الازهر عضویت در اخوان المسلمین را تحریم کرد

کدخبر: 2367747

دانشگاه الازهر در راستای سیاست دولت مصر، عضویت شهروندان این کشور در گروه اخوان المسلمین را حرام اعلام کرد.

دانشگاه الازهر مصر برای نخستین بار هرگونه عضویت در سازمان اخوان المسلمین را که مقامات مصر آن را رسما گروهی تروریستی اعلام کرده‌اند، تحریم کرد.

مرکز جهانی فتوای الکترونیکی الازهر در فتوایی مکتوب اعلام کرد پیوستن به اخوان المسلمین و دیگر گروه‌های تروریستی شرعا حرام است. مقامات مصر از نوامبر ۲۰۱۴ اخوان المسلمین را گروهی تروریستی اعلام کردند چنان که صد‌ها تن از عناصر و سران این سازمان با اتهامات مرتبط با تحریک یا ارتکاب اقدامات خشونت آمیز در پی عزل محمد مرسی رئیس جمهور اسبق که از اعضای این گروه بود محاکمه می‌شوند.

فتوای الازهر همسو با موضع هیئت علمای ارشد سعودی است که نیمه‌های نوامبر گذشته اعلام کرد اخوان المسلمین گروهی تروریستی است که نماینده راه اسلام نیست و اهداف حزبی خود را در پوشش دین دنبال می‌کند و اقداماتش در ایجاد تفرقه و فتنه انگیزی و خشونت و تروریسم ضد دین است. شورای فتاوای شرعی امارات هم این موضع را تایید کرد.

خالد الجندی عضو شورای امور اسلامی مصر درباره فتوای الازهر تاکید کرد همه جهان اسلام منتظر آن بودند. او افزود این نخستین بار است که الازهر درباره ملحق شدن به گروه‌های افراط گرا سخن می‌گوید.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

ارسال نظر: