دفاع پامپئو از ترامپ در ترور شهید سلیمانی

کدخبر: 2356100

وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه درباره اقدام تروریستی این کشور در به شهادت رساندن سردار «قاسم سلیمانی» اظهارنظر و از مواضع دونالد ترامپ دفاع کرد.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با «فاکس نیوز» که موضوع اصلی آن جنجال‌های کتاب مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید بود، از رئیس‌جمهور این کشور به خاطر صدور فرمان حمله تروریستی منجر به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی تمجید کرد.

«شان هانیتی» مجری سرشناس فاکس نیوز و حامی سرسخت «دونالد ترامپ» روز دوشنبه با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره کتاب جنجالی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید و اظهارات او علیه رئیس‌جمهور آمریکا مصاحبه کرد.

هانیتی خطاب به مایک پامپئو گفت: «ما برای مدتی طولانی دوست هم بوده‌ایم، من برای مدت طولانی شما را می‌شناسم. شما اکنون در مقام وزیر خارجه در منصب مذاکره درباره برخی از مسائل بسیار مهم و چالشی برای امنیت و ایمنی جهان قرار دارید».

مجری فاکس نیوز سپس ادامه داد: «من مطالب رسانه‌ها را خواندم که شما گفته‌اید جان بولتون دروغگوست. من هم به خاطر دارم که در یک گفت‌و‌گوی خاصی که با او داشتم او به من هم حقیقت را نگفت. من اظهارنظرهای مختلفی (از کتاب بولتون علیه ترامپ) دارم اما هیچ کسی مانند رئیس‌جمهور در قبال چین سرسخت نبوده است، رئیس‌جمهور در برابر روسیه قدرتمندانه عمل کرده است، رئیس‌جمهور در قبال ایران، رئیس‌جمهور در قبال کره شمالی (قدرتمندانه عمل کرده است)».

هانیتی افزود: «کمی ناامیدکننده است اما به نظرم می‌آید که این روزها بسیاری از پشت به رئیس‌جمهور خنجر می‌زنند».

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارنظر این چهره شناخته شده رسانه‌ای حزب جمهوری‌خواه و محافظه‌کاران این کشور، به بولتون درباره دچار شدن به سرنوشت «ادوارد اسنودن» هشدار داد.

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق «آژانس امنیت ملی آمریکا» و تحلیلگر سیا است که سال ۲۰۱۳ بعد از افشای عملیات گسترده جاسوسی‌های آمریکا از طریق تماس‌های تلفنی و اینترنت، به روسیه فرار کرد و از آن زمان در این کشور حضور دارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مصاحبه با فاکس نیوز مطالب مطرح شده در کتاب بولتون درباره تمرکز ترامپ بر «پیروزی بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» و گرفتن تصمیمات در حوزه سیاست خارجی بر این اساس را رد کرد.

پامپئو همچنین به تمجید از فرمان رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل اقدام تروریستی و غیرقانونی واشنگتن در حمله ۱۳ دی ماه به خودروی حامل سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «(اظهارات مطرح شده در کتاب بولتون) هم ناراحت کننده و هم خطرناک است. من کل کتاب را نخوانده‌ام اما گزیده‌هایی از آن را دیدم، پر از مطالب غلط و دروغ. حتی تیتر (کتاب بولتون) مبنی بر اینکه او در اتاق بوده هم کاملا صحت ندارد. رئیس‌جمهور و دیگران شامل من مجبور شدیم او را از (برخی جلسات) حذف کنیم چرا که او خبرها را درز می‌داد یا واقعیات را تحریف می‌کرد یا دروغ می‌گفت. واقعا وضعیت سختی بود چرا که جان بولتون فکر می‌کرد او مهمتر از رئیس‌جمهور ایالات متحده و مردم آمریکا است».

وی ادامه داد: «این داستان که منشا سیاست خارجی رئیس‌جمهور این بود که او در انتخابات دور دوم (ریاست جمهوری پیروز شود، (هم نادرست بود)، او قاسم سلیمانی را به خاطر پیروزی در انتخابات نکشت، او به خاطر پیروزی در انتخابات در حال به عقب راندن حزب کمونیست چین نیست. او از پیمان آب و هوایی پاریس به خاطر پیروزی در انتخابات خارج نشد».

پامپئو افزود: «سیاست خارجی این رئیس‌جمهور طوری بوده است که جان بولتون باید به آن افتخار کند اما او در عوض طوری رفتار کرده که در حال ارائه تصویر نادرست از آنچه که ما انجام داده‌ایم است. صادقانه بگویم اطلاعاتی که او (در کتابش) منتشر کرده، کاملا جنبه محرمانه دارد. همه ما دیده‌ایم چه بر سر کسانی مانند ادوارد اسنودن که اطلاعات محرمانه درز داده‌اند، آمده است. کاری که جان بولتون انجام داده، بی شباهت به (کار اسنودن) نیست».

اظهارات وزیر خارجه آمریکا علیه همکار سابق خودش در دولت ترامپ در حالی مطرح شده که در بخشی از کتاب جنجالی او به نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» ادعا شده که پامپئو خطاب به رئیس‌جمهور گفته بود: «ترامپ چرت و پرت می‌گوید.»

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: