کرملین: ناوالنی حق دارد به روسیه بازگردد

کدخبر: 2361567

سخنگوی کرملین در واکنش به قصد «الکسی ناوالنی» برای بازگشت از آلمان به روسیه تأکید کرد که او همچون هر شهروند روس اجازه ورود و خروج به روسیه را دارد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز (سه شنبه) در واکنش به خبر بازگشت «الکسی ناوالنی» چهره مخالف روسیه که مسمومیت اخیر وی جنجالی شده بود، گفت که هر شهروند روس حق بازگشت به وطن خویش را دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، پسکوف در جمع خبرنگاران درباره قصد ناوالنی برای بازگشت از آلمان به روسیه گفت: «همچون هر شهروند فدراسیون روسیه، وی نیز حق خروج از روسیه و بازگشت به روسیه را دارد».

وی همچنین درباره بیرون آمدن این چهره مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه از کما گفت که همه از مشاهده بهبودی ناوالنی «خوشحال» هستند.

بیمارستان «شاریت» در برلین که ناوالنی در آن بستری است هم گفته سلامت او رو به بهبود است و قادر به تکلم است. این بیمارستان گفته اطلاع‌رسانی درباره وضعیت سلامت او بعد از مشورت با ناوالنی و همسرش صورت گرفته است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سؤالی درباره احتمال برگزاری نشست کارکنان دولت روسیه و ناوالنی بعد از بازگشت به مسکو گفت که «هیچ دلیل و نیازی» به برگزاری چنین گفت‌وگوهایی وجود ندارد و ادامه داد: «بنابراین اطمینان دارم که چنین نشستی برگزار نخواهد شد».

پیش از این روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» اوایل امروز گزارش کرد که ناوالنی که در برلین تحت درمان است، اعلام کرده که قصد بازگشت به روسیه و ادامه فعالیت‌هایش را در کشورش دارد.

آلکسی آناتولیویچ ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور است که یکی از سران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد.

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

دولت آلمان روز ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) اعلام کرد یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهند «آلکسی ناوالنی» ۴۴ ساله توسط عامل اعصاب مسموم شده است.

مسکو این اتهامات را رد کرده و گفته حیرت‌آور است که برلین قبل از تماس مستقیم با روسیه مسئله را با اتحادیه اروپا، ناتو و طرف‌های ثالث در میان گذاشته است.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: