جزئیات دیدار سعد الحریری و جبران باسیل

کدخبر: 2363835

منابع فضای نشست میان سعد الحریری و جبران باسیل در زمینه تشکیل دولت را مثبت توصیف کردند.

منابع آگاه گزارش دادند که تلاش‌هایی برای میانجیگری میان سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور و نیز جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی وجود دارد.

در این میان نبیه بری، رئیس پارلمان مسئولیت گشودن راه‌های محافظت از توازن تاریخی و پارلمانی و سیاسی در پشت پرده تشکیل دولت بدون کنار گذاشتن شعار دولت متخصصین برعهده گرفته است.

منابعی که در جلسه دیدار جبران باسیل و حریری حضور داشتند به روزنامه البناء گزارش دادند که فضای این نشست بر خلاف چیزی که برخی پیش‌بینی می‌کردند بسیار خوب و مثبت و همراه با صحبت‌های صمیمانه و وعده‌ها و تضمین‌های متقابل بود.

به گفته این منابع جبران باسیل به حریری وعده داد که فراکسیون وی روند تشکیل دولت را تسهیل و به شکل مثبت با آن تعامل خواهند کرد؛ اما در مقابل از وی خواست تا معیارهای واحدی را برای تشکیل دولت در نظر گرفته و احساس نکند که هیچ طرفی قصد ایجاد مانع برای او را دارد.

حریری در ادامه به باسیل و هیئت وی اطمینان داد که هدف او بازگشت به نخست وزیری کشور برای نجات لبنان در شش ماه آینده خواهد بود و هیچ ذهنیت بد یا سوء قصدی در این میان در کار نیست.

از سوی دیگر منابع مربوط به پرونده تشکیل دولت اعلام کردند که سعد حریری دیدگاه مقدماتی را درباره دولت ارائه کرده و قصد دارد که در خلال ساعات آینده آن را به رئیس جمهور تقدیم کند. همچنین نتایج رایزنی ها در پارلمان نشان می دهد که اغلب نمایندگان خواستار تشکیل دولت تکنوسیاسی با ۲۰ وزیر از افراد متخصص و شایسته که فراکسیون های پارلمانی با موافقت نخست وزیر مکلف آنها را معرفی می‌کنند هستند.

در واقع این همان چیزی است که نبیه بری سعی دارد به عنوان یک راه حل میانه بین ساختاری که حریری معرفی کرده و طرح پیشنهادی میشل عون و جریان آزاد ملی و حزب الله و اغلب فراکسیون های پارلمانی تثبیت کند.

علاوه بر آن به نظر می رسد که حریری پس از رایزنی های دیروز قانع شده که تشکیل یک دولت تکنوکرات کوچک در واقعیت قابل اجرا نیست و نتیجه دیدار میان نبیه بری و میشل عون و حریری در کاخ ریاست جمهوری به این امر اشاره می کند.

در این دیدار رئیس جمهور آنچه را که قبلاً به مصطفی ادیب در جریان رایزنی وی با فراکسیون‌های پارلمانی گفته بود به حریری نیز اعلام کرد.

از سوی دیگر محمد رعد ،رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز به حریری توصیه کرد که به سمت تشکیل دولت کوچک نرود.

محمد رعد افزود که ما درباره موضوعات اصلاحی مربوط به امور اداری وقضایی و سرویس‌های نظارتی و اصلاح وضعیت مالی و بانکی کشور که در ابتکار فرانسه درج شده صحبت کرده و با ۹۰ درصد آن موافق هستیم.

نماینده حزب الله در پارلمان لبنان در خصوص عدم تشکیل دولتی کوچک تاکید کرد قصد ما از بیان این موضوع آن است که هر وزارتخانه یک وزیر مستقل داشته باشد تا دولت به خوبی از عهده حل مشکلات کشور بر بیاید و ما آمادگی خود را برای همکاری نشان داده‌ایم

اطلاعات نشان می دهد که امروز سعد حریری برای ادامه رایزنی‌های خود به کاخ بعبدا خواهد رفت و هنوز دیدگاه تشکیل دولت کوچک را دارد؛ اما به احتمال زیاد مجبور می‌شود تعداد وزرای دولت را به ۲۰ نفر افزایش دهد.

سعد حریری روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر(اول آبان) پس از کسب بیش از ۶۰ رای نماینده پارلمان برای تشکیل دولت جدید از سوی میشل عون مامور شد کابینه جدید را تشکیل دهد.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: