واکنش عادل الجبیر به آتش‌بس در یمن

کدخبر: 2350769

وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه در توئیتی اعلام کرد که اعلام آتش‌بس در یمن در راستای خواسته‌های دبیر کل سازمان ملل بوده است.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه، امروز (پنجشنبه)، در واکنش به اعلام آتش‌بس دو هفته‌ای در یمن در توئیتی گفت که این اقدام در راستای خواسته‌های «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل بوده است.

پیشتر، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن خواستار مداخله شورای امنیت و سازمان ملل برای توقف جنگ در یمن شده بود که ساعاتی بعد از این درخواست، آنتونیو گوترش در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، خواستار توقف جنگ در سراسر جهان شد تا جهان بتواند بر روی مقابله با کرونا متمرکز شود.

وزیر خارجه سابق عربستان سعودی در این خصوص گفت: «در راستای دعوت ماه گذشته دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر آتش‌بس و کاهش تنش در یمن و همچنین آغاز گفت‌و‌گوهای مستقیم میان طرف‌های یمنی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، ائتلاف حمایت از "دولت قانونی"، در اقدامی آتش‌بس دو هفته‌ای را آغاز خواهد کرد».

عادل الجبیر در ادامه گفت: «امیدواریم آتش‌بس به تسهیل آن نشستی که «OSE_YEMEN@» (نماینده سازمان ملل در امور یمن) خواستار برگزاری آن میان نمایندگان دولت یمن، حوثی‌ها و برخی نمایندگان نظامی ائتلاف شده بود، شود؛ اقدامی که با همراهی سازمان ملل متحد برای اجرای توافقی همه‌جانبه و دائم برای آتش‌بس بود».

الجبیر بی‌آنکه به تجاوز‌های نیروهای سال‌های گذشته ائتلاف به مردم بی‌گناه یمن اشاره کند، افزود: «عربستان سعودی از دهه‌ها قبل و بطور فراگیرتر از زمان شروع بحران اقتصادی و بشری یمن برای پایان رنج‌ یمنیان از این کشور حمایت می‌کند و عربستان برای طرح پاسخ انسانی سال۲۰۲۰ سازمان ملل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار اختصاص داده است که ۲۵ میلیون دلار آن برای مقابله با خطرات ویروس کروناست».

در همین ارتباط، دیروز خبرگزاری رویترز از تصمیم ائتلاف سعودی برای توقف حملات نظامی خود علیه یمن از از امروز پنجشنبه خبر داد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: