دیدار اردوغان و پویتن درباره آتش‌بس در ادلب سوریه

کدخبر: 2348456

رئیس جمهور ترکیه که به مسکو سفر کرده با پوتین دیدار کرد و درباره موضوع ادلب و لزوم برقراری آتش‌بس صحبت کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، خواستار کاهش تنش‌ها در سوریه و استان ادلب شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» اردوغان طی دیدار با پوتین در کرملین، گفت: «جهانیان شاهد این نشست ما هستند. تصمیماتی که در این نشست گرفته خواهد شد، تنش‌ها در منطقه و همچنین کشور ما را کاهش می‌دهد».

وی با بیان اینکه دو طرف در این نشست روابط دوجانبه را نیز تقویت خواهند کرد، اظهار داشت: «اولویت تحکیم روابط دو کشور است».

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه روابط با روسیه در اوج خود است، توضیح داد: «ما می‌خواهیم [این روابط را] باداوم‌تر کرده و امیدواریم تصمیماتی که در این نشست گرفته می‌شود به آرام شدن اوضاع در ادلب کمک کند».

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، پوتین نیز ضمن تسلیت گفتن کشته و زخمی شدن نظامیان ترکیه‌ای طی تجاوز نظامی به ادلب، گفت نه روسیه و نه دولت سوری خبر نداشت که نظامیان ترکیه در مناطق هدف قرار داده شده حضور داشتند.

رئیس‌جمهور روسیه در این باره توضیح داد: «البته همزمان که ما کشته‌شدن نظامیان ترکیه در خاک سوریه را تسلیت می‌گوییم، اما نمی‌توانیم فراموش کنیم که ارتش سوریه [طی بمباران‌های ترکیه و] در زمان مبارزه با تروریست‌ها، آسیب‌های بسیاری دیده است».

وی با مهم خواندن دیدار امروز با اردوغان، اظهار داشت: «باید مطمئن شویم اتفاقات هفته قبل دوباره تکرار نشود. روابط روسیه و ترکیه می‌تواند شدیدا آسیب ببیند... گفت‌وگوهای خصوصی و مستقیم با ترکیه نیاز است تا به حل موضوع افزایش درگیری‌ها در ادلب بپردازیم».

برخی رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در شبکه‌های اجتماعی، چهره‌های گرفته و عبوس دو طرف را مورد توجه قرار داده و نوشتند: «گویا جو کرملین چندان سرحال نیست».

ارتش ترکیه از روز یکشنبه، بعد از افزایش تلفات ماجراجویی نظامی خود در ادلب و بیشتر شدن ابعاد این رسوایی، تجاوز نظامی جدیدی را به خاک سوریه با اسم رمز «عملیات سپر بهار» برای حمایت از گروه‌های تروریستی در برابر عملیات ارتش سوریه در ادلب آغاز کرد.

وزارت دفاع ترکیه شامگاه سه‌شنبه (۱۳ اسفند) در بیانیه‌ای از افزایش شمار تلفات نیروهای خود در درگیری‌های شمال غرب سوریه خبر داده بود. تلفات این کشور طی دو هفته گذشته در درگیری‌های استان ادلب مطابق آمار رسمی وزارت دفاع این کشور بیش از ۴۰ نفر و ده‌ها زخمی است.

«ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز گذشته از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش ذیل توافق سوچی برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب و همچنین کمک به تروریست‌ها انتقاد کرد.

کناشنکوف ضمن بیان اینکه اعزام نظامیان ترکیه به استان ادلب خلاف قوانین بین‌المللی است، از سکوت کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد و گفت، نتیجه گذشت یک سال و نیم از توافق سوچی با ترکیه (برای حل وضعیت ادلب)، ادغام شدن استحکامات تروریست‌ها در ادلب با پست‌های دیدبانی ترکیه بود

«خبرگزای فارس»

ارسال نظر: