نحوه کلاسهای حضوری دانشگاه آزاد در دوران کرونا

کدخبر: 2361486

رئیس دانشگاه آزاد نحوه برگزاری کلاس های حضوری این دانشگاه در دوران کرونا تشریح کرد.

محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در برنامه تلویزیونی «امتداد الوند» دربار شرایط این دانشگاه آزاد اسلامی در دوران شیوع ویروس کرونا و نحوه آموزش مجازی، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا شرایط برای دانشگاه ها و نظام آموزشی کشورغافلگیر کننده بود، اما خصوصیت انسان این است که به شرایط پیش آمده سریع پاسخ دهد، از این رو دانشگاه آزاد اسلامی وارد آموزش مجازی شد و در ترم گذشته سطح یک آموزش مجازی را پشت سرگذاشت.

وی در همین زمینه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در ترم جاری وارد سطح دو آموزش مجازی می شود و باید شرایط بهتری برای دانشجویان ایجاد کند،افزود: در این ترم شیوه ترکیبی آموزش حضوری و مجازی در این دانشگاه اجرا می شود، البته دانشجویان جدیدالورود دانشگاه اواخر مهرماه، سال تحصیلی خود را آغاز می کنند و برای دانشجویان حاضر دانشگاه، 12 جلسه کلاس آموزش مجازی و چهار جلسه کلاس آموزش حضوری برگزار می شود که البته کلاس های حضوری دانشگاه با تعداد دانشجوی کم و حفظ کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی دارای بزرگترین واحد مجازی کشوربا یک سیستم آموزش مجازی یکپارچه است که توانسته 280 هزار کلاس در هفته را به صورت برخط برگزار کند، البته مشکلاتی در همین رابطه وجود داشت، چرا که زیرساخت کشور کاملا آماده نبود و اینترنت های خانگی نیز از سرعت خوبی برخوردار نبود.

وی با بیان اینکه کلاس های آموزش مجازی از 13 اسفند ماه سال گذشته شروع شد، گفت: کلاس های جبرانی دانشجویان تا 16 فروردین به صورت کامل و برخط اجرا شد و از 16 فرورودین سال جاری تا 16 خرداد ماه نیز 30 میلیون نفر کلاس دانشجو در دانشگاه برگزار شد.

طهرانچی درباره برگزاری امتحانات دانشجویان در ترم گذشته، اظهار داشت: در این دوره از امتحانات ترتیبی اتخاذ شد تا دانشجویان بتوانند در واحد محل سکونت خود امتحان بدهند.

رئیس دانشگاه آزاد درباره نحوه کلاس های حضوری در دوران شیوع کرونا اظهارداشت: کلاس های حضوری دانشگاه آزاد اسلامی بصورت گروه های دانشجویی5 تا 7 نفره در یک کلاس 24 متری برگزار می شود که بدون شک پروتکل های بهداشتی با ضریب بسیار بالا اجرا می شود، البته ما اعتقاد داریم در جریان آموزش ارتباط بین استاد و دانشجو نباید حذف شود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به تحول در آموزش تأکید کرده اند به طوری که «آموزش باید عمیق، کاربردی و فایده محور باشد»، گفت: بر این اساس، شعار دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی جاری نیز یادگیری آموزش عمیق است. آموزش عمیق در مقابل آموزش حفظ محور قرار می گیرد.

طهرانچی افزود: یک اتفاق بسیار بزرگ در دانشگاه آزاد اسلامی افتاد و آن راه‌اندازی سامانه یکپارچه امور آموزشی دانشگاه به نام آموزشیار بود. دانشگاه آزاد اسلامی در گذشته 500 نظام آموزشی جدا از هم داشت که در سال جاری و با یک برنامه جامع تمامی سامانه‌ها تحت عنوان آموزشیار یکپارچه و به صورت یک شبکه در آمدند.

وی گفت: در این سامانه بحث میهمانی دانشجویان بسیار ساده انجام خواهد شد و بروکراسی های اداری حذف می‌شود. البته در شرایط شیوع ویروس کرونا چیزی به عنوان میهمانی و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نخواهیم داشت، چرا که براساس دستورالعمل های صادره دانشجویان می توانند در محل زندگی خود تحصیل کرده و امتحان دهند و شرایط آموزشی و آزمایشگاهی برای دانشجویان دانشگاه آزاد در محل زندگی آنان فراهم شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در ترم گذشته و با شیوع ویروس کرونا حدود 5 هزار امتحان جامع دردانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای محل سکونت دانشجویان برگزار شد. دانشگاه آزاد اسلامی این بستر را به منظور رفاه حال دانشجویان فراهم کرد.

وی با بیان اینکه نظام آموزشیار مانع برخوردهای سلیقه‌ای در واحدهای دانشگاهی با دانشجویان می‌شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از مردم، برای مردم و با مردم است و ما تلاش خود را می‌کنیم که بتوانیم در این شرایط با مردم و دانشجویان همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

دکتر طهرانچی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در زمان شیوع کرونا چه اقداماتی برای رفاه دانشجویان انجام داده، گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا مشکلات اقتصادی خانواده‌ها و سازمان‌ها زیاد شد و دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این مشکلات بی بهره نبود. اما با این شرایط مقرر شد تا از دانشجویان فقط شهریه ثابت اخذ شود و فشار مضاعفی به دانشجویان و خانواده‌های آنان وارد نشود. همچنین در خصوص ارائه تسهیلات بانکی و وام‌های کم‌بهره قرض‌الحسنه نیز اقداماتی صورت گرفته است.

طهرانچی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای دو رویکرد آموزش محور و مهارت‌محور است، گفت: در این رویکرد ما می‌خواهیم ثابت کنیم که فرزندان این کشور را دوست داشته و به فکر آینده آنها هستیم. همین موضوع باعث شد که در خیلی از واحدها ارتباطاتی با صنعت و محیط پیرامون دانشگاه برقرار شده که تأمین کننده آینده دانشجویان باشد. البته این کار نیازمند طی یک مسیر طولانی است، چرا که آموزش عالی مدرک محور باید تبدیل به آموزش عالی تخصصی محور و مهارت‌محور شود تا آینده دانشجویان امیدبخش باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در این زمینه حرکت‌های خوبی شروع شده و یک ارتقاء در موضوع مهارت‌محوری در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است.

دانشگاه آزاد اسلامی به اشتغال فارغ‌التحصیلان اهمیت می دهد

وی با بیان اینکه در سال گذشته 100 هزار دانشجوی کاردانی و کارشناسی به دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شد، اظهار داشت: این اتفاق در چند سال گذشته بی‌سابقه بود وعلت آن توجه دانشگاه به اشتغال فارغ‌التحصیلان بود، چرا که ما اعتقاد داریم باید به فکر شغل آینده دانشجویان باشیم.

طهرانچی در ادامه تأکید کرد: ما اگر بتوانیم دانشگاه آزاد اسلامی را از زنجیره به یک شبکه تبدیل کرده و به دانشجو در این شبکه هویت دهیم، بسیار حائز اهمیت است، چرا که با شکل گرفتن شبکه تحقیق و شبکه حل مسأله بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: ما قصد داریم تا با تحقق کیفیت و کارآمدی، گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی را در یک فضایی همراه با ارتقای علمی و گسترش فضای انقلابی پیش ببریم.

طهرانچی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص دفاع پایان‌نامه دانشجویان ارشد و دکتری در ترم گذشته گفت: زمان دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها تا 30 مهرماه تمدید شده که دانشجویان می‌توانند براساس دستورالعمل‌های صادره از پایان‌نامه و رساله‌های خود دفاع کنند.

وی خاطر نشان کرد: ما در حال حاضر وارد سامانه یکپارچه آموزشی شده ایم که با قوانین و مقررات یکپارچه خود مدافع حقوق دانشجو و مدرک دانشگاه آزاد اسلامی است و از هرگونه تخلف و جعل جلوگیری می‌کند. در روز گذشته در این سامانه 18 هزار ثبت‌نام دانشجویان انجام شده و پیش‌بینی می‌شود امروز بیش از 30 هزار نفر از دانشجویان کارهای ثبت نام خود را به صورت یکپارچه در این سامانه انجام دهند. راه‌اندازی این سامانه در جهت ارتقای کیفیت و خدمات دانشگاه است، چرا که این دانشگاه باید به دانشجویان خدمات مناسب ارائه دهد و بتواند پاسخگویی مسائل آنان باشد.

رئیس دانشگاه آزاد در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی تحصیل استعدادهای درخشان در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ادامه تحصیل دانشجویان استعداد درخشان بدون کنکور در مقطع بالاتر موضوعی است که در دانشگاه‌های دولتی نیز وجود دارد. طبق مصوبه وزارت علوم، 20 درصد دانشجویانی که معدل بالا داشته و شاگرد اول باشند، می توانند بدون کنکور در دانشگاه تحصیل کنند.

وی افزود: در سال جاری 8 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 3 هزار نفر در مقطع دکتری استعدادهای درخشان در دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد پیش‌بینی می‌شود 5 الی 6 هزار نفر در مقطع ارشد و 1500 نفر در مقطع دکتری با این روش در دانشگاه پذیرفته شوند.

طهرانچی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا رشته‌های جدیدی به رشته های قبلی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شده، گفت: مهم تر از رشته، توجه به جهت رشته است، در حال ایجاد دانشکده‌های جدیدی در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم، در همین راستا بنده در هفته گذشته در بندر خمیر بزرگترین شهر تالابی ایران حضور پیدا کرده تا دانشگاه آزاد اسلامی بتواند یک دانشکده تالابی ایجاد کند.

وی افزود: پس از ایجاد این دانشکده رشته‌های محیط زیست، اقتصاد، مدیریت گردشگری به خاطر زیست بوم خاص خود به این دانشکده انتقال پیدا می‌کند تا مردم این منطقه بتوانند هم در اداره شهر به ارتقای دانش دست پیدا کرده و هم درآمد خود را کسب کنند. در واقع بجای اینکه رشته را تغییر دهیم، جهت رشته را عوض می‌کنیم.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: