نقل قول پمپئو از جان کری: توانایی احیای تمام تحریم‌ها را داریم

کدخبر: 2360059

وزیر خارجه کنونی آمریکا ویدئویی از اظهارات همتای خود در دولت پیشین این کشور را به اشتراک گذاشت که در آن درباره توانایی واشنگتن برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران صحبت می‌کند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با نقل قول جملات «جان کری» وزیر خارجه دولت پیشین کاخ سفید، مدعی شد واشنگتن می‌تواند تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را که ذیل برجام لغو شده بود، بازگرداند.

پمپئو بامداد چهارشنبه کلیپ ویدئویی کوتاهی از صحبت‌های قدیمی کری در اندیشکده «شورای روابط خارجی» را در صفحه توئیتر خود به اشتراک گذاشته و به نقل از وی نوشت: «ما توانایی بازگرداندن تمام تحریم‌ها را داریم».

وی در ادامه این جملات کری را نیز نوشت: «چیزی که ما [با ایران] مذاکره کردیم، توافق منحصر به فردی است که ذیل آن یک کشور به تنهایی می‌تواند رأی خود برای بازگرداندن آن تحریم‌ها [علیه ایران] را اعمال کند».

این در حالی است که منابع دیپلماتیک شامگاه سه‌شنبه به شبکه خبری الجزیره گفتند پمپئو روز پنجشنبه با تسلیم شکایت‌نامه‌ای به رئیس‌ شورای امنیت، ایران را به «نقض توافق هسته‌ای» متهم خواهد کرد.

دولت آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» و یا ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه روی آورده است.

با این وجود، دونالد ترامپ که وعده می‌داد با اجرای سیاست‌های سختگیرانه علیه ایران می‌تواند این کشور را برای عقد توافقی بهتر پای میز مذاکره بیاورد به دلیل ناکام ماندن برنامه‌هایش در قبال ایران علی‌رغم تشدید تنش‌ها، در آمریکا تحت فشار قرار گرفته است.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: