واکنش مسکو به انتخاب «تهران» به عنوان اولین مقصد المقداد

کدخبر: 2367341

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خواستار عدم گمانه‌زنی درباره زمینه‌های سیاسی تصمیم وزیر خارجه جدید سوریه برای انتخاب تهران و نه مسکو به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود شد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه خبرنگاران را از هرگونه نتیجه‌گیری طولانی مدت تنها بر اساس برنامه سفر خارجی مقامات دولتی بر حذر داشت.

وی که در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره تصمیم «فیصل المقداد» وزیر خارجه جدید سوریه برای انتخاب تهران به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود صحبت می‌کرد، گفت: «المقداد پس از تصدی پست خود، تمایلش برای سفر به روسیه را ابراز داشت که با توجه به روابط راهبردی میان مسکو و دمشق، ‌این موضوع کاملا طبیعی است.»

زاخارووا اضافه کرد که دو کشور به سرعت درباره نزدیک‌ترین زمان مناسب برای سفر المقداد به مسکو به توافق رسیدند اما زمان این سفر به دلیل تغییر در برنامه کاری «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به تاخیر افتاد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که این کشور روز 16 دسامبر (26 آذر) منتظر المقداد در مسکو خواهد بود و به همین دلیل نباید درباره زمینه‌های سیاسی که اصلا وجود ندارد و ممکن نیست که وجود داشته باشد،‌ صحبت کرد.»

فیصل المقداد،‌ وزیر خارجه سوریه روزهای هفدم و هجدهم آذر در سفر به تهران با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: