هشدار جدی چین به آمریکا درباره کرونا

کدخبر: 2350091

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین سیاهنمایی دیگران، حمله، مقصر شمردن دیگران و شانه خالی کردن از مسئولیت، زمان از دست رفته در مقابله با شیوع بیماری را جبران نخواهد کرد.

هوا چونگ یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در شهر پکن در واکنش به تلاشهای آمریکا برای شانه خالی کردن از انفعال خود در مبارزه با کروناویروس و اتهام پراکنی علیه چین گفت: سیاهنمایی دیگران، حمله، مقصر شمردن دیگران و شانه خالی کردن از مسئولیت، زمان از دست رفته در مقابله با شیوع بیماری را جبران نخواهد کرد. کشورهای جهان فقط با تقویت همبستگی و همکاری می توانند هر چه زودتر بر این ویروس غلبه کنند.

برخی رسانه های خارجی اخیرا گزارش دادند که چند سیاستمدار آمریکایی انفعال دولت این کشور در مبارزه با کرونا را فرافکنی کرده و مقصر آن را چین معرفی می کنند و در این راه چین را متهم به «پنهان کردن شمار واقعی مبتلایان و جدیت معضل ویروس» می کنند. برخی سیاستمداران انگلیسی هم مدعی شدند که چین باید «عدم اطلاع رسانی درست» خود را جبران کند.

هوا چونگ یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در باره این اخبار گفت: شیوع کروناویروس آینه ای شد که در آن نیک و شر اخلاق و رفتار آدمها را منعکس می کند. ویروس مرز نمی شناسد، باور و نژاد و قوم نیز نمی شناسد. امیدواریم این شخصیتهای سیاسی بتوانند مثل حزب کمونیست و دولت چین، قبل از هر چیز امنیت جان مردم را در اولویت قرار دهند و در واقع با کنار گذاشتن تعصب و غرور سیاسی، حواس خود را به آغاز همکاری بین المللی و مقابله مشترک با بیماری متمرکز کنند.

هوا چون یینگ گفت: چین از سوم ژانویه سال جاری رسماً و به موقع اطلاعات خود درباره کروناویروس را با آمریکا به اشتراک گذاشته است. در هفتم ژانویه، مرکز پیشگیری و مهار بیماری آمریکا و سفارت آمریکا در چین نسبت به سفر شهروندان این کشور به ووهان هشدار داده اند. در ۲۵ ژانویه آمریکا کنسولگریش را در وو هان تعطیل کرده و در دوم فوریه مرزهای خود را به روی همه شهروندان چینی و خارجیانی که ظرف ۱۴ روز پیش از آن به چین سفر کرده بودند، بسته است.

وی افزود: تلاشهای چین برای مقابله با کروناویروس، الگویی برای جهانیان ایجاد کرد و زمان باارزشی نیز برای همه خرید. اما برخی کشورها در واقع این زمان را که به قیمتی گزاف برای مردم چین تمام شد آیا به غنیمت شمردند و از آن درست استفاده کردند؟ خودشان هم جواب این سؤال را می دانند، ملتشان هم. روزها می گذرد و امریکا هنوز سرگرم انتقاد و اتهام پراکنی علیه چین است. آیا این افراد خودشان دقیقاً از آن شرم نمی کنند؟ این افراد در تلاشند اتهام فوق العاده و بی نظیری علیه چین بتراشند تا بتوانند شانه از مسئولیت خود خالی کنند، ولی چنین کارهایی جواب نخواهد داد.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: