وزیر دفاع عراق: ترکیه از اوضاع کشور ما سوء استفاده می‌کند

کدخبر: 2367408

وزیر دفاع عراق از حملات متوالی ارتش ترکیه به شمال کشورش به ستوه آمده است، آنکارا را به سوء استفاده از شرایط کنونی عراق و جنگ با تروریسم برای حملات خود متهم کرد.

«جمعه عناد الجبوری» وزیر دفاع عراق، ترکیه را متهم به سوء استفاده از سرگرم بودن عراق به جنگ علیه داعش کرد.

وی با اشاره به حملات متوالی ارتش ترکیه و بمباران مناطقی از شمال عراق از سوی جنگنده های آن کشور، تاکید کرد که در دیدار چهار ماه قبلش با سفیر ترکیه در بغداد درباره بمباران مکرر خاک عراق از سوی هواپیماهای ترکیه، سؤال کرده است؛ اما سفیر ترکیه با امتناع از پاسخ به سؤالات در این باره، سکوت کرده است.

وزیر دفاع عراق گفت: حدود چهار ماه پیش با سفیر ترکیه در بغداد دیدار و درباره «پ.ک.ک» گفتگو کردم و از وی پرسیدم: آیا می‌پذیرد ما به مواضع داعش در داخل ترکیه حمله کنیم؟ اما وی با خودداری از پاسخ به سؤالم در این باره، سکوت کرد.

جبوری تأکید کرد: ترکیه از شرایط دولت عراق و سرگرم بودن آن به جنگ با داعش سوء استفاده می‌کند.

گفتنی است که ترکیه علاوه بر عملیات موسوم به «پنجه عقاب»، هرازگاهی به بهانه هدف قرار دادن «پ ک ک»، شمال عراق را بمباران می‌کند.

براساس اعلام منابع عراقی، ارتش ترکیه بخش‌هایی از شمال عراق را اشغال کرده است. بین 600 تا 700 نیروی ارتش ترکیه در پایگاه «بعشیقه» در شمال عراق مستقر هستند که در 12 کیلومتری از مرکز شهر «موصل» مرکز استان «نینوا» قرار دارد.

منابع خبری عراقی پیش از این به نقل از یک مسئول بلندپایه ترکیه گفته بودند که آنکارا قصد احداث پایگاه‌های نظامی موقت بیشتری را در شمال عراق دارد.

مسئولان و دولت عراق تاکنون بارها اشغال مناطقی در شمال کشورشان از سوی ترکیه و نقض حاکمیت آن و نیز حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال این کشور به بهانه مبارزه با «پ.ک.ک» را محکوم کرده و خواهان پایان آن شده‌اند.

چندی قبل، «بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمانی عراق گفت: باید به ترکیه برای جلوگیری از دخالت‌هایش در خاک عراق فشار وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: ترکیه پرچم خود را بر فراز بخشی از خاک عراق بر افراشته و مواضع نظامی ثابتی در شمال کشور ما ایجاد کرده است.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: