واکنش رسمی پکن به موضوع تیک تاک

کدخبر: 2359100

وزارت خارجه چین رسماََ به احتمال اخراج تمام خبرنگاران چینی از خاک ایالات متحده و همچنین تحریم شرکت‌های نرم‌افزاری چینی، واکنش نشان داد.

بعد از قوت گرفتن احتمال اخراج خبرنگاران چینی از خاک ایالات متحده در پی امتناع واشنگتن از تمدید روادید آنها، وزارت خارجه چین امروز (سه‌شنبه) رسماََ از اقدام متقابل خبر داد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «وانگ وِنبین» سخنگوی وزارت خارجه چین طی نشست خبری گفت از تمدید نشدن روادید خبرنگاران چینی مستقر در ایالات متحده، بعد از تصویب قانون محدود کردن روادید خبرنگاران چینی به ۹۰ روز توسط واشنگتن در ماه مه، مطلع است.

ونبین در ادامه توضیح داد: «ما از آمریکا می‌خواهیم که سرکوب سیاسی رسانه‌های چینی و خبرنگارانش را متوقف کند یا اینکه مجبور خواهیم شد اقدامات مناسب و ضروری را برای حفاظت از منافع مشروع خود انجام دهیم».

به نوشته وبگاه «سی‌جی‌تی‌ان»، وی با تایید احتمال مشمول شدن خبرنگاران آمریکایی مستقر در هنگ‌کنگ ذیل اقدام تلافی‌جویانه پکن، اظهار داست: «اینکه خبرنگاران آمریکایی در هنگ‌کنگ را هدف بگیریم، ذیل قدرت دیپلماتیک دولت مرکزی [چین] قرار دارد».

این دیپلمات چینی سپس به موضوع تصمیم آمریکا برای تحریم شرکت‌های نرم‌افزاری چینی و به صورت خاص نرم‌افزار شبکه اجتماعی «تیک‌تاک» پرداخته و این اقدام واشنگتن را «زورگویی آشکار» توصیف کرد.

ونبین روز گذشته نیز ضمن اعلام مخالفت جدی پکن با این تصمیم دولت آمریکا، گفت سیاست‌های تبعیض‌آمیز واشنگتن باید متوقف شود.

هفته پیش نیز گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی مدعی شدند که چین تلاش می‌کند تا با استفاده از نرم‌افزار شبکه اجتماعی «تیک‌تاک»، بر انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر امسال در این کشور تاثیر بگذارد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: