ترکیه از ستون‌های اصلی ایجاد مناقشه قره‌باغ بود

کدخبر: 2365510

کارشناس مسائل منطقه گفت: ترکیه یکی از ستون‌های اصلی شروع جنگ میان ارمنستان و آذربایجان بود و دلیلش هم انتقال بحران داخلی آن کشور به بیرون از مرزها بود.

ابراهیم فراهانی در خصوص توافق اخیر صورت گرفته میان کشورهای درگیر در مناقشه قره باغ، اظهارداشت: در مورد توافقی که بین ارمنستان و آذربایجان با میانجیگری روسیه اتفاق افتاد باید بدانیم که بعد از سه دهه آذربایجان قسمتی از خاکی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده که جز جمهوری آذربایجان هست را از ارمنستان پس گرفت.

وی گفت: روسیه هم بعد از فروپاشی ۱۹۹۰، توانست بر بخشی از این منطقه تسلط پیدا کند و نیروهای حافظ صلح خود را میان مرز ارمنستان و آذربایجان قرار بدهد و به اهداف استراتژیکی تا آن زمان نرسیده بود، دست یابد.

فراهانی تصریح کرد: به نظر میرسد که نه پیشنهاد ایران و نه دولت ایران در این توافق نقشی نداشته و دلیل آن هم این است که جمهوری اسلامی ایران از وزن و نفوذ استراتژیکی که باید در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی داشته باشد برخوردار نیست.

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص نقش ترکیه در این موضوع، بیان کرد: ترکیه یکی از ستون‌های اصلی شروع این جنگ و به توافق رسیدن آن‌ها هست. همانطور که میدانید ما دو کشور منطقه‌ای آذربایجان و ارمنستان را داریم که مستقیم درگیر بودند و دو کشوری که شاید فرامنطقه‌ای و تاثیر گذار در مناقشه اخیر، هرچند که روسیه در منطقه هست، اما ترکیه تقریبا جدای از منطقه واقع شده است.

وی ادامه داد: اگر آقایان پوتین و اردوغان به نتیجه برای توقف جنگ نمی‌رسیدند، مطمئناً توافق ارمنستان و آذربایجان حاصل نمیشد. مطمئن باشید که غیبت ترکیه در این توافقنامه دلیل بر عدم تسلط و نفوذ ترکیه نیست، چرا که ترکیه در کشور آذربایجان بسیار نفوذ دارد.

فراهانی بیان کرد: یکی از کشورهایی که به جمهوری آذربایجان کمک کرد تا بتواند در قره باغ پیشروی کند، ترکیه است.

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص خواسته اردوغان از جنگ آذربایجان و ارمنستان گفت: خواسته رئیس جمهور ترکیه از این مناقشه این بود که بتواند مشکلات داخلی خود را بپوشاند و بحران‌های داخلی کشورش را به خارج از مرزها منتقل کند.

وی افزود: همانطور که میدانید در مدیترانه شرقی، در عراق و سوریه و در جنگ اخیر که بیشتر جنبه ملی‌گرایی برای ترکیه داشت و بحث مبارزه با کردهای داخل ترکیه، اردوغان تلاش کرد بتواند مشکلات داخلی خود به خصوص کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار را که منجر به ایجاد بحران شدیدی در ترکیه شد را به خارج از مرزهایش منتقل کند.

فراهانی در پایان خاطرنشان کرد: مطمئن باشید که همین توافقی که آذربایجان و ارمنستان انجام دادند و قسمتی از قره باغ آزاد شد به نفع ترکیه و آقای اردوغان بود که توانسته دولت آقای پاشینیان را نهایتا مغلوب کند.

«خبرگزاری میزان»

ارسال نظر: