شما چیست؟ برخی دولتمردان و رسانه‌های غربی و عربی، حداقل زمان لازم برای نابودی داعش را بین ۱۵ تا ۳۰ سال تخمین می‌زنند. شما چه نظری دارید؟

من به عنوان یک مبارز بر این باورم که جنگ ما با داعش کوتاه خواهد بود و ما ان شاء الله پیروز می‌شویم. اکنون ما شکست غیرقابل انتظار آن‌ها را می‌بینیم. اراضی وسیعی در حال پاکسازی است خداوند تبارک و تعالی رعب و وحشت را در قلوب داعشی‌ها کاشت و آن‌ها در حال عقب نشینی از مناطق استراتژیک هستند، این را در صلاح الدین، در النباعی و مناطق الرمادی دیدیم. پایان کار داعش مساله زمان است.

مساله ما این است که چگونه خطر را از بغداد دور کنیم و اهل تسنن را به آگاهی درباره خطر داعش و پس از آن دفاع از خودشان برسانیم. آن‌ها باید در جنگ شرکت کنند و از مناطق خود دفاع کنند و در کنار ما بایستند. امروز ۹۰ درصد از نیرو‌ها شیعی هستند و ۹۰درصد از شهدا و زخمی‌ها شیعه هستند. ما بسیار امیدواریم که در درگیری‌های آینده برادران اهل سنت حضور بیشتری از امروز داشته باشند و از مناطق خودشان دفاع کنند. ما نیز به آن‌ها کمک و تلاش می‌کنیم آسیب‌ها و ضرر‌ها را از آن‌ها دور کنیم.

اکنون بر این باوریم که خطر کاملا از بغداد و از امامین عسکریین (ع) در سامرا دور شده است. این مساله برای ما بسیار مهم و مقدس است. اگر همه عراقی‌ها با هم همکاری کنند و خون‌هایشان با هم آمیخته شود خطر از تمام عراق دور می‌شود.

«نسیم»: آخرین سوال من از شما، درباره شایعاتی است که چند وقت یکبار در مورد اختلاف درونی حشدالشعبی منتشر می‌شود. این شایعات صحت دارد؟ حشدالشعبی تشکیلاتی متزلزل است؟

خیر، این مطالب واقعیت ندارد. پاسخ شما را با عملکرد نیروهای خودمان می‌دهم. گردان‌های عاشورا با دیگر گروه‌های الحشد الشعبی همکاری دارد. یکی از لطف‌های خدا و به فضل فتوای آیت الله سیستانی این است که گروه‌های شیعی الحشد الشعبی توانستند در یک خط و با یک فرمانده حرکت کنند. ما فرماندهی مهندس ابومهدی (ابومهدی المهندس) را قبول داریم. وی به شکل منظم عملیات‌ها را مدیریت می‌کند، فردی انعطاف پذیر است و ماموریت‌ها را میان گروه‌های مختلف شیعی به شکل درستی تقسیم می‌کند.

ما در چندین درگیری در یک محور با برادارانمان در گروه‌های دیگر الحشد شرکت کردیم؛ با "گردان‌های الجهاد"، "گردان‌های الخراسانی"، برادرانمان در "سازمان بدر" و گردان‌های "جند الامام". در نبرد اسپایکر ما نیروی دفاعی پشتیبانی بودیم و همراه با "کتائب امام علی(ع) " در آن جنگ شرکت کردیم. با بسیاری از گروه‌های دیگر الحشد در درگیری‌ها شرکت کردیم و هیچ گونه مشکلی به وجود نیامد. زیرا ما یک هدف داریم و آن از بین بردن داعش است. فتوای مرجعیت ما را متحد کرد و فرماندهی الحشد نیز منضبط است و توانست همه گروه‌ها را با آغوش باز بپذیرد و جمع و جور کند.

«نسیم»: با تشکر از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

ارسال نظر: