ترامپ مانع واردات واکسن کرونا به ایران می‌شود

کدخبر: 2368489

روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» در یادداشتی از مقام‌های آمریکایی و اروپایی خواسته با دستیابی به توافقی موسوم به «کووید» دستیابی ایران برای خرید واکسن کرونا را تسهیل کنند.

روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» در یادداشتی از مقام‌های آمریکایی و اروپایی خواسته با ایران به توافقی موسوم به «کووید» دست یابند و راه را برای دستیابی جمهوری اسلامی به واکسن باز کنند.

این روزنامه آمریکایی در ابتدا جمهوری اسلامی ایران را به دشمنی با آمریکا بعد از سال ۱۹۷۹، یعنی آغاز انقلاب اسلامی متهم کرد و دوران شیوع ویروس کرونا را فرصتی برای همکاری و توافق دو کشور ارزیابی کرد.

در این یادداشت آمده است که این همه‌گیری جهانی فرصتی غیرمعمول را برای همکاری میان ایران و آمریکا فراهم می‌آورد.

لس‌آنجلس تایمز نوشت ایران و آمریکا اکنون در یک طرف و در حال جنگ با دشمنی هستند که جان بیش از ۳۴۷ هزار آمریکایی و بیش از ۵۵ هزار ایرانی را گرفته است.

در ادامه این یادداشت همچنین آمده است که گرچه دولت بایدن و اروپایی‌ها می‌خواهند توافق هسته‌ای برجام را احیا کنند، اما آنچه که ایران، آمریکا و اروپا به طور اضطراری نیاز دارند یک توافق «کووید» است.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده که همه‌گیری کرونا ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

لس‌آنجلس تایمز مدعی شد که توافق کووید به اعتمادسازی برای مذاکرات آینده با ایران و همچنین ارتقای روابط آمریکا با اتحادیه اروپا کمک می‌کند؛ روابطی که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ ضعیف شده است.

لس‌آنجلس تایمز به امتناع دولت ترامپ از جدی گرفتن این ویروس اشاره کرد و مدعی شد صادرات دارو به ایران اکنون تحت تحریم‌ها قرار نمی‌گیرند، اما دولت ترامپ این کار را برای ایران غیرممکن ساخته تا نتواند روند پرداخت را از طریق بانک مرکزی انجام دهد و یا وامی از صندوق بین‌المللی پول دریافت کند.

لس‌آنجلس تایمز در پایان یادداشت نیز آورده است که اگر دولت بایدن به توافق کووید با ایران دست یابد می‌تواند در بین میلیون‌ها نفر ایرانی محبوب شود.

این یادداشت در حالی منتشر شده که روز نهم دی ماه ایران در جهت ساخت واکسن کرونا و کوتاه‌تر شدن مسیر کنترل همه‌گیری کرونا با وارد شدن واکسن ایرانی به فاز آزمایش انسانی علیرغم فشار تحریم‌ها گام بلندی برداشت.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: