ناوالنی قصد بازگشت به روسیه را دارد

کدخبر: 2361525

به گفته یک مقام امنیتی ارشد آلمان، وبلاگ‌نویس مخالف دولت روسیه، قصد ماندن در آلمان را ندارد و مایل به بازگشت به روسیه است.

یکی از مقامات امنیتی ارشد آلمان به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت «الکسی ناوالنی» وبلاگ‌نویس مخالف دولت روسیه که ادعای مسمومیت وی مطرح است و هم‌اکنون در آلمان به سر می‌برد، قصد دارد به روسیه بازگردد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این مقام آلمانی همچنین گفت که ناوالنی از همکاری با درخواست روسیه برای بررسی مشترک پرونده مسمویت وی با آلمان سرباز زده است.

چندی قبل «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد برای همکاری جامع با آلمان در ارتباط با پرونده ناوالنی آمادگی دارد. وی تاکید کرد که قبل از انتقال ناوالنی به آلمان هیچ ماده سمی در بدن او یافت نشد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم گفت که وزارت خارجه آلمان هیچ شواهدی در خصوص مسمویت ادعایی ناوالنی به سفیر روسیه ارائه نکرده است.

منابع خبری روز دوشنبه به نقل از منابع بیمارستانی گزارش دادند وضعیت سلامت مخالف دولت روسیه رو به بهبود است. پزشکان معالج ناوالنی گفته‌اند دستگاه تنفس مصنوعی از بدن او جدا شده و او قادر است برای مدت کوتاه از بستر خارج شود.

بیمارستان «شاریت» در برلین که ناوالنی در آن بستری است هم گفته سلامت او رو به بهبود است و قادر به تکلم است. این بیمارستان گفته اطلاع‌رسانی درباره وضعیت سلامت او بعد از مشورت با ناوالنی و همسرش صورت گرفته است.

آلکسی آناتولیویچ ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور است که یکی از سران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد.

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

دولت آلمان روز ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) اعلام کرد یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهند «آلکسی ناوالنی» ۴۴ ساله توسط عامل اعصاب مسموم شده است.

مسکو این اتهامات را رد کرده و گفته حیرت‌آور است که برلین قبل از تماس مستقیم با روسیه مسئله را با اتحادیه اروپا، ناتو و طرف‌های ثالث در میان گذاشته است.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: