علی‌اف: مرکز نظارت بر آتش‌بس قره‌باغ تأسیس می‌شود

کدخبر: 2367433

رئیس جمهوری آذربایجان ضمن استقبال از همکاری روسیه و ترکیه در تأسیس مرکز نظارت بر آتش‌بس قره‌باغ، گفت این مرکز هم‌اکنون در مرحله احداث در منطقه «آغ‌دام» قرار دارد.

«الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان شامگاه شنبه گفت که مرکز مشترک روسیه-ترکیه برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه «قره‌باغ» در شهر «آغ‌دام» تأسیس می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، علی‌اف در دیدار با نمایندگان فرانسه و آمریکا از گروه مینسک، توضیح داد: «ما اکنون در مرحله احداث مرکز نظارت [بر آتش‌بس] در منطقه آغ‌دام آذربایجان هستیم».

وی همچنین اظهار داشت: «این مرکز ترکی-روسی نظارتی، رژیم آتش‌بس [در قره‌باغ] را پایش می‌کند. به‌نظرم این یک نشانه بسیار خوب از همکاری منطقه‌ای است. همچنین نشانه خوبی از همکاری بین روسیه و ترکیه است. این امر هم‌اکنون یک واقعیت است».

در این نشست «میخائیل بوکارنیکوف» سفیر روسیه در جمهوری آذربایجان و «آندره کاسپرژیک» نماینده رئیس گروه مینسک نیز حضور داشتند.

پیش از این، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه گفته بود اقدامات لازم برای تأسیس مرکز نظارت بر آتش‌بس در قره‌باغ به صورت مشترک بین آنکارا و دو کشور روسیه و جمهوری آذربایجان در حال انجام شدن است. (جزئیات بیشتر)

باکو و ایروان در ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند. بر اساس بخشی از این توافق ۱۰ بندی که باعت بروز اعتراضاتی در داخل ارمنستان و تشدید درخواست‌ها برای استعفای «نیکل پاشینیان» از نخست‌وزیری شده است، قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.

در توافق آمده است جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار و منطقه لاچین را تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض ۵ کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین جمهوری‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: