ترامپ: به توافق تجاری اولیه با ژاپن دست یافته‌ایم

کدخبر: 2333719

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از حصول توافق تجاری اولیه میان توکیو و واشنگتن خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که به توافق تجاری اولیه با ژاپن دست یافته و در هفته‌های آینده آن را امضا می‌کند. این در حالی است که توکیو هشدار داده امضای هرگونه توافق باید تضمین کننده این باشد که واشنگتن تعرفه‌هایی را علیه ۵۰ میلیارد دلار از صادرات خودرو‌های ژاپنی اعمال نمی‌کند.

دونالد ترامپ در بیانیه‌ای که در اختیار کاخ سفید قرار داده بود، اعلام کرد: دولت من به دنبال ادامه همکاری‌ها با کنگره برای پیشبرد مذاکرات با ژاپن است تا بتواند به یک توافق تجاری جامع با این کشور دست یابد. توافقی که منجر به تجارتی عادلانه‌تر میان آمریکا و ژاپن می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا در این بیانیه به اینکه آیا به تعرفه‌های اعمال شده علیه صنعت خودروسازی ژاپن پایان می‌دهد یا خیر، اشاره‌ای نکرد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد در زمینه تجارت دیجیتال هم با ژاپن توافق خواهد کرد. دولت دونالد ترامپ جزئیات بیشتری درباره این توافق تجاری منتشر نکرد.

اعلام خبر توافق تجاری با ژاپن پس از آن رخ داد که دونالد ترامپ در نشست گروه هفت در ماه اوت اعلام کرد با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به یک توافق دست یافته است. ترامپ در آن زمان گفت: این توافق شامل بخش کشاورزی است و همچنین شامل تجارت الکترونیک و بسیاری موارد دیگر است. این یک معامله بزرگ است و ما هم با آن موافق هستیم.

تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین به حدی رسیده که مذاکرات تجاری اخیر دو کشور بی نتیجه ماند و هیئت تجاری چین چندی پیش دو ساعت پس از ورود به واشنگتن، پایتخت آمریکا را ترک کرد. دونالد ترامپ هم بار‌ها در حساب توییتر خود چین را تهدید کرده در صورتی که به یک توافق تجاری با آمریکا دست نیابند، پکن به شدت آسیب خواهد دید. وی حتی مدعی شد چین نباید برای این کار آمریکا تلافی کند، زیرا به قدر کافی در سال‌های گذشته از آن سود بدست آورده است.

رئیس جمهور آمریکا حتی پیش از این اعلام کرده بود که هرگز اجازه نمی‌دهد چین به ابرقدرت جهان تبدیل شود.

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر: