درخواست مردم برای راه اندازی سریع‌تر کارخانه قند

کدخبر: 2372836

بیش از دو ماه از سفر رئیس قوه قضاییه به استان کهگیلویه و بویراحمد و خلع ید مالک قبلی کارخانه قند یاسوج، اما هنوز اقدامی برای راه اندازی مجدد این واحد صنعتی صورت نگرفته است.

کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را آغاز کرد. این کارخانه در همان ابتدا ۱۵ هزار تن چغندر تولیدی کشاورزان را به قند تبدیل می‌کرد. راه‌اندازی این کارخانه موجب شد تا کشاورزان سال به سال زمین‌های بیشتری را به کشت چغندر قند اختصاص دهند؛ اما این خوشی دوام زیادی نداشت و در سال ۱۳۶۹ به علت کم کاری، توقف تولید، زیانده بودن و بی توجهی به مطالبات چغندرکاران و کارگران، کارخانه تعطیل شد.

با شروع مشکلات کارخانه قند یاسوج، تصمیم گرفته شد تا این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شود. واگذاری کارخانه به این بخش منجر به شکست شد و بار دیگر دولت تصمیم به واگذاری این کارخانه گرفت و با توجه به اینکه دولت بدهی بالایی که به بانک‌ها داشت، سهام و دارایی خود در کارخانه قند یاسوج را به بانک تجارت واگذار کرد.

در سال ۹۳ بانک تجارت ۸ میلیارد تومان به عنوان سرمایه در گردش به کارخانه پرداخت کرد؛ اما سوء مدیریت و عدم رسیدگی به معضلات و مشکلات کارگران ۹ میلیارد ضرر روی دست کارخانه گذاشت و سبب تعطیلی و بیکار شدن ۳۰۰ نفر از کارمندان و کارگران شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
ارسال نظر: