افزایش شدید مصرف پلاکت در ایران براثرپدیده سالمندی/ دستیابی به صنعت تولید خمیر پلاسما

کدخبر: 2323477

مدیر عامل سازمان انتقال خون در نخستین جلسه شورای معاونین که در سالن اجتماعات سازمان انتقال خون برگزار شد تاکید کرد تحولات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اخیر نباید سبب کاستی در خدمات انتقال خون شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ جلسه شورای معاونین سازمان انتقال خون با شرکت مدیران ستاد سازمان و استان تهران با هدف مروری بر برنامه های سازمان و برنامه عملیاتی سال 98 و 99 برگزار شد.

پورفتحاله با اشاره به فضای سیاسی پیش رو به خاطر فعالیت های انتخاباتی و احتمال غفلت از مسائل اجرایی گفت: نباید بگذاریم در وظایف سازمان طی دو سال آینده خللی پیش بیاید و باید حتی بهتر از پیش کارها پیش برود.

وی افزود: طی شش سال گذشته کارهایی در سازمان انجام شده که باید تبدیل به فرآیندهای پایداری شودکه حتی در دولت های آینده نیز خلل و وقفه ای به آن وارد نشود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به تشدید تحریم ها در 19 اردیبهشت ماه گفت: پیشبینی می شود منابع دولت اکثر صرف بازسازی مناطق آسیبدیده شود و روند مالی مناسبی نداشته باشیم اما این موضوع نباید امنیت و سلامت خون را خدشهدار کند و باید با توجه به شرایط برنامه 98 با همکاری همه عزیزان با امکانات و سیستم ها و نیروهای توانمند موجود به خوبی مدیریت کنیم.

پورفتحالله تاکید کرد باید با حداقل ها برنامه ها و اهداف سال پیشرو را مدیریت کنیم و با سه برنامه راهبردی که در سازمان تدوین شده است وقت آن است که برنامه اجرایی سازمان تدوین شود.

وی از مدیران خواست تا شاخص های ارزیابی واحدها را مشخص کنند و با اشاره به اهمیت انتقال خون بیمارستانی گفت: چرخه مصرف دچار خلأ بزرگی است و این بخش را حوزه درمان در اختیار ما قرار داده است و باید برای آن برنامه اجرایی و عملیاتی خارج از سازمان داشته باشیم. پورفتحاله همچنین تاکید کرد که برنامه هموِیژلانس نیز باید با قدرت توسعه یابد.

لزوم تدوین استانداردهای بانک خون

پورفتحاله گفت: بانک خون بیمارستانی هم اکنون فاقد متولی آموزشی و انتقال فرایند است و با کمک معاونت درمان در این رابطه موسسه طب انتقال خون سمینار آموزشی برگزار کرد و گروه آموزشی و تبادل فکری در شبکه مجازی راه اندازی کردند که بسیار موثر بود و باید تداوم یابد.

وی بر لزوم تدوین استانداردهای بانک خون تاکید کرد و افزود: انتقال خون محافظهکارانه و مدیریت خون بیمار و هموویژلانس سه ساختار است که برای آن باید نسخه واحدی برای مراکز درمانی تنظیم شود و راهکار آن تشکیل کمیته های انتقال خون بیمارستانی است که پیگیر اهداف سازمان باشد.

از راهاندازی نرم افزار بیمارستانی چرخه انتقال خون

مدیرعامل سازمان همچنین از راهاندازی نرمافزار بیمارستانی برای چرخه انتقال خون خبر داد و با با تاکید بر اهمیت ساختارهای تکنولوژیک آی تی و نرمافزارها و سختافزارها مورد نیاز گفت: نرمافزار نگاره نیز باید ارتقا یابد تا با تغییرات جدید سیستم ها هماهنگ شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره متفاوت شدن پروسه اهدای خون در دنیا گفت: مصرف خون کامل و گلبول قرمز در دنیا کاهش یافته و تقاضای فرآورده های دیگر خون بیشتر می شود. به خاطر نیاز بیشتر به پلاکت و پلاسما باید شیوه های فرزیس توسعه یابد و پلاکت، پلاسما، گلبول قرمز با این شیوه از اهدا کنندگان دریافت شود.

افزایش شدید مصرف پلاکت در ایران

وی با پیشبینی بحران پلاسما در دنیا به خاطر خواص درمانی جدیدی که برای IVIGکشف شده است گفت: هرچه سریعتر نیاز داریم در این زمینه به خودکفایی برسیم. همچنین سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که هر منطقه از پلاسمای خود استفاده کند تا جلوی انتقال بیماری های بومی گرفته شود.

پورفتحاله همچنین خبر از افزایش شدید مصرف پلاکت در ایران در اثر پدیده سالمندی داد و گفت: طی 10 سال گذشته از 400 هزار واحد به یک میلیون و 200 هزار واحد افزایش یافته و فرهنگ اهدا به شیوه فرزیس باید جایگزین اهدای خون کامل شود تا نیازهای پیش رو قابل رفع باشد.

وی احداث مراکز جامعه اهدای خون که قادر به دریافت پلاکت گلبول قرمز و سلولهای بنیادی هستند را دستاورد مهم سازمان انتقال خون دانست و افزود: باید جذب و انتخاب اهدا کنندگان مغز استخوان را در دستور کار خود قرار دهیم.

سهم یک درصدی ایران در پیوند مغز استخوان غیر خویشاوند

وی خبر از سهم یک درصدی ایران در پیوند مغز استخوان غیر خویشاوند داد در حالی که 40 تا 50 درصد بیماران در دنیا از از مغز استخوان غیر خویشاوند استفاده می کنند که اگر در ایران در این زمینه بیشتر فعالیت شود 50 درصد بیماران با پیوند سلول های بنیادی غیر خویشاوند می توانند شانس زنده ماندن پیدا کنند.

وی خبر از وجود 50 هزار مورد اطلاعات اهدا کنندگان داوطلب سلول بنیادی داد و گفت: باید سیاست جذب اهدا کننده سلول بنیادی را به سمت اهدا کنندگان جوان سوق دهیم زیرا این افراد برای پیوند مناسب تر و درمان با این سلول های بنیادی شانس موفقیت بالاتری دارد.

تولید خمیر پلاسما

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت : طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت با داشتن 300 هزار واحد پلاسما می توانیم وارد فرایند پالایش پلاسما شویم و ما اکنون با کمک بخش خصوصی به 400 هزار واحد پلاسما دست یافته ایم که می توانیم وارد صنعت تولید خمیر 1.2.3و4 پلاسما شویم. این کار سرمایه کمتر و فرایند ساده تری نسبت پالایش کامل پلاسما می طلبد و می توانیم با داشتن خمیر پلاسما هر محصولی را که نیاز داریم به هر میزان مورد نیاز به کشوری که بهترین عملکرد را درتولید آن محصول دارد سفارش دهیم و این کار ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و پی گیری این موضوع در دستور کار سازمان قرار دارد.

پور فتح اله در این نشست در جمع مدیران ستادی سازمان گفت: نگاه ویژه به مراکز انتقال خون برای سلامت و امنیت خون و فرآورده های آن باید در اولویت امور قرار گیرد و بیشترین پرداختی و موقعیت شغلی سازمان باید در بخش اهداکنندگان دیده شود.

وی تاکید کرد: باید با افزایش کشش و جاذبه این بخش با بهبود فضا، شرایط کاری و وضعیت پرسنل برای کارکنان انگیزه ایجاد کنیم که وارد این بخش شوند و کار خود را به خوبی و با کیفیت بالا انجام دهند و بهای این ایجاد جذابیت باید پرداخت شود.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: کلیه همکاران حتی در بخش کنترل کیفی و تضمین کیفیت باید در نظر داشته باشند کنترل کیفی بدون رضایت مندی بخش اهدا میسر نیست.

وی با تاکید بر اهمیت ارتقای آموزشهای این بخش گفت: کارکنان این بخش از نظر سطح دانش و اطلاعات باید بالا تر از همکاران دیگر بخش ها باشند و باید سطح دانش، آگاهی، تحصیلات و آموزش های روانشناسی این بخش ارتقا یابد.

وی از مدیران ستادی خواست تا بسته ویژه عملیاتی برای نگاه ویژه به این بخش تهیه کنند تا ضمن ایجاد انگیزه برای کارکنان بخش اهداکنندگان تکریم ارباب رجوع نیز عملی شود.

وی افزود: احترام کامل به اهدا کننده خون، ایجاد مزیت های معنوی و اجتماعی، و ایجاد جایگاه و پرستیژ اجتماعی اهدا کنندگان خون باید مد نظر قرار گیرد و برای این موضوع به طور ویژه برنامه ریزی شود.

ضرورت تحول در ساختار انتقال خون

وی افزود: ساختار اجرایی دولت به سمت کوچک سازی حرکت می کند و با توجه به شرایط کنونی بخش عمده هزینه های دولت صرف حقوق و دستمزد می شود و بدین ترتیب جذب نیروهای جدید امکان پذیر نخواهد بود.

وی با اشاره به مدل پیشنهادی اقتباسی از اتحادیه اروپا گفت: در اتحادیه اروپا در عوض گسترش ساختارانتقال خون به کمک تشکل های خیریه اهدا کنندگان و خون مورد نیاز تامین می شود و به ازای کار انجام شده این مرکز پول می گیرد. چنین ساختاری برای پیاده سازی در ایران نیز باید مد نظر قرار گیرد و پس از بررسی پیشنهاد شود.

وی افزود: تشکلی غیر انتفاعی و منحصر به فرد مثل مجمع خیرین انتقال خون با هماهنگی و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مجلس شورای اسلامی این خدمات را بر عهده بگیرد و امور قابل واگذاری برون سپاری شود.

پورفتحاله تاکید کرد: باید قبول کنیم روشهای سابق دیگر کارایی ندارد و باید ساختار را متحول کنیم و چنانکه طبق قانون پیش بینی شده است امور را واگذاری کنیم.

وی با تاکید بر عملیاتی کردن واگذاری پست های سازمانی و کوچکسازی ستاد گفت: استفاده از ظرفیت های استانی و متمرکزسازی امور بر مناطق 9 گانه استان ها و گسترش نگاه منطقه ای و بهرهبرداری مشترک چند استان واقع در یک منطقه از امکانات به شکل متمرکز در سیاست کوچکسازی دولت موثر است. باید نیروها را طوری جذب و تربیت کنیم که چند وظیفه ای باشند و طبق مقتضیات سازمان در واحدی غیر از واحد خود نیز بتوانند خدمت کنند.استانداردهای سازمان و دلیل برقراری آن را همه کارکنان باید بدانند زیرا وقتی دلیل چیزی را بدانید راحت تر می توانید آن را بپذیرید.گسترش دانشگاه مجازی از دیگر مواردی بود که مدیرعامل سازمان انتقال خون بر آن تاکید کرد و از مدیران خواست تا برای پیشبرد بهتر امور تخصصی و امکان استفاده چند منظوره از کارکنان فقط پزشک، رشته های علوم آزمایشگاهی و تحصیلات مرتبط را جذب کنند.

وی همچنین از موسسه آموزشی پژوهش طب انتقال خون خواست که در آموزش کارکنان سازمان و امور آموزشی خاص سازمان که خارج از سیستم پرورش دانشجو است نیز پررنگ تر عمل کنند.

پورفتحاله تاکید کرد موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون باید موسسه ای نسل سومی و نو آور باشد و هدف ما پرورش دانشجو فقط برای مدرک دادن و کارمند و هیات علمی شدن نیست. باید نیروهای خلاق تربیت شوند، از ظرفیت دانشجویان استفاده کرد و برای گذراندن طرح آنان در سازمان استفاده کرد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر: