احتمال جنگ نفتی جدید میان روسیه و عربستان؟!

کدخبر: 2362327

یک رسانه غربی از احتمال وقوع جنگ میان روسیه و عربستان به دلیل اختلافات درباره قیمت نفت در سایه بهبود کاهش تقاضا خبر داد.

خبرگزاری بلومبرگ پیش‌بینی کرد که جنگ نفتی خطرناکی میان روسیه و عربستان به دلیل اختلافات درباره قیمت نفت در راه است.

«جولیان لی» یکی از کارشناسان خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که عربستان و روسیه دو عضو اوپک پلاس در شرایط مشابهی در ماه مارس دچار اختلافاتی شدند که این امر منجر به کاهش شدید قیمت نفت شد.

وی افزود که بازگشت محدودیت های جابجایی میان کشورها و حوادث عمومی در سراسر اروپا و همچنین کاهش تدریجی برنامه‌های حمایت از اوپک پلاس از جانب تعدادی از کشورها منجر به کاهش تقاضای نفت شد و در ماه مه گذشته گروه اوپک پلاس تولید نفت را به 9 میلیون و 700 هزار بشکه کاهش داد.

جولیان لی خاطر نشان کرد که آژانس بین‌المللی انرژی طی دوماه گذشته ارزیابی‌های خود را به 400 هزار بشکه در روز و اوپک نیز 500 هزار بشکه کاهش داده است.

لی در ادامه خاطرنشان کرد که بر اساس گزارش تحلیلگران شرکت مالی چند ملیتی « استاندارد چارترد»، عامل اصلی محدود کننده رشد تقاضای نفت، کاهش تجارت، ضعف اقتصاد تعدادی از کشورها و همچنین تاثیر دومینویی ناشی از تعطیلی موسسه‌ها و مشاغل است.

کارشناس خبرگزاری بلومبرگ تصریح کرد که از یک سو کشورهای گروه اوپک پلاس می‌توانند از وضعیت موجود در آمریکا استفاده کنند؛ چراکه پیش بینی می‌شود آمریکا شاهد کاهش شدید تولید نفت در هفته‌ها و ماه‌های آینده باشد و از سوی دیگر کشورهای گروه اوپک پلاس از مشکلات و اختلافات داخلی رنج می‌برند.

جولیان لی اظهار داشت که به دنبال این بی‌ثباتی، اختلاف دیدگاه‌ها در داخل اوپک پلاس به طور طبیعی آشکار می‌شود. از یک سو عربستان در وهله اول می‌خواهد مانع کاهش قیمت نفت شود و از سوی دیگر روسیه ترجیح می‌دهد از بازگشت شرایط معامله‌ای که احتمال افزایش تولید کل به میزان یک میلیون بشکه را از ژانویه آینده تحمیل می‌کند، جلوگیری کند.

« شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان» وزیر نفت عربستان و عضو هیئت نمایندگی عربستان دراوپک پیش بینی می‌کند توافق جدیدی شکل گیرد که بر اساس این توافق تولید نفت برای اوپک پلاس تا پایان سال 2021 یا تا آغاز سال 2022 تمدید شود.

استراتژی اصلی نفت عربستان در داخل کشور با ادامه کاهش درآمد صادرات با انتقاد مواجه می‌شود؛ چرا که داده‌های رسمی ارائه شده توسط ریاض و موسسه ابتکار داده های نفتی « جودی» نشان می‌دهد که کل صادرات نفت عربستان از جمله نفت خام و فرآورده‌های نفتی به 7.48 میلیون بشکه کاهش یافته است.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: