با طراحی حسگر زیستی محقق می‌شود

کنترل قند خون بدون نیاز به سوزن

کدخبر: 2148131

محققان به تازگی موفق به ارائه راه حلی برای ساخت دستگاهی برای اندازه گیری قند خون شده اند که نیازمند به ایجاد شکاف در پوست نیست.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمودو، اندازه گیری قند خون امری بسیار مرسوم است. اما اگر شما یکی از 3.5 میلیون فرد انگلیسی مبتلا به دیابت باشید، این موضوع به امری دردناک تبدیل می شود. مبتلایان به دیابت ناگزیرند تا انگشتان خود را خراشیده و خونشان را تست کنند، یا یک دستگاه اندازه گیری با یک لوله کوچک وارد پوست خود کنند تا به طور مداوم گلوکز مایع بین سلولی خود را اندازه گیری کنند. این در حالی است که چسباندن یک سوزن به پوست نیز ناخوشایند است .

نشریه "ساینس ادونس" (Science Advances) به یک حسگرزیستی جدید پرداخته که یک راه حل را پیشنهاد می دهد و در آن به جای ایجاد زخم در انگشت، یک قطعه خیلی نازک و پوست مانند برای اندازه گیری قند خون و با استفاده از سیگنال های الکتریکی گلوکز را از عروق خونی به سطح پوست هدایت می کند. تمام بخش های این حسگرزیستی از یک باتری کاغذی انرژی می گیرد و کمی شبیه یک تتو موقت به نظر می رسد .

در یک آزمایش بالینی کوچک و طی پنج روز، قند خون دو فرد سالم و یک سوم مبتلا به دیابت، مورد بررسی قرار گرفت و این دستگاه، گلوکز خون آنها را اندازه گیری کرد که نتایج آن تقریبا مانند نتایج آزمایش استاندارد بالینی خون بود. این نتایج در حالی است که هیچ یک از بیماران گزارشی از درد و ناراحتی ندادند .

این یک دستگاه تست قندخون غیرتهاجمی و یا با کمترین میزان تهاجم است. این دستگاه نه تنها می تواند یک پیشرفت بزرگ در شیوه زندگی مبتلایان به دیابت باشد، بلکه می تواند برخی از مشکلاتی که قبلا به سبب اندازه گیری قند خون مانند درد، تحریکات پوستی و عفونت ایجاد شده را نیز حل کند.

لازم به ذکر است که برای میلیون ها نفری که نیازمند به اندازه گیری میزان قند هستند هم یک بازار بزرگ تلقی می شود. تاکنون چندین روش برای اندازه گیری قند خون وجود داشته است که بسیاری از آنها به جای توجه به سلامتی افراد مبتلا به دیابت، بخش لوکس بازار سلامت را هدف قرار داده اند.

یکی از روش های متداول، استفاده از عرق برای اندازه گیری قند خون است. در اوایل سال جاری، شایعاتی مبنی بر پیگیری شرکت اپل برای انتشار یک دستگاه سنجش قند خون بدون نیاز به سوزن نیز منتشر شد. حتی ممکن است به خاطر داشته باشید که گوگل نیز سعی داشت تا یک لنز تماسی برای تشخیص گلوکز در اشک ها ایجاد کند .

اما تاکنون، تمام این تلاش ها با مشکل مواجه شده است. اولا که گلوکز بسیار زیادی در خون وجود ندارد و وقتی با استفاده از ماده ای مانند عرق سطح گلوکز خون خود اندازه گیری می کنید، اندازی گیری دقیق نیست.

اگر سطح قند خون بیش از حد بالا باشد، در اشک، بزاق دهان، عرق، و یا ادرار وجود خواهد داشت. اما اگر میزان آن کاهش یابد، عملا برای تشخیص آن باید شکافی روی پوست ایجاد شود. حتی ممکن است آزمایش قند خون با ایجاد شکاف روی نوک انگشت نیز با نتایج نادرستی پایان پذیرد و اگر کسی دیابتی باشد، نتایج نادرست این آزمایش می تواند خطرساز باشد و ممکن است فرد مبتلا در زمانی که نیازی ندارد به اشتباه انسولین تزریق کند و یا در زمان مورد نیاز، انسولین تزریق نکند.

رویکردهای دیگر برای اندازه گیری گلوکز نیز تلاش کرده اند تا تغییراتی در بدن را اندازه گیری کنند که نتیجه تغییر در میزان گلوکز هستند. مانند چگونگی بازتاب نور از پوست که مشکلات عدیده ای در پی داشته است. بسیاری از مولکول های دیگر نیز باعث همان تغییراتی در پوست می شوند که گلوکز باعث و این امر دقت نتایج کاهش می دهد .

در حال حاضرهیچ دستگاه سنجش غیرتهاجمی گلوکز در بازار موجود نیست .

یی هائو چن یکی از محققان این مطالعات جدید از دانشگاه تسینگهوآ در چین، در گفت وگو با گیزمودو اظهار کرد: این دستگاه ممکن است متفاوت باشد. این دستگاه به درستی کالیبره شده و می تواند برای نظارت مداوم بر میزان گلوکز مناسب باشد .

با این حال، مطالعات انجام شده محدود و در مراحل اولیه بوده است و برای تعیین نحوه استفاده دقیق و آسان از این قطعه مطالعات بیشتری لازم است .

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر: