موتور دریافت مالیات از خانه‌های خالی روشن شد

کدخبر: 2375846

درآمد مالیاتی از خانه‌های خالی در مهرماه به 917 میلیون تومان رسید که حاکی از رشد 189 درصدی درآمد مالیاتی از خانه‌های خالی از سکنه در مقایسه با کل درآمد مالیاتی خانه‌های خالی از ابتدای سال است

به گزارش شادا، اخذ مالیات از خانه‌های خالی در قانون بودجه سال 99 آمده بود، اما دولت دوازدهم ضوابط اجرایی آن را ابلاغ نکرد. در بودجه 1400 هم دوباره درآمد این نوع مالیات پیش‌بینی شده بود.براساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، اخذ مالیات از خانه‌های خالی در قانون گنجانده شد و وزارت راه و شهرسازی موظف شد سازوکار شناسایی این خانه‌ها را اجرا کند. اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز توسط مجلس و در سال 99 به این قانون اضافه شد.

در سال جاری بالاخره استارت اخذ مالیات از خانه‌های خالی زده شد و از ابتدای سال جاری هرچند با مبالغی اندک به مرور اخذ مالیات آغاز شد تا جایی که تا پایان مهر ماه امسال یک میلیارد و 402 میلیون و 500 هزار تومان مالیات خانه‌های خالی وصول شده است.

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، اگر واحد مسکونی خالی باشد مشمول این مالیات می‌شود و واحد‌های تجاری و اداری مشمول این مالیات نیستند.

البته همه خانه‌های خالی مشمول مالیات نمی‌شوند، بنابراین شناخت خانه‌های خالی معاف از مالیات یکی از نکات مهم مد نظر سازمان امور مالیاتی برای اجرای این قانون خواهد بود. درآمد مالیاتی حاصل از اجرای این قانون در سال 1400 صفر بوده است که رئیس سازمان امور مالیاتی در این باره گفت: اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک به منظور شناسایی خانه‌های خالی و اخذ مالیات از آن‌ها در دی‌ماه 1400 به دست سازمان امور مالیاتی رسید و در تیر ماه امسال وزارت راه و شهرسازی یک بار دیگر اطلاعات جدیدی را ارائه کرد که با اطلاعات اولیه تفاوت‌هایی داشت، بنابراین اطلاعات جدید مبنای محاسبه مالیات خانه‌های خالی در سال گذشته قرار گرفت و علت اینکه در گزارش سال گذشته سازمان امور مالیاتی، مبلغ مالیات بر خانه های خالی صفر بوده، همین موضوع است.

به گفته منظور، حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داد از سوی افرادی که به عنوان دارنده خانه‌های خالی شناخته شده بودند، مورد ایراد و اعتراض قرار گرفت که این ایرادات به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده است.در همین حال بر اساس اعلام «افشین خدامرادی» معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، لیستی حاوی تعداد 515 هزار و 500 خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شده که برای مالکان این خانه‌ها پیامک اطلاع‌رسانی ارسال شده و هم‌اکنون در مرحله مطالبه و وصول مالیات است.

وعده‌های مسئولان سازمان امور مالیاتی در خصوص اخذ مالیات خانه‌های خالی سال گذشته، در گزارش‌های ماهانه عملکرد درآمدهای مالیاتی کل کشور مشهود است، به طوری که درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه از ابتدای سال 1401 تا پایان فروردین ماه، رقم ناچیز یک میلیون و 800 هزار تومان بوده است، این درآمد تا پایان اردیبهشت ماه یعنی در دو ماه ابتدایی سال به 2 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است که درآمد مالیاتی اردیبهشت ماه تنها 800 هزار تومان می‌شود، در سه ماه ابتدایی سال، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه به 5 میلیون و 800 هزار تومان رسیده که حاکی از درآمد 3 میلیون و 500 هزار تومانی در این بخش در خرداد ماه است.

تسریع در اخذ مالیات از خانه‌های خالی از تیرماه

در تیرماه، رشد زیادی در اخذ درآمدها رخ داد و درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در 4 ماه ابتدایی سال به 22 میلیون و 600 هزار تومان رسید که سهم ماه چهارم سال یعنی تیر ماه، 16 میلیون و 800 هزار تومان می‌شود.

همچنین در گزارش شهریورماه، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در 6 ماه ابتدایی سال 1401، برابر با 485 میلیون و 500 هزار تومان بوده است که سهم شهریور ماه 462 میلیون و 900 هزار تومان می‌شود.

روند رو به رشد وصول مالیات از خانه‌های خالی به وضوع از مبالغ موجود در گزارش‌های ماهانه مشهود است، به طوری که در آخرین گزارش منتشر شده این سازمان، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در هفت ماه نخست امسال یعنی از ابتدای 1401 تا پایان مهر ماه، یک میلیارد و 402 میلیون و 500 هزار تومان شده است که نشان‌دهنده درآمد مالیاتی 917 میلیون تومانی خانه‌های خالی فقط در مهر ماه و همچنین حاکی از رشد 189 درصدی درآمد مالیاتی از خانه‌های خالی از سکنه در مقایسه با کل درآمد مالیاتی خانه‌های خالی از سکنه است.

 

ارسال نظر: