رئیس سازمان سنجش: نتایج نهایی کنکور آبان اعلام می‌شود

کدخبر: 2360066

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تلاش می‌کنیم نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۹ را هفته اول آبان ماه اعلام کنیم.

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در حاشیه برگزاری کنکور سراسری و در جمع خبرنگاران گفت: نتایج این کنکور هفته اول مهر اعلام خواهد شد و بلافاصله انتخاب رشته آغاز می‌شود. زمان اعلام نتایج نهایی دیرتر از هفته اول آبان نخواهد بود و تلاش می‌کنیم زودتر از این تاریخ نتایج را اعلام کنیم.

خدایی اضافه کرد: ۱۱۳ هزار نفر امروز آزمون می‌دهند. همچنین ١٠٢ هزار نفر کارت ورود به جلسه دریافت کرده‌اند که حدود ۹۰ درصد از داوطلبان شرکت کننده در کنکور هستند.

او گفت: توانستیم پروتکل‌های سختگیرانه را رعایت کنیم و صندلی‌ها را با رعایت فاصله ١ متر و ٨٠ سانتی متر بچینیم. ٧هزار و ٣٠٠ نفر از وزارت بهداشت، بسیج و نیروی انتظامی در این آزمون ما را یاری کردند.

خدایی در ادامه گفت: حوزه‌ها سر زمان مشخص آزمون را شروع کردند و آمار دریافت کارت ورود به جلسه مشابه سال گذشته است.

او ادامه داد: فردا آزمون گروه ریاضی و علوم انسانی ۵۱۰ هزار داوطلب را داریم. جمعه کنکور رشته‌ تجربی با ۵۹۴ هزار داوطلب برگزار می‌شود و شنبه کنکور زبان با ۱۷۴ هزار داوطلب را خواهیم داشت.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به اینکه پروتکل‌های بهداشتی را در تمام حوزه‌های برگزاری آزمون سراسر کشور رعایت کردیم، ادامه داد: فضای آزمون از ۲ میلیون متر مربع در سال ۹۸ به ۵ میلیون متر مربع در سال ۹۹ رسید.

ظرفیت پذیرش کنکور ۹۹

خدایی تاکید کرد: عوامل اجرایی کنکور سراسری از ۷۸ هزار نفر در سال گذشته به ۱۷۵ هزار نفر در سال ۹۹ رسیده است و در مجموع ۲۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی از تمام معاونت‌ها داشتیم.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه در مجموع ظرفیت آموزش عالی یک میلیون ۲۹۲ هزار است، ادامه داد: ۹۱۲ هزار نفر جزو ظرفیت با سوابق تحصیلی هستند و ۲۰ درصد ظرفیت با سوابق تحصیلی در دوره‌های روزانه است. همچنین ظرفیت دوره‌های نوبت دوم ۴۵ درصد خواهد بود و ۱۵۴ هزار نفر از ظرفیت کنکور سراسری با آزمون است.

۶۱ داوطلب کنکور سراسری کرونایی هستند

او افزود: تغییر مهم دیگر پذیرش متمرکز ۴ رشته پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و دارو سازی است. این پذیرش در دانشگاه های دولتی و آزاد متمرکز انجام می شود و دانشگاه آزاد از این به بعد به صورت مستقل در این ۴ رشته پزشکی پذیرش نخواهد داشت و به صورت متمرکز در یک انتخاب رشته انجام خواهد شد. این کار برای داوطلبان تجربی مزیت خوبی دارد به این دلیل که وقتی ظرفیت ها اعلام می شد مشترک بود و سازمان سنجش و دانشگاه آزاد مجبور بودند تکمیل ظرفیت انجام دهند.

او افزود: در کنکور سراسری ۶۱ داوطلب کرونایی داریم که ۱ نفر در بیمارستان و ۶۰ نفر در قرنطینه خانگی هستند.

معاون وزیر علوم گفت: با افزوده شدن حوزه ها مقداری نگران مباحث حفاظتی بودیم که برطرف شد.

لو رفتن سوالات کنکور کذب است

او در ادامه درباره لو رفتن سوالات کنکور گفت: سوالات کنکور بعد از پایان جلسه در سایت منتشر می شود و دسترسی به دفترچه سوالات کار سختی نیست. مباحث مطرح شده در فضای مجازی بسیار ناشیانه بوده و جعلی بودن آن بسیار روشن است. این کلاهبرداران سال درج شده روی دفترچه سال قبل را تغییر داده اند و اقدام به فریب داوطلبان کرده اند.

خدایی با اشاره به اینکه لو رفتن سوالات کنکور کذب است،گفت: کلاهبرداری دوطرف دارد و یک سمت آن داوطلبان هستند که نباید این اقدام را انجام دهند.

او ادامه داد: فرآیند‌های اعلام نتایج کنکور را فشرده می‌کنیم تا زودتر نتایج اعلام شود. سال گذشته حدود ۵ روز انتخاب رشته بود و حدود ۳ روز هم این زمان تمدید ‌شد که این زمان‌ها فشرده‌تر خواهد شد و زمان انتخاب رشته ۲ تا ۳ روز بیشتر نخواهد بود.

او ادامه داد: آزمون‌های عملی و با مصاحبه مثل دانشگاه فرهنگیان را فشرده خواهیم کرد تا نتایج را زودتر اعلام کنیم.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

ارسال نظر: